Saç Simülasyonu Nedir?

Her yaştan, her cinsiyetten bireylerin saçlarına verdiği önem tartışılmaz. Zira sağlıklı, gür, canlı, parlak ve doğal görünen saçlar pek çok kişi tarafından güzelliğin sembolü olarak görülmektedir. Hal böyle olunca da saçların yıllar içinde yıpranması, eski sağlığını kaybetmesi ve sonunda dökülüyor olması, kafa derisinde kellik meydana gelmesi hiç kimse için kabul edilebilir bir durum değildir. Bu sebeple de nedeni ne olursa olsun saçları dökülen kişiler kafa derisinde oluşan açıklıklar için en doğal ve en güzel uygulamaları tercih etmekteler. Bu bağlamda saç ekimi, peruk, saç protezi ve saç simülasyonu gibi yöntemler kullanılmaktadır. 

 

Saç simülasyonu, son yıllarda saç dökülmesi yaşayan pek çok kişinin ilgisini çekmekte ve genellikle saç ekimine alternatif bir çözüm olarak düşünülmektedir. Saç simülasyonunun bilinen diğer bir adı saç dövmesidir. Saç simülasyonu, saçları seyrelmiş kişiler için kolay ve mantıklı bir çözüm olabilmektedir. Ancak sanıldığı gibi saç simülasyonunun saç ekimine alternatif olabilecek bir yöntem olması söz konusu değildir. Saç simülasyonu, pek çok kişinin vücudunun bazı yerlerine yaptırdığı dövmeler ile aynı uygulama mantığına sahiptir. Tıpkı diğer saç kazanım uygulamaları gibi saç simülasyonunun da birtakım avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Özellikle de cerrahi bir işleme ihtiyaç duyulmadan istenen görünüme kavuşabiliyor olmak saç sorunu yaşayan kişileri cezbedebilmektedir. Ancak koşullar her ne olursa olsun saç simülasyonu yaptırmadan önce bunun kazandıracağı avantajları ve dezavantajları tam olarak bilmekte fayda vardır. 

 

Saç simülasyonu kişinin kafa derisine uygulanan bir tür uzun süreli boyama işlemidir. Bunun vücuda yaptırılan dövmeden en önemli farkı bu dövmenin kafa derisine yapılıyor olması, yaşam boyu kalıcı değil geçici olması ve uygulanan malzemenin içeriğinde doğal pigmentler bulunmasıdır. Yukarıda da anlatıldığı üzere hem avantajları hem de dezavantajları bulunan saç dövmesini yaptırmaya karar veren kişilerin öncelikle detaylı bir araştırma yapması ve buna göre karar vermesi gerekir.

 

Saç simülasyonunun avantajları?

Saçları yer yer seyrelmiş olan kişilerde, eğer uzun vadede tahmin edilen bir dökülme yaşanmayacaksa var olan görüntüden daha iyi bir görüntü yaratır.

 

Kafa derisinde bir ömür değil 3 – 5 yıl arasında kalır, yani bir bakıma geçicidir.

 

Kafa derisinde oluşan yara ve yanık gibi istenmeyen izleri gizlemek için çok faydalıdır.

 

Cerrahi bir operasyon olmadığı için sorun yaşanma riski daha düşüktür.