Alopesi (Saç Dökülmesi)

Alopesi (Saç Dökülmesi)

Saçlar, kişinin yaşamında çok önemliyken, özellikle de psikolojik açıdan herkes saçlarının nasıl göründüğünü önemsemektedir. Kimse saçlarının dökülmesini istemez, dökülen saçları için çözüm bulmaya çalışır. Saç bakımı kürleri, daha sağlıklı beslenme önerileri, ilerleyen vakalarda estetik ve medikal çözümler saç dökülmesi için kullanılmaktadır. Tıp dilinde alopesi olarak adlandırılan saç dökülmesi sorunu, zamanında önlem alınmazsa kellik ortaya çıkabilir. 

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi problemi her yaştan herkeste görülebileceği gibi, erkeklerde ve kadınlarda genel sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Bu bağlamda hormonsal sorunlardan, stresli yaşamdan, sağlıksız beslenmeden, ağır hastalıklardan, ağır cerrahi işlemlerden, doğum kontrol ilaçları, A vitamini, antidepresanlar, tansiyon ilaçları, kalp ilaçları, otoimmum hastalıklardan, sigara kullanımından, şeker hastalığı, AIDS, mantar enfeksiyonları, sifiliz gibi kronik hastalıklardan, doğum, aşırı katı diyet, yaşın ilerlemesinden ve kansızlıktan kaynaklı olarak saç dökülmesi olabilir. Saç dökülmesi genetik özelliklerden de kaynaklanabilen genellikle kalıcı bir sorundur. 

Saç Dökülmesinin (alopesinin) Belirtileri Nelerdir ?

Saç dökülmesinin erkeklerde ve kadınlarda belirtileri, şikayetleri farklı seyredebilir. Bu bağlamda erkeklerde 20’li yaşlarda hormonsal sorunlara bağlı olarak saç dökülmesi yaşanabilir ve dökülmeye genellikle şakaklardan başlar. Saç dökülmesi alnın her iki yanından devam eder ve saç çizgisi geriye doğru gider. Kadınlarda ise önlerin, yanların ve tepenin seyrekleşmesi görülürken, tam olarak kellik ise nadiren olur.

Saç Dökülmesi Nasıl Tespit Edilir?

Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler, öncelikle bunun geçici, mevsimsel bir sorun mu, yoksa daha ciddi bir problem mi olduğunu anlamak için durumu takip etmeliler. Gün içinde ve özellikle de duştan sonra kaç tane saçlarının döküldüğünü saymaya çalışarak sorunun ne derece ciddi olduğu anlaşılabilir. Uzmanlara göre duştan sonra taranan saçın 50 – 100 tane arasında dökülmesi normal kabul edilebilir. Daha fazla miktarda saçın belli bir süre boyunca dökülmesi ise bir soruna işaret eder. Bu bağlamda saçlarının fazla döküldüğünden şüphe eden kişi, en kısa süre içinde bir dermatoloğa başvurmalıdır. 

Saç dökülmesi şikayetiyle gidilen dermatolog, analiz için değerlendirme yapar. Saç dökülmesinin nedeni biliniyorsa ona yönelik bir tedavi uygulanırken, nedeni bilinmeyen saç dökülmelerinde saçlar hafifçe çekilerek direnci ölçülür. Bunun ardından kişinin kafa derisinden örnekler alınarak iltihapla ilgili bir şey olup olmadığı mikroskop altında incelenir, alınan saç örnekleri alınarak analiz edilir.

Saç Dökülmesinde Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılır?

Saç dökülmesine sebep olan etken belirlendiğinde onu ortadan kaldıracak uygulamalarda bulunulması tavsiye edilir. Bu konuda genellikle dengeli ve düzenli beslenme, düzenli uyku, katı diyetlerinden ve stresten uzak durmak önerilir.

Saç dökülmesine sebep olan bir hastalık varsa onun tedavisi yapılır. Eğer kişinin saçları kemoterapiye bağlı olarak dökülüyorsa tedavi bittikten sonraki 6 ay içinde saçlar çoğu zaman eskisinden daha gür ve sağlıklı çıkacaktır. 

Herhangi bir sebeple saçları dökülen ve bundan rahatsız olan kişiler için, yeniden saçlar çıkıncaya kadar doğala yakın saç kazanım alternatifleri de bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni ve kişinin kendi saçına en yakın kullanım konforu sağlayanı protez saçtır.

Protez Saç Nedir?

Protez saç, herhangi bir sebeple saçları dökülen ve bundan çok rahatsız olan kişilerin sağlıklı ve güzel saçlara kavuşabilmesini sağlayan bir yöntemdir. Protez saçlar, kişinin kendi saç telleri ve kafa derisi detaylı bir şekilde incelenerek kişiye özel olarak üretilen saçlardır ve kişinin kendi saçına en yakın dokuya sahip olan gerçek insan saçından üretilir. Protez saç kullanan kişiler, kendi saçlarıyla yaşadıkları konforun aynısını protez saçlarla da yaşayabilirler, tarama, şekillendirme, fön ve diğer işlemler protez saçlara da uygulanabilir.