Protez Saç Uzar mı?

Öncelikle Protez saç uygulamasını saç ekiminden ayırt etmek gerekir. Protez saç uygulaması, kişiye özel hazırlanmış saç ünitesinin medikal solüsyonlar ve özel sabitleyiciler yardımıyla, saçsız bölgeye sabitlenmek koşuluyla uygulandığı bir işlemdir. Saç protezi sabittir uzamaz.


Protez Saçın Avantajları nedir?

Saç Protezi Yaş ve Cinsiyet farketmeksizin her boyutta ve ölçüdeki saçsızlık sorununun çözümüne uygundur. (Androgenetik alopesi, Areata alopesi, Kikatrisyel alopesi, Telogen effluvium, Trichotillomania ve Kemoterapi alan hastalar gibi). 

Son derece hızlı sonuç verir.

Cerrahi bir müdahale olmadığı için ağrısız, sızısız ve kanamasızdır.

Fiyatı diğer çözümlere oranla daha ulaşılabilir.

İsteğe bağlı, uzun süreli bir çözümdür.

Kullanıcıya, günlük yaşantıda tüm faaliyetlerini hiç bir kısıtlamaya olmaksızın (spor, havuza veya denize girme, banyo yapmak, uyku gibi) gerçekleştirme olanağı tanır.

Arzu edildiğinde geri dönüşü mümkündür.

Dezavantajları nedir?

Dezavantaj olarak sadece şunu söyleyebiliriz, Periyodik olarak bakıma ihtiyaç duyar. (Aslında Protezinizin ömrü açısından avantajdır)


Saç protezinin doğal görünüşü

Protez Saç, kişiye özel hazırlanıp, deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yüksek kalitede standardında uygulandığı takdirde %100 doğal bir görünüme sahiptir. Fark edilmesi mümkün değildir.

Bedenleri var mı, yoksa standart mı?

Saç kaybı herkeste farklı boyutta ve faklı oranda yaşandığı için doğrusu kişiye özel, standart dışı imal edilmesidir. Ne var ki kişiye özel üretim biraz zaman aldığından, olası aciliyet durumlarında kullanılabilecek çeşitli sabit ölçülerde hazırlanmış standart imalatları da mevcuttur. 

Hazır Standart kalıplar arasında, en yaygın modeller yalnızca başın üst kısmını örten modeller olup, daha çok erkek tipi (Androgenetik Alopesia) kelliklerin çözümü için uygundur. Gerektiğinde ihtiyaçlarınıza göre kalıp ayarlanarak arzu edilen boyuta kesilerek uygulanır. Bu durum kişinin kendi saçlarına uyumu ve doğal görünümü açısından %100 çözüm olmasa da geçici olarak tercih edilebilir.

Doğal saç mı, yoksa sentetik saç mı almalıyım?
Doğal saçların ısı ve doğal şartlara daha uygun olması, daha yumuşak, daha gerçekçi ve daha doğal bir görünüme sahip olması nedeniyle gerçek saçın tercih edilmesi daha doğrudur. Sentetik saçlar gerçek saçlara oranla daha ucuz olmasından dolayı az da olsa tercih edilebilir.

Protezi ne kadar kullanabilirim?
Protez saçın kullanım ömrü, Saç ünitesinin imalatında kullanılan Malzemelerin kalitesiyle birlikte, kullanıcının genel yaşam alanlarının ‘’ev/iş/spor’’ hijyenine, kişisel bakım alışkanlıklarına ve titizliğine bağlı olarak 6 ay ile 2 yıl arasında değişkenlik gösterir. 

Proteziniz bakımının düzenli yapılması ve bakımı esnasında yalnızca Protez saça uygun ürünlerin kullanılması (Protez için özel solüsyon ve sabitleyiciler) Saç Protezinin kullanım ömrünü uzatacaktır.

Kırılmayı veya gevşekliği önlemek için saçınıza özen göstermeli, bu nedenle onları yumuşak bir fırça ile taramalı ve ani hareketlerden kaçınmalısınız. Yıkama sırasında saçlarını ovmak yerine, şampuanla hafifçe masaj yapın ve hareketi yalnızca bir yönde (aşağıya doğru) tutun.

Protez saç kullanırken dışarıdan fark edilir mi?
Protez saç uygulamasındaki amaç, sizin görsel imajınızı güçlendirmek ve %100 doğal görünümü elde etmektir. Bununla beraber, protez saç sipariş aşamasında kişinin saç örneği ve istekleri dikkate alınarak, saçlar hazırlanır. Bu sayede de kullanmaya başladıktan sonra elde edilen doğal görünümün dışarıdan fark edilmesi pek mümkün değildir. Profesyonel ve uzman bir ekibin elinden çıkan bir uygulamanın doğallığını ve rahatlığını sonuna kadar hissedersiniz.

Protez saç kullanırken denize girip, spor yapabilir miyim?
Protez saç kullanımı günlük yaşantı için oldukça uygundur. Kişi spor yapabilir, denize girebilir.  Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Protez saç dökülür mü ?
Protez saçın kullanımına ve düğümlerin kalitesine göre dayanıklılığı farklılık gösterebilir. Bu farklılık sebebi ile saç düğümlerinde çözülmeler olabilir. 
Günlük saç kullanımında saçların taranması, yıkanması ve şekillendirme işlemlerinde saçlar yıpranabilir veya yanlış kullanım sonucu saçların düğümü yine çözülme yaşayabilir. 
Protez saçta kullanılmış olan bakım malzemeleri (bant, solüsyon) kişinin cilt yapısına uygun değil ise buda kişinin cildinin kaşınmasına sebep olur. En büyük sebebi olan kişinin kafasını kaşımasıda dipteki saçın düğümünde tahribat meydana gelerek saç düğümünde çözülmeler meydana getirebilmektedir. 
Son olarak yukarıda bahsetmiş olduğumuz sebepler, çok nadir görülmektedir. Yani eğer iyi bir protez saç kullanıcısı iseniz, protez saç temin ettiğiniz firma işinin ehli ise bu olay çok çok nadir görülecektir.