Protez Saç İle Peruk Arasındaki Farklar

Dökülen saçların kişilerde yarattığı psikolojik tahribat ve dış görünüm modern insanın en büyük sosyal sorunlarından biri. Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan yoğun saç dökülmesi ve kellik, insanların çözüm aradığı başlıca sorunlar arasında yer alıyor. Günümüzün gelişmiş tıbbi ve estetik uygulamaları kellik görüntüsüne karşı birçok çözüm sunsa da ne yazık ki bu yöntemler kısa süreli ve kalıcı çözümler sunamamaktadır. 

 

  Kellik görüntüsüne karşı günümüzün en doğal saç görüntüsü veren protez saç uygulaması, tüm yaş grupları ve cinsiyet fark etmeden uygulanabilmekte, kişilere doğal saç görüntüsünü vererek aynalarla yeniden barışmalarına yardımcı olmaktadır. Ancak protez saç ile ilgili bilinen yanlış bilgiler nedeniyle perukla karıştırılan protez saçlar, insanların bu konuda yanlış adımlar atmasına neden oluyor. Peruk ve protez saç arasındaki farkları doğru bir şekilde bilmek, daha bilinçli ve doğal saç görünümünü elde ederken bilinçli karar vermenize yardımcı olacaktır. 

 

 Görünüm

  Peruk ve protez saç arasındaki en belirgin farklılık görüntüde ortaya çıkmaktadır. Peruklar genellikle standart ölçülerde ve genel kullanım için yapılmaktadır. Boya ve diğer saç işlemleri peruklara uygulanabilse de kişinin doğal saçları ile renk farkları ortaya çıkmakta ve yapay bir saç görüntüsü oluşmaktadır. Ancak protez saçlar kişinin kafa yapısı, saç yapısı ve saç rengi gibi birçok kriter göz önüne alınarak, bilgisayar ortamları yardımıyla kişiye özel olarak üretilmekte ve tamamen doğal bir saç görüntüsü oluşturulmaktadır. 

 

 Kullanılan Materyaller

  Peruk üretiminde doğal saçlar kullanılsa da genellikle yapay malzemeler kullanılmakta ve doğal saç görünümünden tamamen uzak sonuçlar elde edilmektedir. Bu durumun sonucunda da uyumsuz bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Medikal amaçlarla da kullanılabilen protez saçlar, tamamen doğal saçlardan ve kişinin doğal saçları ile uyumlu, özel materyallerden üretilmektedir. 

 

 Kullanım Şekli

  Peruk, uygulaması kullanımı oldukça zor ve zahmetli bir uygulamadır. Peruk kullanımda peruğu sabitlemek oldukça zordur ve gün içerisinde düşme ihtimaline karşı hareketleri oldukça kısıtlamaktadır. Ancak protez saçlar özel sabitleyiciler ile saç derisine sabitlenmekte, gün içerisinde istediğiniz gibi hareket edebilmenizi sağlamaktadır. Protez saçlara gün içerisinde istediğiniz gibi şekil verebilir, toplayabilir, deniz, havuz ve duşa girebilirsiniz. Protez saçta kullanılan özel malzemeler saç derinizin hava almasına da peruk gibi engel olmamaktadır ve zamanla saç derisinin sağlığının bozulmasına neden olmaz. 

 

  Tüm bu durumlar göz önüne alındığı zaman peruk ve protez saç arasındaki bu önemli farklılıkların kişilerin günlük aktivitelerinden dış görüntülerine kadar birçok konunun etkilendiğini görüyoruz. Fiyat açısından incelendiğinde ise perukla protez saç arasında ciddi bir fiyat farklı bulunmamaktadır ve ihtiyacı olan herkes rahatlıkla protez saç uygulamasından yararlanabilir. Tamamen doğal saç görüntüsüne sahip olmak ve yapaylıktan uzak bir görüntü için protez saç en doğru tercih olacaktır.