Saç Simülasyonu Nedir?

Asrın vebası denilebilen saç dökülmesinden muzdarip kişilerin zamanla kel kalabilmesi olasıdır. Özellikle erkekler için kellik problemleri giderek artıyor ve bu duruma çözümüne yönelik geliştirilen yöntemlerden hangilerinin daha uygun olacağına dair soruların cevabı merak konusudur. Saç ekimi konusunda kendisine güvenmeyen veya maddi/psikolojik etkenlerden dolayı ekim yaptırmayı sürekli erteleyen kişilerin alternatif olarak gördükleri saç simülasyonu son zamanların gündem konusu haline geldi. 

Peki Saç Ekimine Alternatif Bir Yöntem midir?

Bazı yerlerde saç simülasyonu uygulamasının saç ekimine alternatif yöntem olarak pazarlanabileceğini ifade edelim. Ancak bu tespit asla doğru değildir ve bir algı yaratmaktan ileri de gidemez. Çünkü saç ekimi, cerrahi bir işlemdir. Saç simülasyonu ise, cerrahi bir müdahale değildir. Saç dövmesi de denilen uygulama saçın seyrek kısımlarına saç çizilmesinden ibarettir. Bu açıdan sadece bir illüzyon olarak lanse etmek de mümkün olabilir. 

Saç Dövmesi Ne Kadar Sağlıklıdır?

Genel anlamda dövmenin sağlıklı olup olmadığına yönelik birçok tartışma söz konusudur. Özellikle uygulama yeri, uygulamada kullanılan boyalar ve pigmentlerin hijyenik durumları dövmenin sağlıklı olup olmadığını belirleyici unsurlar arasında yer alıyor. Bu açıdan saç dövmesinin de güvenilir merkezlerde yapılmasının önemi büyüktür. Bir dövmecide, saç simülasyonu yaptırmak asla mümkün değildir. Çünkü saç çizgisi, saçın eğilimi ve saçın doğal duruşu hesap edilerek saç dövmesi işlemi gerçekleştiriliyor. 

Bu bakımdan simülasyon işleminin klasik dövme kültüründen çok daha farklı olduğunu not etmemiz lazımdır. Dövme için tercih edilen boyalardan daha farklı ve sağlıklı boyaların kullanımı ve kalıcı dövme olmaması gibi nüanslarla saç simülasyonu belli bir dönem için uygulanabilir. Uygulama için kullanılan cihazın kişiye özel olması da önemlidir. Daha doğrusu pigment cihazının uçlarına takılan ve boyanın deriye enjekte edilmesini sağlayan iğnelerin her kişi için özel olması önemlidir. Çünkü bir iğnenin birden fazla kişide kullanılması halinde kanla bulaşan hastalıkların yayılması söz konusu olabilir. Ciddi kurum ve saç simülasyonu merkezi sağlık kriterlerine dikkat edebilir. Ancak merdiven altı tabir edilen yerler için aynı şeyi söyleyebilmek mümkün değildir. 

Saç simülasyonu fiyatları ne kadar?

Klasik dövme kültüründen farklı olarak bilgisayar ortamında uygulama öncesinde saç simülasyonu çizimlerinin yapılması ve ince hesaplarla uygulamanın gerçekleşmesi, fiyatları biraz daha artırabiliyor. Ancak saçla ilgili kaliteli ve görünüm açısından ideal bir profilin oluşabilmesi açısından titiz çalışılması gerekiyor. Bunun da bir bedelinin olması elbette ki doğaldır. Ancak uygulama öncesinde birden fazla merkezden fiyat almak en iyi fiyatı bulmak için bir yol olabilir. Bu durumda da, kalitenin ikinci plana atılabileceğini unutmayın. Tavsiyemiz, önceliğinizin kalite olmasıdır ve daha sonra fiyat odaklı bir tercih yapmanızdır. 

Kendisini ispat eden kurumların ödemede kolaylıklar sunduğunu söylemeliyiz. Bunu dikkate alarak saç simülasyon uygulama merkezi tercihini, ‘’kalite eksenli’’ yapın!