Protez Saç Zararları Nelerdir? Protez Saç Zararlı Mıdır?

Protez saç, hangi sebeple olursa olsun saç kaybı yaşayan genç, yaşlı, kadın, erkek herkes için en konforlu ve kaliteli saç kazanım uygulamasıdır. Kişinin saçları ister seyrelmiş olsun, isterse öbek öbek açıklıklar olsun ya da kafa derisi tamamen kel olsun, hiç fark etmez protez saç uygulanabilir. 

Protez saç kullanmak isteyen kişi, uygulama merkezine gittiğinde öncelikle kendisine protez saçla ilgili detaylı bir bilgi verilir, ardından Saç derisi, saçının özellikleri ve uygulamanın yapılacağı alan incelenir ve ölçü alınır. Sonrasında alınan bu ölçüye göre kaliteli ve özel malzemeler, gerçek insan saçları kullanılarak ihtiyaca yönelik olarak kişiye özel protez saç hazırlanır. Son aşama olarak da hazırlanan bu saç özel solüsyonlarla kafa derisine uygulanır. İşlemin yapılmasının ardından protez saç kullanıcısı kendi doğal saçıyla yapabildiği her işlemi ve aktiviteyi protez saçıyla da yapabilir ve bunun konforunu yaşayabilir.

Protez saç kimler için uygundur?

Protez saçlar kaliteli olduğu ve ihtiyaca yönelik olarak üretildiği sürece 10 yaşın üzerindeki hemen herkes için uygundur. Şöyle ki; ciddi bir deri hastalığı bulunmayan ve uygulamadan sonra protez saçın bakımını yapabilecek olan herkes protez saçı kolaylıkla kullanabilir. Zira kaliteli bir protez saçın kimseye hiçbir zararı ya da yan etkisi olmaz. Hatta kanser dolayısıyla kemoterapi ve radyoterapi alan kişilere bile gönül rahatlığıyla protez saç uygulanabilir.

Protez saç kimlere uygulanamaz?

Genel bir yargıda bulunmak gerekirse, yukarıda anlatıldığı üzere protez saç, ihtiyaç duyan herkese uygulanabilir. Ancak kafa derisinde açık yara bulunan, ciddi cilt hastalıkları olan ve tıbbi endikasyonları olan kişilere protez saç uygulanması önerilmez. Ancak bazı rahatsızlıklar olan kişilere onların ihtiyacına yönelik protez saç yapılabiliyor.

Kişiye özel protez saç modelini belirlerken önem verilen hususlar nelerdir?

Kişinin cinsiyeti,

Yaşam tarzı,

Sağlık durumu ve herhangi bir hastalığı olup olmaması,

Kendi doğal saçlarının durumu,

İstediği saç modeli, 

Bütçesi 

Yukarıdaki temel kriterler göz önünde bulundurularak ve kişinin sahip olduğu tıbbi endikasyonlar olan kemoterapi, radyoterapi, cilt rahatsızlıkları, alerji ve gibi durumlar da hesaba katılarak kişiye özel medikal protez saç çözümleri sunulabilmektedir. 

Protez saç siparişi vermeden önce bilinmesi gerekenler

Protez saç, kişiye özel olarak tasarlanmakta ve bu sebeple de kişi hakkınızda detaylı bilgilere sahip olmak önemlidir. Kişinin yaşam tarzı, tercihleri, cilt yapısı, var olan saçlarının durumu, hayal ettiği saç modeli, bütçesi, protez saçtan beklentileri bilinmelidir. Zira protez saç uygulamasında asıl amaç, kişinin kendini daha mutlu ve özgüvenli hissedebilmesi, hayalindeki saça kavuşabilmesidir. 

Protez saç kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Protez saçlar, tıpkı lensler ya da protez dişler gibi özel ve düzenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Zaten protez saçın ömrünü ve güzelliğini korumasını da bu bakım önerilerine ne oranda dikkat edildiği belirlemektedir. Protez saç kullanıcısı kişisel bakımını yaptığı gibi protez saçlarının da temiz ve bakımlı olmasına dikkat etmelidir. Bu bağlamda kişinin kullanacağı kozmetik bakım ürünlerinin protez saç için uygun olmasına dikkat edilmesi çok önemlidir. 

Protez saçın zararları var mıdır?

Protez saç doğru ölçü alındığında, kaliteli ve deneyimli bir merkezde gerçek saçtan üretildiğinde, insan cildi için tamamen zararsız olan doğal solüsyonlarla uygulandığında kesinlikle hiçbir zararı yoktur. Önemli olan kaliteli olması ve bakımının doğru şekilde yapılmasıdır.