Protez Saç ile İlgili Sorular

Protez Saç ile İlgili Sorular


Protez Saç;
Uzmanlar tarafından ölçülendirilen ve kendi saç örneğinden gelişmiş tekniklerle üretilen, %100 gerçek saç ve kişinin cildi ile uyumlu protezdir. Özel sabitleyici bir jelle saçsız veya seyrek saçlı bölgeye yerleştirilerek şekil verilir.

Protez Saç Belli Olur mu?

Doğru uygulanmış bir protez saç, kullanıcı söylemediği müddetçe (yani bilerek, özellikle incelenip, çok büyük hassasiyetle bakılmadığı sürece) katiyen belli olmaz.

Ancak; Protez saçın belli olmaması için gereken ilk kural, işinde deneyimli, gerçek bir uzman el tarafından uygulanmasından geçer. Çünkü gerçekten tecrübeli olan uzman uygulayıcılar;

• Kişinin kendi saçlarının temel özellikleri (Saçın inceliği/kalınlığı, sıklığı/seyrekliği, düzlüğü dalgası vs. vs.)

• Kişinin yüz hatları (Özellikle alın çizgisi/yüz uyumu) ve cilt yapısı ile olan en doğal uyum

• Gerçek saç salınımını sağlayan hassas düğümleme teknikleri • Olması gereken en natürel altyapı, gibi kalite standartlarını en üst seviyede tutarak, özel üretilmiş Protez Saç üniteleri ile uygulama yaparlar.

Protez Saç Sabit midir, Sudan Etkilenir mi?

Protez saç uygulandıktan sonra elbette sabittir. Ancak bu sabit kalma durumu belli bir süre ile sınırlıdır. Bu süre, kullanıcıya göre değişir ama ortalama olarak üç hafta ile bir ay gibi düşünülebilir.

Biz bu süreyi bir berber periyodu olarak adlandırıyoruz. Protez saç sektöründe bu süre genellikle bakım periyodu olarak adlandırılır. Protez saçın bakım periyodu süresi kişiye göre değişkendir çünkü;

• Herkesin kişisel bakım periyodu ve standardı farklıdır

• Protez saçları sabitleyen bantların ve yapıştırıcıların tutuculuk süreleri sınırlıdır

• Her kullanıcının günlük yaşam ve çalışma ortamının fiziki koşulları farklıdır • Yine her kullanıcının biyolojik reaksiyonları farklılık gösterir

Protez Saç Sudan Etkilenir mi?

Su, temas ettiği her şeyi etkilediği gibi, elbette Protez saçı da etkiler. Ne var ki bu etki kişinin kendi doğal saçları ile yaşadığı etkiden çok da farklı değildir.

Su ile yaşanan bu etkileşimin Protez saç ünitesinin üzerinde belirgin bir olumsuz etkisi yoktur çünkü;

• Protez saç üretimi esnasında, genellikle petek dokulu, hava ve su geçirgenliği olan özel altyapılar kullanılır

• Sabitlemek için kullanılan gerek bant gerek sıvı yapıştırıcılar, medikal özellikli olup, su bazlıdır, bu sayede çok az etkilenirler

Protez Saç Kullanımı Kolay mıdır?

Protez saçın kullanımı, peruk, postiş, çıtçıt, saç simülasyonu ve tepelik gibi, diğer saç uygulamalarına kıyasla, çok daha kolay, doğal ve konforludur. Öyle ki; doğru uygulanmış bir Protez saçla, kendi saçınızla yaptığınız bütün günlük aktivitelerinizi yerine getirebilirsiniz. Havuza/denize girebilir, duş alabilir, fön çekebilir, dilediğiniz şekilde toplayıp tarayabilirsiniz.

Protez Saç Her Türlü Saç Kaybı İçin Uygun mudur?

Evet…

Sebebi, şekli, boyutları fark etmeksizin, her türlü saç kaybı için Protez saç uygulaması yapılabilir. Zaten Protez saç uygulamasını diğer saçlandırma yöntemlerinden ayıran ve avantajlı kılan temel özellik dökülmenin biçimine ve kişinin fiziksel özelliklerine %100 doğal uyumla üretilebiliyor olmasıdır.

Protez Saç, Hiç Saçı Olmayan Bireylere de Uygulanabilir mi?

Elbette uygulanabilir…

Tıp dilinde, genel olarak Alopesi diye tanımlanan saç dökülmesi hastalığının bir çok tipi ile karşılaşabiliyoruz.

Öyle ki; ‘’Skatrisyel Alopesi’’lerde, yani kalıcı saç kaybına neden olan bazı grup hastalıklarında, kişinin kafa bölgesinde hiç saçı çıkmayabiliyor.

Bu gibi durumlarda, kişinin tam kafa kalıbı çıkartılıp, yine kişinin isteklerine uygun bir protez saç ünitesi hazırlanarak uygulama yapılabiliyor.

Protez Saç Kemoterapi Tedavisi Gören ve Geçici Saç Kaybı Yaşayanlara Uygulanır mı?

Tıpkı kalıcı saç kayıplarında olduğu gibi, yaşanan bazı geçici saç dökülmelerinde de Protez saç kullanılabilir.

Özellikle kemoterapi tedavilerinin yarattığı saç kayıplarında, kişinin yaşam kalitesine sunduğu pozitif etki ve sosyal konfor bu anlamda Protez saçı vazgeçilmez kılıyor.

Protez Saça Karar Verdikten Sonra Süreç Nasıl İşler?

Protez saç uygulaması süreci üç aşamada tamamlanır.

• Ölçülendirme / Kalıp alma

• Üretim / İmalat

• Uygulama

Ölçülendirme; bu aşama Protez saç uygulamasının ilk aşaması olup, kişide saç kaybı yaşanmış bölgenin, bire bir tam ölçüleriyle kalıbının çıkartılmasıyla tamamlanır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, işlemin deneyimli bir uzman tarafından yapılmasıdır.

Üretim; Protez saç uygulamasının en önemli ve en hassas aşamasıdır. Yaklaşık olarak 2 – 2,5 ay gibi bir zaman dilimini kapsar. (Ancak bazı durumlarda, önceden üretilmiş stok üniteler kullanarak, mümkün olan en uygun üniteyle, aynı gün uygulama da yapabiliyor) Bu aşamada kişinin çıkartılan kalıbı üzerinde saçın merkez noktası ve çıkış yönleri işaretlendikten sonra, yine kişinin kendi saçından alınan küçük bir tutam üretim numunesi kalıbın üzerine sabitlenir. Saç numunesi alınması doğal görünüm ve uyum için oldukça önemlidir. Kalıp aşaması tamamlandıktan sonra, kişinin kendi doğal saçları, fiziksel özellikleri, cilt yapısı ve yine kişinin arzu ve istekleri göz önüne alınarak, üretimi yapılacak Protez saç ünitesinin olması gereken tüm özellikleri (Saç stili, tipi, rengi, varsa renk geçişleri, siyahlık beyazlık ve bunun oranı, yine varsa dalgası ve dalga boyu, kullanılması gereken altyapı vs. vs.) bir üretim formuna yazılır.

Saç kalıbı, sipariş formu ile üretim için fabrikaya postalanır.

Uygulama; Protez saç uygulamasının son aşamasıdır. İstenilen özelliklerdeki ünite, saçsız bölgeye sabitlendikten sonra, kişinin arzusuna bağlı olarak istenilen tarz ve stilde hazırlanır.

Protez Saçın Bakım Periyotları Nasıldır?

Protez saçın bakım periyotlarını belirleyen ilk ve en önemli etken, kullanıcının şahsi bakım alışkanlıklarıdır. Bu alışkanlıklara bağlı olarak, ortalama üç hafta ya da ayda bir gibi bakımlarının yapılması uygundur.

Kullanıcıların günlük aktivasyonları, ısı veya ışığa maruz kaldıkları süre, çalıştıkları ya da yaşadıkları ortamın fiziki şartları, terleme sıklığı ve yoğunluğu gibi koşullar da Protez saçın bakım periyodunu belirleyen diğer etkenlerdir.

Ayrıca kullanılan birbirinden farklı Protez saç bantlarının ve yapıştırıcıların tutuculuk süreleri de bir diğer etken olarak değerlendirilebilir.

Protez Saç Bakımını Kendim Yapabilir miyim?

Protez saçın bakımı aslında çok kolaydır.

Günlük temel ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilen herkes, birkaç deneme sonrasında kendi bakımlarını kendisi yapabilir.

Ancak biz yine de en azından ilk uygulamadan sonraki bir iki bakımın, Protez saç uygulamasını yapan merkezlerde yapılıp bu zaman zarfında da konu hakkında bilgi edinmenin işi biraz daha kolaylaştıracağını düşünüyoruz.

Protez Saçın Ömrü Ne Kadardır? Ömürlük Protez Saç Var mı?

Protez saçın ömrü konusu biraz itilaflı bir konu olmakla birlikte, ortalama olarak 1 – 1,5 yıl aralığında diyebiliriz.

Ancak bu süre; öncelikle kullanıcının yaşam kalitesine ve kullanım şekline bağlıdır.

Yani bu süreyi uzatmak da kısaltmak da büyük ölçüde kullanıcıya bağlıdır. Son olarak, kullanılan Protez saç ünitesinin ve uygulamayı yapan merkezin kalite standartları da bu konuda belirleyici ve önemli bir etkendir.

Ömürlük protez saç yoktur.

Protez Saçta Cerrahi Müdahale Var mıdır?

Hayır… Protez saç uygulaması herhangi bir cerrahi müdahale içermediği gibi tamamıyla kozmetik bir uygulamadır.

Protez Saçta Ağrı Sızı Var mıdır?

Protez Saç kullanıcıları hiçbir ağrı sızı hissetmez.

Protez Saçın İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Herhangi bir iyileşme sürecine de ihtiyaç duymazlar.

Hemen Bilgi Al!

Formu doldurarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.