Erkek Peruk ve Protez Saç Arasındaki Farklar

Erkeklerde saç dökülmesi, kadınlardan daha fazla yaşanıyor. Stres ve daha değişik faktörlerin neden olduğu erkek tipi dökülme, erken yaşlardan itibaren görülebilir. Kronik hale gelen saç dökülmesi süreci, kellik problemine dönüşür ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir seviyeye gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşan erkeklerin bazıları peruk kullanıyor veya protez saç uygulamasından yararlanıyor. İki değişik uygulama arasında bazı benzerlikler olsa da, kaliteyi etkileyen oldukça etkili farklar vardır. Bu iki uygulamanın benzer ve farklılıklarını yazarak, hangisinin daha nitelikli olduğuna kanaat getirilebilir. 

 

Erkek Peruk ve Saç Protezi 

Peruklar da, saç protezleri gibi yüzde yüz orijinal saçtan imal edilmiyor. Bu konuda iki uygulama arasında benzerlik bulunuyor. Orijinal saç olmamasına rağmen saça en yakın malzemeden üretilmeleri sayesinde orijinal saç modellerinden ayırt edilmeleri mümkün değildir. Ancak erkeklerin kendilerine uygun peruk modellerini bulabilmeleri oldukça zordur. Çünkü fabrikasyon malı olan peruklar toplu şekilde imal edilir ve kişiye özel olmadıkları için kişinin saç modelinden farklı bir görünüm arz edebilir. 

 

Saçı seyrekleşmeye başlayan erkeklerin peruk uygulamasından yararlanmaları ucuz bir çözümdür. Ancak peruğun düşme gibi riskleri bulunduğu için sosyal ortamda rahat bir edayla hareket edebilmek mümkün olmaz. Saç protezi ise, kişinin derisine sabitlenebilir. Bu da, kişinin daha rahat olmasını ve sosyal ortamlarda saçla ilgili kaygı yaşamasını engeller. Saç protezi, deriye özel bir ürünle sabitlendiği için herhangi bir kayma meydana gelmez. Ayrıca, saç derisine hiçbir zararı söz konusu değildir. 

 

Protez Saç Mevcut Saç Modeline Göre İmal Ediliyor

Protez saçı, peruktan ayıran en önemli özellik kişiye özgün olmasıdır. Yani, kişinin orijinal saç modeline göre imal edilmesi ve uygulanmasıdır. Böylece, saç protezi kişinin gerçek saçı gibi durur ve herhangi bir çarpıklık söz konusu olmaz. Ancak peruk modelinde bunu ifade edebilmek mümkün değildir. Kişi kendi saçına uygun bir peruk bulamaz ve peruğu taktığında orijinal saçıyla uyumsuz bir  görünüm ortaya çıkabilir. Bu nedenle peruğun tüm saç bölgesini kaplayacak büyüklükte olması lazımdır. Ancak saç protezi, sadece kellik probleminin bulunduğu kısım için uygulanabilir. 

 

Saç protezi uygulaması, uzmanlık isteyen bir iştir. Bu nedenle, fiyat olarak da peruktan farklı bir ücretlendirmeye tabidir. Peruk her zaman kullanılabilir ama saç protezinin belli bir ömrü vardır. Bakımı yapıladığı zaman ömrü kısalır ve uygulama erkenden zarar görebilir. Böyle bir durumun söz konusu olmaması için mutlaka bakıma dikkat edilmesi gerekiyor. Perukla bazı aktivitelerin yapılabilmesi mümkün olmaz. Mesela, havuza veya denize girmek söz konusu değildir. Peruğun çıkarılması lazımdır. Protez saçla her türlü aktivite yapılabilir.

 

Orijinal bir saç modeline sahip olmak adına saç protezi kaliteli bir çözümdür. Peruk, kısmı ve kalitesiz bir uygulama olarak yetersiz kalır. Arzu ettiğiniz görünümü kazandırmaz.