Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Dövmesi, ya da micro pigmentasyon da denilen saç simülasyonu, cerrahi olmayan kellik giderme yöntemidir. Gerçek saç köklerinin taklit edilmesi yöntemi ile yapılan saç simülasyonu, bu iş için özel olarak üretilmiş cihazlar ve boyalar yardımı ile kellik görülen alanlara epidermal mikropigmentasyon şeklinde yapılan bir kellik kapama yöntemidir.

            Saç dökülmesi sorununa yeni bir çözüm olarak görülen saç simülasyonu, son dönemlerin popüler uygulamalarından biridir. Her insanın kafasında ortalama olarak 100 bin ile 150 bin arasında saç bulunmaktadır. Ancak zamanla farklı nedenlerin etkisi ile hem kadınlarda hem de erkeklerde saç seyrelmesi sorunu yaşanabilmektedir. 

            Saç seyrelmesi ile başlayan kellik problemi, kişinin psikolojik yapısını da olumsuz etkilemektedir. Bu durumda kendini toplumdan soyutlayan bireyler için geliştirilen saç simülasyonu, tamamen kel ola birini bile gür saçlara sahipmiş gibi bir görünüme kavuşturmaktadır. Cerrahi olmayan saç simülasyonu, erkeklerde ve kadınlarda kellik kapatma yöntemlerinde son nokta olarak bilinmektedir.

            Birçok kişi saç simülasyonu yöntemini saç ekimi sanmaktadır. Ancak saç simülasyonu bir saç ekim yöntemi değildir. Özellikle saç kıran şeklindeki bölgesel saç dökülmelerinin tedavisinde çok etkili olan saç simülasyonu, kısa saçlara uygulandığında daha başarılı olmaktadır.

            Saç dökülmesi ve kellik sorunu için saç ekimi yaptıran ancak yeterli sıklıkta ekim yapılamadığı için memnun kalmayan kişiler de saç simülasyonu yöntemine başvurmaktadır. Ara boşlukların saç efektleri ile kapatılmasında saç simülasyonu etkili sonuçlar içermektedir.

 Saç Simülasyonu Nasıl Yapılır?

            Teknik olarak Dövme işleminden hiçbir farkı yoktur. Saç Dövmesi olarak anılması da tam da bu nedenledir. Saç simülasyonunun temel farkı işlemden çok, bu iş için kullanılan boya ve cihazlardadır. Özel olarak tasarlanmış olan cihazlar yardımı ile özel olarak geliştirilmiş olan boyaların seyrelme ve kellik olan kısımlara küçük efektler şeklinde deri altına işlenmesi şeklinde uygulanan saç simülasyonu, Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin son dönemlerde başvurduğu en iyi yöntemlerden biridir ve çok kısa sürede etkisini göstermektedir.

            Saç ekimi ve benzeri diğer yöntemlerde sonuç almak için, ortalama 1 yıl ya da birkaç ay gibi çeşitli süreler beklenirken, saç simülasyonunda 1 kaç saat içerisinde oldukça etkili sonuçlar görülmektedir. 

Saç Simülasyonu Boyaları Dövme boyaları ile aynı mıdır? 

Saç Simülasyonu yönteminde kullanılan boyalar genellikle bitkisel içerikli boyalardır. Bitkisel içerikli boyaların kalıcılığı 3 ile 5 yıl arasında değişmektedir. Bir diğer boya olan kimyasal boyalar ile yapılan saç simülasyonu 5 – 10 yıl arasında kullanılmaktadır. Saç Simülasyonu boyalarını Dövme boyalarından ayıran temel fark, Dövme boyalarında görülen Renk atması, zamanla griye kaçan solmalar, Saç Simülasyonu boyalarında yaşanmaz.

Saç Simülasyonu Boyalarının Sağlık Açısından bir zararı var mı?

            Saç simülasyonu işleminde kullanılan boyaların şu zaman kadar görünen ve bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak yine de işlem öncesinde kişiye alerji testi uygulanmaktadır. Ayrıca da herhangi bir ağrı sızı hissedilmemesi için, İşlem öncesinde, uygulama yapılacak olan alana Anestezik kremler uygulanarak ve lokal uyuşturma yapılır. Bu sayede işlem sonuna kadar herhangi bir acı duyulmaz. Gerek kesin sonuç alınıyor olması, gerek işlemin oldukça kısa sürüyor olması gibi avantajları bakımından, Saç dökülmesi ya da kellik sorunu yaşayan kişiler için oldukça ideal yöntemlerden biridir.