Protez Saç Ve Erkek Peruğu Arasındaki Fark

Saçların çeşitli (genetik, ilaç kullanımı, yaş faktörü ve diğer) nedenlerden dolayı dökülmesiyle ortaya çıkan kellik sorunu, dış görünüşün ve özgüvenin bozulmasına neden olan çok önemli bir unsurdur. Saç dökülmesi ve kellik sorunu insan psikolojisini ciddi oranda olumsuz etkilemekte ve kişilerin dış dünya ile ilişkilerinin bozulmasına neden olmaktadır. Günümüzün gelişmiş uygulamaları sayesinde kellik görüntüsü ortadan kaldırılmakta ve kişiler günlük hayatlarına istedikleri görüntü ile devam edebilmektedirler.

            Kelliğe karşı uygulanan yöntemlerden peruk kullanımı ve protez saç uygulaması ne yazık ki karıştırılmaktadır. Dış görüntüde olduğu gibi kullanım açısından da protez saç ve erkek peruğu arasında ciddi farklılıklar bulunuyor.

 Yapısal farklılıklar

 Protez saç ve peruk arasındaki en önemli farkların başında yapısal unsurlar gelmektedir. Protez saçlar tamamen doğal saçlardan üretilmektedir ve kullanımda da doğal saç görüntüsünü vermektedir. Ancak peruklar doğal saçlardan üretildiği gibi yapay saçlardan da üretiliyor. Bu yüzden de peruk kullanımında doğal olmayan bir görüntü ortaya çıkmakta ve dış görüntüde istenilen etki yaratılamamaktadır. Protez saçların yapımında kullanılan özel yöntemlerle saç diplerinin tamamen doğal görünmesi sağlanırken, peruk kullanımında bu mümkün değildir ve saç diplerinde peruğun dikişleri görünmektedir. Bu görüntüye sahip olmak da kimsenin istemeyeceği bir unsurdur.

 Kullanım farklılıkları

 Peruk kullanımında birçok konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Perukları saça sabitlemek oldukça zordur ve hareketlerde kısıtlamaya yol açar. Eğilmek gibi basit eylemleri bile peruk kullanımında gerçekleştirmek büyük bir risk taşır. Ayrıca peruklara istenilen şekil verilemez ve sadece tek bir modelde kullanarak sürekli aynı görüntüye sahip olunur. Ancak protez saç uygulamasında kullanılan özel içerikli medikal sabitleyiciler sayesinde fiziksel hareketler kısıtlanmaz, kişiler istediği gibi özgürce hareket edebilir, suya girebilir ve saçlarına istedikleri modeli rahatlıkla verebilir.

 Bakım farklılıkları

 Protez saç ve peruk arasında bakım farklılıkları da bulunmaktadır. Perukların bakımı oldukça zaman isteyen ve uğraştırıcı bir süreçtir. Peruğun dikişlerinin zamanla kullanıma bağlı olarak gevşemesi dökülmeye yol açar ve peruğun kullanımını imkansız bir hale getirir. Eğer peruklarda doğal saç kullanılmamışsa saça işlem yapmak peruğun daha çabuk yıpranmasına yol açar. Protez saçlar tamamen doğal saçlardan özel yöntemlerle üretildiği için normal saça uygulanan tüm bakımlar protez saça da uygulanabilir. Bakım sırasında protez saçların sağladığı en önemli avantaj zaman tasarrufu sağlamasıdır. Hızlı bir şekilde protez saçların bakımı yapılabilmektedir. İstendiği takdirde saçların bakımı profesyonel kişiler tarafından da sizin yerinize gerçekleştirilebilmektedir.