Saç Protezi Zararlı Mıdır?

Saç Protezi Zararlı Mıdır?

Saç, küçük, büyük, genç, yaşlı herkes için önemlidir ve bir estetik güzellik kaynağı olarak sosyal hayatın vazgeçilmez bir unsurudur. Bu bağlamda saçlar döküldüğünde, kafa dersinde açılmalar başladığında da kişinin psikolojisi, özgüveni bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Ancak neyse ki, günümüzün tıp ve kozmetik dünyası saç kaybı yaşayanlara çok kaliteli ve sağlıklı alternatifler sunabiliyor. Saç kaybı yaşayanları hem estetik görüntüsü hem de kalitesi ve kullanışlılığı ile memnun eden saç protezi de bu uygulamalardan birisidir. 

Saç protezinin, kişinin hem yaşam kalitesi hem de sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Saç protezi, saçsızlık sorunu yaşayan kişilerin kafasını yazın sıcaktan, kışın soğuktan koruyucu özelliktedir. Ayrıca saç protezinin özellikle psikolojik açıdan olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Çünkü saç sorunu kişide ruhsal çöküntüye kadar varacak sorunlara sebep olabilmekte, mutsuzluk yaratmaktadır. 

Saç protezi sayesinde kişi, kaybettiği saçlarına kavuşabilmekte, yeni saçları ile istediği tarzı oluşturabilmekte ve kesinlikle daha mutlu hissetmektedir. Zira sağlıklı, gür ve doğal görünen saçlar kişinin özgüveni kazanmasını ve diğer insanlarla daha iyi iletişim kurmasını sağlamaktadır. Saçsızlık sorunu yaşayan pek çok kişi toplum içine çıkmaktan çekinmekte, kendisini kötü hissetmektedir. Saç protezinin faydaları yukarıda sıralandığından çok daha fazladır.  

Saç Protezinin zararı Var mıdır?

Saç protezi kullanmak isteyen pek çok kişinin aklındaki soru herhangi bir zararı olup olmadığı hususudur. Saç protezi, saç derisinin üzerine genellikle yapıştırma yoluyla uygulanmakta ve dolayısıyla da altta bulunan saçlara zarar verebileceğine dair şüpheler bulunmaktadır. Ancak saç protezi, delikli bir alt yapı üzerine hazırlandığı için hava ve su geçirebilir. Bu sebeple de kullanıcının cildi ve altta kalan saçları için herhangi bir sorun oluşturmaz. Hatta altta kalan bu saçlar saç protezinin delikli yapısı sayesinde rahatça büyümeye devam edebilir. Bu bağlamda saç protezinin hiçbir zararı olmadığı rahatlıkla söylenebilir. 

Yukarıda belirtildiği üzere saç protezi zararlı değildir. Ancak bunun için kaliteli malzemeler kullanılmış olmalı, saç üretimi uzaman ellerde yapılmış olmalı ve uygulamayı yapan kişiler de alanında uzman olmalılar. Protez saç uygulamasında kullanılan yapıştırıcılar ve protez saçların mümkün olan en kaliteli ürünlerden elde edilmiş olması önemlidir.  

Saç protezi günümüzde pek çok farklı firma ve merkez tarafından yapılmakta ve neredeyse her firma farklı ücretlendirme yapmaktadır. Saç protezi direkt olarak deriye uygulandığı için ve uzun ömürlü, konforlu bir kullanım için kesinlikle güvenilir merkezler tercih edilmelidir. 

Saç Protezi Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç protezi, hijyenik koşullarda ve güvenilir kişiler tarafından, kaliteli ürünler kullanılarak uygulanmalı ve sonrasında da uzmanların bakım önerilerine harfiyen uyulmalıdır. Bu bağlamda saç protezinin mutlaka belirli aralıklarla bakımının yapılması gerekmektedir. Bakım yapılacak bu süre kişiye, yani; kişinin şahsi bakım alışkanlıklarına, çevresel/sosyal koşullarının fiziki şartlarına, yine kişinin berber periyoduna ve en önemlisi uygulamayı yapan uzman merkezlerin önerisine göre değişebilmektedir. Bazı saç protezlerinin 4 haftada bir, bazılarının ise 2 haftada bir yaptırması gerekebilir. Ancak uzmanlar genellikle ortalama Ay’da bir bakım yapılmasını önermekteler.  Bakım zamanı geçtiğinde kullanılan yapışkanlar ve bantlar yapıştırma özelliğini kaybedebilir. Bu ürünlerin doğru aralıklarla yenilenmesi ve kişinin uzayan kendi saçlarının kesilmesi de önemlidir. Bu açıdan bakıldığında uzmanın önerdiği aralıklarla bakım yapılması saç protezin kullanım ömrünü artıracak ve daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

Saç protezi bakımında önemli olan verilen hizmetin kaliteli olması ve kullanıcının da özenli olmasıdır. Kişinin evde yapacağı bakımların yanında uygulamanın yapıldığı merkezdeki bakımları yapan personelin tecrübesi, firmanın kullandığı ürünlerin kalitesi de kişinin bakım sonrası görüntüsünü olumlu etkilemektedir. Bu bağlamda çok iyi bir protez saça, kötü bir bakım yapılırsa yine istenen sonuç elde edilemez.