Saç Simülasyonu Hakkında En Çok Merak Edilenler

Saç simülasyonu, diğer bir ifadeyle saç dövmesi, kısa sürede popüler hale geldi. Cerrahi müdahaleye gerek kalmadan kellik sorunun çözümünü sağlayan yönteme dair merak edilenler yazımızda…

 

1.Saç dövmesi nedir?

Kozmetik bir uygulamadır. Cerrahi değildir. Seyrek veya tamamen kel bölgelerde saç köklerine ve yönüne uygun bir taklit saç çizimidir. 

 

2.Saç pigmenti ve saç dövmesi gibi kavramlar aynı mıdır?

 

Saç simülasyonu, pigment uygulamasıdır. Dolayısıyla bir çeşit dövmedir. Pigment, dövme ve simülasyonlara ifade edilen yöntemlerin hepsi, aynıdır. 

 

3.Cerrahi müdahale midir?

 

Kesinlikle değildir. Ancak pigment esnasında lokal anestezi yapılabilir veya bazı kremler uygulanabilir. Kalıcı makyaj tipi uygulamadır. Kullanılan boya ve ekipmanlar açısından farklılık vardır. 

 

4.Zor bir işlem midir?

 

Kesinlikle değildir. Ağrı duyulabilir; ama kuvvetli bir ağrı değildir. İşlem, kısa süre içerisinde bitebilir. Süreyi belirleyen nokta, uygulanacak alanın büyüklüğüyle ilgilidir. 

 

5.Dövmeden farkı nedir?

 

Uygulamanın teknik olarak dövmeden bir farkı yoktur. Ama dövme sırasında kullanılan boyalar, saç simülasyonunda tercih edilmez. Çünkü dövmede kullanılan boyaların zamanla renk değiştirmesi söz konusu olabilir. Saç simülasyonunda ise, bunun önüne geçilmesi için renk değiştirmeyen boyaların kullanılması lazımdır. Uygulama yapılan kişinin saç rengine uyumlu boyalar tercih edilmelidir.

 

6.Saç ekimiyle beraber uygulanabilir mi?

 

Saç ekimi ve dövmesi arasında ortak bir ilişki vardır. Ekimden sonra saç dövmesi yaptırılabilir. Ya da, saç dövmesinden sonra ekim yaptırmanın herhangi bir manisi yoktur. Genelde, saç ekiminden sonra seyrek kalan bölgeler için saç dövmesi tercih ediliyor. 

 

7.İşlem sonrasında ne gibi durumlar meydana gelir?

 

Saç dövmesi yaptırdıktan sonra başta bazı şişkinlikler oluşabilir. Ancak bu şişmeler kısa süre sonra iyileşir. Kişi, ilk günden itibaren banyo yapabilir. Ancak ilk günler güneş ışığına doğrudan maruz kalınmaması gerekiyor. 

 

8.Ücret neye göre belirleniyor?

 

Saç dövmesi, uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne göre ücretlendiriliyor. Alan büyüdükçe, fiyatta büyüyebilir. Uygulama merkezinin kalitesi de, fiyatlara etki edebilir. Alanın küçük olması halinde işlem yarım saatte tamamlanabilir. Büyük alanlar ise, iki üç saat kadar sürebilir. 

 

9.Uygulama kalıcı mıdır?

 

Dövme uygulaması kalıcı değildir. Kalıcı olması da tavsiye edilmez. 3 - 5 sene kadar kalıcılığı vardır. Dövme kaybolduktan sonra yeniden uygulama yapılabilir. 

 

10.Hangi saç tipine daha iyi gidebilir?

 

Uzun saçı seven kişilerde saç dövmesi iyi durmayabilir. Ama kısa saç modelini sevenler için oldukça doğal ve başarılı bir görüntü ortaya çıkarır. Sonuç olarak, seyrek veya tamamen kel bölgeleriniz için kozmetik çözümden faydalanmak arzusundaysanız, saç dövmesi en ideal çözümlerden birisidir.