Saç Simülasyonu Hakkında Merak Edilenler

Cerrahi olmayan bir kellik giderme yöntemi olan saç simülasyonu, kozmetik bir kamuflaj olarak düşünülebilir. Bu uygulamayla gerçek kıl yapısı ve saç kökleri taklit edilir. Özel cihazlar yardımıyla uygulanan yöntemle kellik görülen bölgelere epidermal mikropigmentasyon uygulanır. 

 Saç dövmesi olarak da anılan yöntem kadınların kaşlarına uygulanan kalıcı makyaja benzetilebilir. Bu uygulamanın en önemli farkı ise kullanılan boya ve teknik ekipmanın değişik olmasıdır. Yöntem kadın ve erkeklerde güvenle uygulanabilir.

Saç Simülasyonu Saç Ekimine Alternatif Olarak Gösterilebilir mi?

Saç ekimine alternatif olmayan ve aslında birbiriyle bağlantılı olan teknikler sayesinde kalıcı ve tamamlayıcı bir sonuç elde edilebilir. Yeterli sıklıkta ekimin yapılamadığı kişilerde ve bölgelerde ara boşlukların doğal bir saç efektiyle kapatılması ile gözle görülür ve mükemmel sonuçlar sağlanır.

Saç simulasyonu işleminden önce kafa derisi özel olarak hazırlanmış lokal anestezik kremlerle uyuşturulur. Kişinin ağrıya karşı gösterdiği direnç ve ağrı eşiği gibi değerler, işlemin kişiden kişiye değişen ağrılar hissetmesine neden olabilir. Kişinin günlük faaliyetleri üzerinde herhangi bir sınırlama getirmeyen yöntem, saç dökülmesi sorununa çözüm olarak gösterilebilir

 Saç Simülasyonunda Hangi Boyalar Kullanılır?

Saç simülasyonu işlem olarak kalıcı dövmeye benzetilse de her iki işlemde kullanılan boyalar birbirinden farklıdır. Bu işleme özel olarak hazırlanan boyaların kullanıldığı uygulamanın üzerinden geçen süre boyunca boya renginde herhangi bir farklılık gözlenmez. Saç simülasyonu işleminde kullanılan boyaların insan sağlığı üzerinde herhangi bir yan etkisi tespit edilmemiştir. Bu işleminin yapılmış olması yeniden saç ekiminin yapılmasına engel teşkil etmediği gibi bu uygulama sağlıklı saçlarda dökülmeye de neden olmaz.

 İşlem Sonrasında Tedavi Süreci Nasıl İşler?

            İşlemin yapıldığı gün ılık suyla banyo yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Uygulamadan sonraki ilk 2 gün içerisinde kafa derisinde hafif bir şişlik görülebilir. Bu durum 1 hafta içinde yerini kabuklanma ve pul pul dökülmelere bırakır. Uygulamayı takip eden ilk 1 ay boyunca solaryuma girilmesi ve direkt güneş ışığına maruz kalınması istenmez. Yine işlemden sonraki ilk 4 hafta boyunca saçın boyatılmaması gerekir.

İşlem ücretleri; uygulamanın yapılacağı alanın büyüklüğüne göre değişebilir. Kafanın 5 ayrı açıdan çekilmiş fotoğrafları üzerinden yapılacak detaylı çalışmalar neticesinde kişiye özel fiyat teklifi hazırlanabilir. Uygulamanın kaç seans süreceği de çalışmanın yapılacağı alanın büyüklüğüne göre belirlenir. Ortalama seans süresi yarım saatle üç saat arasındadır. Kişinin cilt yapısına göre saç simülasyonu işleminin ömrü değişse de ortalama olarak 3 yıl rahatlıkla kullanılabilir.