Saç Protezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sosyal hayatta başarılı insan profili her açıdan mükemmel olmalıdır anlayışı dış görünüşe de verilen önemi arttırmaktadır. Modern hayatın insana dayattığı bu mükemmeliyetçi hedefi gerçekleştirmek pek de mümkün olmasa gerektir. Ancak günümüzün en büyük problemi haline gelen kellik veya saç dökülmesinden kaynaklanan saçlardaki kötü görünüm mükemmel bir insan modelini engelliyor. Bunu ortadan kaldıracak çözümler ise, pratik ve verimlidir. Bu bakımdan saç protezi, tüm dünyada geçerliliğini kanıtlamış ve yaygın halde kullanılan uygulamadır. Uygulama hakkında sarf edilen fikir veya görüşlerin kimi doğru kimi yanlıştır. Bunları düzeltmek ve saç protezi hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edin…

 

Saç protezi…

 

  • Protez saçların gerçek saçla birebir aynı olduğu kısmen doğrudur. Her protez niteliğine sahip saç, gerçek değildir. İnsan saç dokusuna en uygun maddeden imal edilen saçın gerçekten ayırt edilebilmesi mümkün değildir. Piyasada en çok tercih edilen protez saç gerçek saçtan imal edilen protezler değildir. 
  • Gerçek saçtan imal edilen saç protezlerinin renginin zamanla açması söz konusudur. Ancak insan saç dokusuna benzeyen maddeden imal edilen protezin renginde bir değişme söz konusu olmaz. İlk günkü gibi aynıdır ve parlaktır.
  • Saç protezlerinin nerede imal edildiğine dair bilgiler de kısmen doğrudur. Saçların önemli bir kısmı, Uzakdoğu’dan geliyor. Ancak az da olsa Türkiye’de imal edilen saçlar da vardır. Asya’dan gelen saçların kalitesizliğine dair önyargılar doğru değildir. 
  • Saç protezi uygulanacak kişiden alınan saç örneğinin nedeni yerin üretim veya imalat değildir. Saçın özelliklerinin incelenmesinden sonra aynı özellikleri karşılayan saçın tedarik edilmesi içindir. 
  • Protezin saçın herkese uygulanabileceğine dair algıların geçerliliği yoktur. Cilt hastalıklarına sahip kişilerin protez uygulamasından yararlanması mümkün değildir. Bu durum cilt rahatsızlıklarının tetiklenmesine neden olabilir. 
  • En önemli yanlışlar saç protezinin ömrüyle ilgilidir. Saç protezinin ömrü kısadır. 1 ile 2 yıl arasında değişebilir. Ancak bakımı yapılan saçların ömrü biraz daha uzayabilir. Bununla beraber uygulamada seçilen saç tipi de protez ömrünü etkileyebilir. 
  • Protez saç bakımının kullanımı sırasında normal şampuanların kullanılmaması gerekiyor. Protez saç için imal edilen bakım ürünlerinin tedarik edilmesi saç ömrünün uzaması açısından önemlidir. 
  • Saç protezi fiyatlarıyla saç ekimi fiyatları arasında çok önemli farklar söz konusu değildir. Saç ekiminde değişen yöntem ve usullere göre saç protezi fiyatlarını aşan bir uygulama söz konusu olabilir. Dolayısıyla, saç protezi saç ekimine göre daha uygun fiyatlıdır. 
  • Saç protezi ömrünü kısaltan önemli nedenler arasında bakımla ilgili yanlışlar yer alıyor. Bunlardan birisi, ince uçlu ve sık tarak modellerinin kullanılmasıdır. Ayrıca, yüksek ısıda fön makinesi kullanımı da doğru değildir. Saça şekil vermek adına şekillendirici jel ve benzeri malzemeler kullanılabilir. Fön makinesi ise, düşük ısıda kullanılabilir.