Protez Saçın Bakımı

Protez Saçın Bakımı

Protez Saçın Bakımı

Protez Saçın Bakımı Nasıl Yapılır? Günlük Bakım Nasıl Olmalıdır? 

Protez saç bakımının , protez saçın yapımı kadar dikkatli ve kaliteli yapılması gerekir. Bu protez saçın kullanım ömrünü uzatır ve konforunu artırır. Uzun yıllardır edindiğimiz tecrübeler gösteriyor ki, Saç sorunlarına çözüm arayan, protez saç kullanan veya kullanmak isteyen insanların zihinlerinde genellikle benzer sorular oluşuyor. Bu noktada önemli olan kişilerin kafalarında oluşan sorulara, objektif ve gerçek cevaplar vererek, saç sorunu yaşayanları ve protez saç kullanıcılarını doğru bilgilendirip olası mağduriyetlerin önüne geçmektir.

 Ne yazık ki her sektörde olduğu gibi protez saç sektöründe de salt kâr amaçlı çalışan bazı firmalar, bu soruların birçoğuna satış odaklı cevaplar vererek, kullanıcıların mağduriyetine sebep oluyorlar. Protez saç yapımından sonra protez saç bakımı ile aslında gerçek süreç başlıyor. Protez saç bakımında kaliteli hizmet ürünün kullanımını artırıyor. Ayrıca protez saç bakımı ile ürünün görsel katkısı bozulmadan korunuyor.

Protez saç bakımı ve kullanımında dikkat edilmesi gerekenler;

1.Protez saç, Yaş ve Cinsiyet sınırlaması olmaksızın herkese uygulanabilir.
**Uygulama yapılacak kişinin bir cilt problemi olmamalıdır. 

2. Protez Saç uygulaması yaptıran kişi, sosyal yaşamına, günlük aktivitelerinde hiçbir kısıtlama olmadan devam edebilir.
Örneğin; Duş alabilir, Deniz ya da Havuz’a girebilir, Her türlü spor aktivitesini rahatlıkla yapabilir, Saçını istediği gibi tarayabilir, saçına fön çekebilir, Sauna ve Solaryum gibi sağlık aktivitelerini de yapabilir.

 **Tüm bu aktiviteleri sorunsuz bir biçimde gerçekleştirebilmenin ön koşulu, kullandığınız Saç Protezinin kalite standartlarına uygun ve doğru uygulanmış olmasıdır. 
3. Protez Saç kullanan kişinin, cilt temizliği ve cildinin rahat nefes alabilmesi açısından Kullanılan protezin hava ve su geçirgenliğinin en üst seviyede olması gerekir.
**Hazır fabrikasyon ürünler yerine kaliteli kişiye özel uygulamalar tercih edilmelidir.              

4. Saç protezi kafaya, uluslar arası sağlık örgütleri tarafından onaylı, medikal bantlarla ve su bazlı bir solüsyonla yapıştırılır. Protez saç uygulaması esnasında kullanılan bant ve solüsyonun kalitesi kişinin sağlığı açısından son derece önemlidir.
**Onaylı olmayan Solüsyon ve Bantlar sağlık açısından ciddi sorunlar yaratabilir

5. Kişinin kendi canlı saçına uyguladığı her türlü kozmetik ürün kullanacağı protez saça da uygulanabilir. Burada da dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullanılan kozmetik ürünlerin kalitesi ve içeriğidir. Kalite standartlarına uygun olmayan düşük kaliteli Protez Saça da, tıpkı canlı saça olduğu kadar zarar verebilir. 
Ayrıca, bilindiği üzere Protez saç canlı saç gibi uzamaz, bu nedenle kalitesiz kozmetik ürünlerinin etkisiyle yıpranır, kırılır ve estetik olmayan kötü bir görünüm alır. Hatta bazen cilt de kaşıntı, tahriş ve kızarıklıklar meydana gelebilir.
Bu gibi olumsuz durumların oluşmaması için, özellikle protez saçlara uygulanan şampuan, saç kremi, bakım spreyi vb. ürünlerin PH değerleri ve kalite standartları oldukça önemlidir.
 **Protez Saçlar için özel olarak üretilmiş Antibakteriyel ve kepek karşıtı ürünlerin tercih edilmesi hijyenik ve rahat bir kullanım sağlar.   

6. Protez Saçın, belli periyotlarda yapılması gereken rutin bakımları vardır. Bunun temel sebebi, protez uygulamalarında kullanılan medikal bantların ve tıbbi solüsyonların hava ve su geçirgen olmasıdır. Bu ürünler, su bazlı olup hava ve su geçirgen olmalarının doğal bir sonucu olarak zamanla gücünü kaybeder. Bakım periyotlarının süresine gelince, temel faktör kişinin şahsi bakım alışkanlıkları olmakla birlikte, yine kişinin yaşadığı bölgenin doğal koşulları belirleyicidir.
Örneğin; Hava sıcaklığı, Nem oranı veya rutubetinin derecesine göre 2 ila 6 hafta arasında değişmektedir.7.  Protez saç kullanıcıları, bakımlarını, uygulamayı yaptırdıkları protez saç merkezlerinde yaptırabildikleri gibi, kısa bir bakım eğitiminden sonra kendileri de rahatlıkla yapabilirler. 

8. Saç Protezinin ömrü, yine kişinin kullanım ve bakım alışkanlıklarına göre değişse de, bu süreyi belirleyen temel kriterleri ve Kalite Standartları vardır. Örneğin; Alt yapısı ve saç yoğunluğu aynı özelliklerde olmasına rağmen, birbirine kıyasla ömürleri farklı olabilir. Kalın düğüm uygulaması ile üretilen, görünüm olarak doğallıktan uzak, fabrikasyon üretilmiş bir saç protezinin ömrü 2-4 yıl olabilirken, canlı saçalara birebir uyumlu, estetik açıdan daha doğal, hafif ve son derece ince düğümlerle üretilmiş yüksek kalitedeki bir Saç Protezinin ömrü 1-1,5 yıl olabiliyor. 

9. Protez Saç fiyatları, firmalar arası farklılık göstermekle birlikte, Kalite standartlarına uygun kişiye özel kalıp alınarak üretilen Saç Protezlerinde 600 ile 1500 Amerikan doları seviyelerinde uygulanmaktadır. Bu fiyatlar, Fabrikasyon ve stok ürünlerde 300 ila 600 Amerikan doları seviyelerine kadar değişebiliyor.   

10. Saç bakım fiyatları da yine firmalar arası kalite standartları ölçüsünde değişkenlik göstermekle beraber 100 ile 200 TL arasında değişmektedir.

Firmalar arası fiyatların bu derece esnek olmasının nedenlerini kısaca şöyle sıralayabiliriz.

  • Uygulama Öncesi ve Sonrası kalite ve hizmet anlayışı.
  • Firmanın Ürün ve Eleman seçimindeki hassasiyeti.
  • Müşteri Sağlığı ve Memnuniyetine gösterilen özen


Protez Saç Hangi Durumlarda Uygundur? Protez Saç Hangi Durumlarda Tercih Edilmelidir?

Eğer 6 yaşından küçükseniz veya ileri derecede kronik bir cilt hastalığınız varsa (Egzema gibi) Saç protezi uygulaması yapılmaz.
Bunun dışında, Protez Saç:
  1. Genetik ve Fizyolojik Saç kayıplarında (Alopecia - Androgenetik Alopecia)
  2. Kemoterapi veya benzeri tedaviler sonucu yaşanan Saç kayıplarında
  3. Saç kıran ve benzeri cilt hastalıkları sonucu yaşanan Saç kayıplarında
  4. Yanık ve Yaralanmalar sonucunda oluşan saç kayıplarında, Son derece başarılı bir biçimde uygulanabilmektedir.

Protez Saç uygulaması tıpkı Diş Protezi veya Lens kullanmak gibi, titiz bir bakım sorumluluğu gerektiren, tamamen kişiye özel bir durum olduğundan, bu sorumlulukları yerine getiremeyecek kişilerin, Protez saç uygulaması yaptırmaması daha doğru olacaktır. 

Protez Saç, Erkek, Kadın yada Çocuk (6 yaş üstü) fark etmeksizin, seyrek saçlı ya da hiç saçı olmayan kişilere uygulanabildiği gibi, bozuk para büyüklüğünde alanlara da uygulanabilir.

Not: Protez saçın bakım periyotları tamamen kişinin şahsi bakım alışkanlıkları, vücut dengesine (asitik değeri, cildinin kuru veya yağlı olması, çabuk terliyor olması gibi nedenler) bağlı olarak değişiklik göstermektedir.  

 

 

Hemen Bilgi Al!

Formu doldurarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.