Saç Protezinin Fiyatını Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Saç Protezinin Fiyatını Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Saçlar; kişinin görünümünü, estetik olarak onun nasıl görüneceğini ve algılanacağını belirleyen çok önemli etkenlerin başında gelir. Saçlar doğuştan kazanılmış en doğal aksesuarlardır. Hal böyle olunca da hemen herkes her daim daha sağlıklı ve güzel görünen saçlara sahip olmak ister. Ancak bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Zira başta hızla geçen zaman olmak üzere sağlıksız yaşam ve beslenme şartları, kişinin yaşamı boyunca maruz kaldığı hastalıklar ve tedavilerinde kullanılan ilaçlar derken saçlar sağlığını yitirmekte ve hatta dökülerek kafa derisinde açılmalar, kellik meydana gelmektedir. Elbette ki kimse bu tür bir sorunu yaşamak istemezken kozmetik ve tıbbi alandaki gelişmeler herkese saç sağlığını koruma ve kaybolan saçları telafi edebilme adına pek çok seçenek sunabilmektedir. Bunlardan günümüzde en çok tercih edileni ve en başarılı sonuçlar alınanı da protez saç uygulamasıdır. 

Saç protezi Nedir?

Saç protezi, kişinin kendi kafa derisinin özellikleri ve saç dokusu baz alınarak özel kliniklerde hazırlanan saçın kişide kellik olan bölgeye özel malzemelerle sabitlenmesi işlemidir. Protez saç uygulamasında kullanılan ürünler, materyaller tamamen doğaldır ve kişinin cilt ve kalan diğer saçlarına asla zarar vermez. Saç protezi, başından sonuna kadar tamamen profesyonel bir işlemdir ve farklı aşamalardan geçerek en hatasız, en gerçekçi doğal görünüm elde etmeyi sağlar. Bu bağlamda düşünüldüğünde saç protezinin pek çok kişiyi etkileyen kellik sorununa da en doğal çözüm olduğunu söylemek mümkündür.  

Saç protezi 8 yaşından büyük olan kadın, erkek herkes için uygun olup ve 3 farklı aşamada yapılmaktadır. Bu aşamalardan birincisi saç protezi isteyen kişinin saçının, kafa derisinin ve kellik olan bölgenin değerlendirilmesi, ikinci aşama en doğal ürünler kullanılarak isteğe en uygun protez saçın hazırlanması, üçüncü ve son aşama ise hazırlanan protez saçın kesinlikle zararsız, yan etkisiz sabitleyiciler ile kellik olan alana uygulanmasıdır. Tüm bu süreçlerin sonunda elde edilen görünümün en doğal ve en tatmin edici olması için de uygulamayı yapan uzmanın, işlemin yapılacağı merkezin ve kullanılan ürünlerin en kaliteli olanlardan tercih edilmesi gerekiyor. Unutulmamalıdır ki; işlemde kullanılan ürünlerin kalitesi ve uygulamayı yapanların deneyimine göre de ücretlerde artış olabilmektedir.

Saç Protezinin Fiyatları Neye Göre Değişir?

Yapılan her işlemde, alınan her hizmette olduğu gibi saç protezi konusunda da en doğal ve en kaliteli olana sahip olabilmek için maddi açıdan biraz esnek olmak gerekebilir. Elbette ki, her zaman “pahalı olan kalitelidir” gibi bir yaklaşım doğru olmaz. Ancak ucuz diye tercih edilen Uzakdoğu ürünü, fabrikasyon protez saçlar kalite bakımından özel üretilen saç protezleriyle karşılaştırılamaz. 

Kalitesiz malzemelerden üretilen saç protezleri kişinin günlük yaşamındaki yoğun aktiviteler, spor yapmak, saç şekillendirmek, fön çekmek, denize girmek ya da banyo yapmak gibi işlemlere karşı dayanıksız olacaktır. 

Saç protezinin kullanılacağı alanın büyüklüğüne göre kullanılacak malzeme ve fiyatlar değişebilir. 

Saç protezinde yapılacak olan altyapının şekli ve içeriği fiyatlarda değişikliğe sebep olabilir.

İstenen saçın uzunluğu fiyat farklılığını ortaya çıkarır, uzun saçlarda daha fazla malzeme kullanıldığı için daha pahalı olur. 

Saç protezinde renksiz düğüm uygulaması fiyatı artırır. Çünkü renksiz düğümde yapılan işlemle saç protezi sanki doğal olarak kafa derisinden çıkıyormuş gibi bir izlenim uyandırır. 

Saç protezinin tasarım aşamasında yapılan birtakım ekstra uygulamalar, örneğin; beyaz saç isteği, röfle ya da saç gölgeleme gibi işlemler fiyatları artırır.