Saç Protezi Nedir?

Kafada kellik boyutunda, hafif açılmalar şeklinde ya da seyrekleşme şeklinde görülen saç kaybı vakaları kişi için her zaman üzücü bir durum olur. Kimse saçlarını kaybetmek istemezken, çoğu kişi de yaşın ilerlemesiyle birlikte bu kaçınılmaz sonla karşı karşıya gelir. Saç kaybı yaşayan kişiler bu soruna çözüm için pek çok alternatife sahipken, günümüzde en tatmin edici sonuçlar alınan yöntem protez saç uygulamalarıdır. Zira protez saç, saçlarını kaybeden kişiye kendi doğal saçının konforunu ve estetik görünümünü kazandırmaktadır. 

Çok merak edilen ve çok tercih edilen protez saç, profesyonel kişiler tarafından detaylı bir kafa ve saç derisi incelemesinin ardından ölçülendirme yapılan ve %100 gerçek insan saçı dokusundan gelişmiş yöntemlerle üretilen saç protezinin özel yapıştırıcılarla saçsız ya da seyrek saçlı olan bölgelere yerleştirilmesi işlemidir. Bahsedildiği üzere protez saçın en önemli avantajı kesinlikle gerçek insan saçından yapılabiliyor olmasıdır ve bu sayede de kişinin kendi doğal saçlarından ayırt edilmesi çok güçtür. Protez saçlara kişinin isteğine göre model verilebiliyor olması çok önemli bir özelliktir. Kişi, protez saçla kendi doğal saçının konforunu yaşayabilir. 

Protez saç kimlere uygulanabilir?

Protez saçın uygulanması için belli başlı kesin kurallar yoktur. Öyle ki; 10 – 12 yaşın üzerindeki genç, yaşlı, kadın, erkek isteyen herkese protez saç yapılabilir. Kişinin buna engel bir cilt hastalığı olmadığı sürece, saçları hangi sebeple ya da ne kadar dökülmüş olursa olsun protez saç uygulanabilir.

Protez saç kimlere önerilmez?

Protez saçın sakıncalı olduğu nadir vakalar; çok küçük yaşlardaki çocuklar, egzama gibi ileri derecelerde kronik cilt hastalıkları olan kişilerdir. Bununla birlikte protez saç tıpkı, gözlere takılan lens veya ağza takılan diş protezi gibi kullanışı ve yine onlar gibi de hijyen, sağlık ve bakım kurallarına dikkat edilmeyi gerektirmektedir.  Bu bakımdan yaşı çok küçük veya çok ilerlemiş ya da zihinsel problemleri dolayısıyla kişisel bakımına özen gösteremeyen ve bu sorumluluğu alamayan kişilere protez saç önerilmez.

Saç protezi uygulama aşamaları nelerdir?

Protez saçlar, her merkezde aynı üretim ve uygulama aşamalarından geçmektedir. Ancak bu uygulamadan memnun kalınabilmesi için deneyimli uzmanlar, en kaliteli malzemelerle çalışmalılar. Bu sayede hem kişinin memnuniyeti artar hem de sağlıklı ve konforlu bir kullanım söz konusu olur. Saç protezi aşamaları ise aşağıda sıralanmıştır:

1. Ölçü alma

Saç protezi isteyen kişi, uygulamanın yapılacağı merkeze gittiğinde öncelikler kafa derisi, saçları ve protez saç istenen alan incelenir. Buna göre bir ölçülendirme işlemi yapılır. Bu aşamanın kesinlikle hataya tahammülü yoktur. Ölçülendirmede saç olmayan yerler simetrik açıdan saç tasarımına uygun bir kalıba alınır ve istene saçın rengi, inceliği ve kalınlığı belirlenir.

2. Saç ünitesinin üretimi 

Ölçüsü alınan ve örnekler alınan kişinin istediği ve ihtiyaç duyduğu şekilde protez saç üretimi yapılır.

3. Yerleştirme

Başarılı bir ölçülendirme ve üretim aşamalarından sonra yerleştirme aşamasına geçilir. Bu aşamada ölçülendirilmiş ve üretilmiş olan saç protezi özel solüsyonla önceden belirlenen şekilde kafaya sabitlenir.

4. Tasarım

Bu son aşamada kişinin yüz yapısına ve isteğine göre saç kesilir, şekil verilir ve biçimlendirilir. Profesyonel olarak yapılan saç kesiminden sonra da saçlar istenen şekilde taranabilir. 

Protez saçın avantajları nelerdir?

Cerrahi bir işleme gerek kalmadan saç kazanımı sağlanır. 

Memnun kalınmazsa ya da vazgeçilirse istenen zamanda çıkarılabilir. 

Sorunsuz, dayanıklı, konforlu ve estetik görüntü verir. 

Saç kaybının sebebi her ne olursa olsun uygulanabilir.