Neden Protez Saç? Protez Saç Nedir?

Protez saç uygulaması tıbbi bir müdahale olmadan, geri dönüş imkanı bulunan bir saç uygulamasıdır. Saç ile ilgili geliştirilen birçok uygulama vardır. Bunların birçoğu cerrahi müdahaleler gerektirdiği gibi bazıları da gerektirmez. Ancak her saç problemi çözümü, her insanda uygulanamamaktadır. Bu sebeple yeni tekniklerin ve seçeneklerin geliştirilmesi her zaman için avantajlıdır. Protez saç uygulaması her yaştan ve cinsiyetten insana uygulanabilmektedir.

  Saçın hangi sebeple dökülmüş olduğunun protez saç için bir önemi yoktur. Saçın tamamı veya bir bölümü dökülmüş olabilir, saç seyrekleşmiş olabilir. Hatta protez saç uygulaması, radyoterapi ve kemoterapi görmüş bu sebeple geçici saç kaybı yaşayan kişilerde bile uygulanabilir.

  Protez Saç Nasıl Uygulanır?

  Protez saç 3 temel uygulama aşamasından oluşmaktadır ve uygulama toplamda 8 hafta gibi bir sürede tamamen tamamlanmış olur. İlk adım olan ölçülendirme aşaması çok önemlidir. Bu aşamada doğru ve sağlıklı ilerlemek diğer tüm adımları etkileyecektir. Ölçülendirme aşamasında öncelikle baş bölgesinde saçın azalmış olduğu, saç olmayan bölgeler tespit edilir. Sonrasında yüz hatları dikkate alınarak saç çizgisi belirlenir. Saç kalıbı çıkartıldıktan sonra saçın çıkış yönleri işaretlenir ve saç protezi yaptıracak kişinin canlı saç örneğinden bir kısım sabitlenir. Protez saç üretimi için alınan bu örnek, saç özelliklerinin kaydedildiği bir form ile birlikte üretim için yurt dışına gönderilir.

  İkinci aşama olan yerleştirmede saç protezi önceki aşamada kalıbı çıkartılan bölgeye yerleştirilir. Yerleştirme aşamasında protez saçı uygulayan kişinin tecrübesi oldukça önemlidir. Bu aşamada belirleyici rol oynayanlardan biri de saçın özelliklerinin doğru tespit edilmiş olmasıdır. Son aşama olan saç tasarımda ise, kişinin tercihine ve yüz hatlarına uygun saç kesiminin yapılmasıdır.

  Neden Protez Saç?

  Protez saçın diğer saç kaybı problemi uygulamalarına tercih edilmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi protez saç, her yaştan insana uygulanabilmektedir. Bu oldukça belirleyici ve ayırt edici olan özellik diğer saç uygulamalarının birçoğunda bulunmamaktadır. Protez saç uygulaması kadın - erkek her bireye uygulanabilmektedir.

  Protez saçın tercih sebebi olmasının bir diğer sebebi ise, yaptıran kişinin sosyal yaşamında hiçbir aktivitesini değiştirmek zorunda kalmamasıdır. Yani işlem gerçekleştikten sonra protez saç kullanan kişi saçına her uygulamayı yaptırabilir; duş alabilir, havuz ve deniz gibi yüzme faaliyetlerini yapabilir, solaryuma girebilir, spor yapabilir. Bu tip aktivitelerin hiçbiri protez saç sebebi ile engellenmemektedir.

  Protez saç uygulamasının kafa kısmına uluslararası sağlık örgütleri tarafından onaylanmış, hava ve su geçirgenliği bulunan bir solüsyonla yapılması şarttır. Bu güvence de protez saç uygulamasının tercih edilmesini ve daha güvenilir olmasını sağlamaktadır. Protez saç uygulamasından sonra kişi, önceden saçına yani canlı saçına uyguladığı her türlü kozmetik veya fiziksel işlemi protez saçına da uygulayabilir. Bir başka avantaj olarak, protez saç için rutin yapılan bakım işlemlerinin kişinin kendisinin yapabilmesidir. Yani protez saç uygulaması bir kez yapıldıktan sonra kişi kendi bakımı ile uzun yıllar bu saçları kullanabilmektedir. 

       Protez saç ile ilgili öncesi - sonrası resimleri için TIKLAYINIZ