Kemoterapi Saç Dökülmesi

Kemoterapi Saç Dökülmesi

Kanser hastalarının neredeyse hepsinin almak durumunda kaldığı kemoterapi, kanseri iyileştirirken kişinin geçici de olsa başka alanlarda zarar görebilmesine sebep olabiliyor. Kemoterapiden bahsedildiğinde en sık olarak maruz kalınan sorun saçların ve vücuttaki diğer kılların kontrolsüz bir şekilde dökülmesidir. Her kemoterapi tedavisinde olmasa da, bu tedaviyi alanların % 65’inde saç ve kıl dökülmesi sorunu yaşanmaktadır. Saçlar, kaşlar, kirpikler de kişinin dış görünüşü için çok önemli olduğundan hastanın ruhsal açıdan sorun yaşanmasına sebep olabiliyor. 

Kemoterapi Her Hastada Saç Dökülmesine Sebep Olur mu?

Kemoterapi gören hastalarda saç dökülmesinin görülme sıklığı ve yoğunluğu hastaya uygulanan tedavinin türüne, dozuna, hangi ilaçların ve kaç ilacın birlikte kullanıldığına, tedavinin uygulama sıklığına bağlı olarak değişmektedir. Bu bağlamda kemoterapide saç dökülmesine neden olan ilaçlar 4 ana grupta toplanabilir. Bunlar;

Anti-mikrotübül ilaçlar (paklitaksel, dosetaksel) % 80 üzerinde saç dökülmesi yapar.

Topoizomeraz inhibitörleri (doksorubisin, epirubisin) % 60-100 arasında saç dökülmesi yapar.

Alkilleyici ajanlar (siklofosfamid) % 60 üzerinde saç dökülmesi yapar.

Antimetabolitler (fluorourasil, karboplatin, sisplatin, metoteraxat) % 10-50 arasında saç dökülmesi yapar.

Kemoterapi gören hastalarda saç dökülmesi ne zaman başlar, yeni saçlar ne zaman çıkar?

Saç dökülmesi ilk kemoterapi uygulandıktan sonra 1-3 haftalık dönemde başlar. En sıklıkla 3. Haftanın içinde belirgin olarak banyoda yıkanırken, saç tararken yoğun olarak dökülme başlar ve bu haftanın sonunda saçların %90’ı dökülmüş olur. İzleyen kürlerde kaşlar, vücut kılları ve kirpiklerde de dökülme başlar. Hastanın dökülen saçları kemoterapinin son kürü uygulandıktan sonraki 2-3 ay içinde çıkmaya başlar ve hastaların % 95’inde ilk 1 yıl içinde tamamen yerine gelmiş olur. Ancak bu 1, bazen 1 buçuk yıllık saçsız dönemde hastanın moral ve motivasyonunun yüksek olması gerektiği için saçların dökülmesi tedavi sürecini olumsuz etkileyecektir. Bundan daha az etkilenmek adına dökülen saçlara bir çözüm bulmak, saç kazanımı adına bir şeyler yapmak faydalı olacaktır. Bu konuda yapılan araştırmalar, kemoterapiye bağlı saç dökülmesi sorununun kanserli hastaların tedavisi sırasında duygusal olarak en travmatik süreçlerden birini oluşturduğunu gösteriyor. Hatta kanserli kadınların % 47’si bu durumu kemoterapinin en travmatik yan etkisi olarak görmekte ve % 8’i bu yan etki sebebiyle tedaviyi reddedebilme noktasına gelebilmektedir. 

Kemoterapi tedavisinde yaşanan saç dökülmesine karşı kozmetik yaklaşımlar başarılı olabilir mi?

Kemoterapi tedavisi görenlerde saç dökülmesini önlemek için birçok farklı metot denenmiş ve denemeye devam etmektedir. Fakat bunların başarısızlıkla sonuçlanmış, önemli bir yol kat edilememiştir. Bu bağlamda kemoterapide saç dökülmesini önlediği kanıtlanmış hiçbir ilaç yoktur. Yalnızca Minoksidil adlı ilacın hastanın kafa derisinde yeniden saç çıkma sürecini hızlandırdığı görülmüştür. Bu ilaçla aynı içeriğe sahip olan şampuan ve losyonların tedaviden sonra kullanılması faydalı olabilir. Zira kemoterapiye bağlı saç dökülmesi engellenemezken, doğru yaklaşımlar uygulanarak hasta için daha rahat bir dönem oluşturulabilir.  

Kemoterapi tedavisi görenler için protez saç çözümü

Kemoterapi döneminde yaşanan saç dökülmesi sorununu bir nebze olsun hafifletebilmek için estetik ve medikal dünyası çok sayıda saç kazanım alternatifi sunmaktadır. Bunlar arasında en başarılı sonuçlar veren ve hastanın kendi saçına en yakın dokuda olanı protez saçtır. Genellikle kemoterapi tedavisine başlamadan önce gidilen protez saç kliniklerinde hastanın ölçüleri alınarak, ona uygun sipariş verilir. Yaklaşık 2 – 3 ay süren özel bir üretim aşamasında sonra kişinin istediği yoğunlukta, uzunlukta, renkte ve modelde protez saçlar kullanıma hazır olur. Zaten kemoterapi başlayınca saçlar hemen değil, bir süre sonra dökülmeye başlayıp ortalama 1 yıl, hatta 1 buçuk yıllık bir süreçte hasta saçsız kalıyor. İşte bu dönemin en az sorunla ve en yüksek moralle atlatılabilmesi için protez saç uygulaması çok faydalı olacaktır.
Hemen Bilgi Al


"Herşeye 'BAŞ'tan başlıyoruz"

Dünyanın en yaygın ve gelişmiş saç sistemi için bize ulaşın