Alopecia - Alopesi

Alopecia - Alopesi

Alopecia - Alopesi
Alopesi, saçların küçük yamalar halinde dökülmesine neden olan bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi saç foliküllerine saldırdığında gelişir ve saç dökülmesine neden olur. Saç derisinde ve vücudun diğer bölümlerinde aniden saç dökülmesi oluşabilir. Durum nadiren toplam saç dökülmesine veya alopecia universalise neden olur, ancak saçların büyümesini önleyebilir. Saçlar büyüdüğünde, saçların tekrar düşmesi mümkündür. Saç dökülmesinin ve yeniden büyümenin derecesi kişiden kişiye değişir. Şu anda alopesi için herhangi bir tedavi mevcut değil. Bununla birlikte, saçların daha çabuk büyümesine ve dolayısıyla gelecekteki saç dökülmelerinin önlenmesine yardımcı olan tedaviler vardır. Ayrıca insanlara hastalıkla baş etmesine yardımcı olacak kaynaklar da bulunmaktadır. Alopecia, saçlı deriyi etkileyebilen ve yara izi bırakmayan saç dökülmesinin lokalize bölgesi ile karakterize edilen edinilmiş bir deri hastalığıdır. Alopesi areata bazen başka dışsal veya dahili tıbbi problemlerle ilişkilendirilir.  Alopesi, 3 yaşından önce nadir görülür. 

Alopesi Hastalığının Nedeni Nedir?

Şu andaki kanıtlar alopesi sorununa bağışıklık sistemindeki bir anormalliğin neden olduğuna işaret etmektedir. Bu özel anormallik, otoimmüniteye, yani kendi vücuduna saldırma eğiliminde olan yanlış yönlendirilmiş bir bağışıklık sistemine yol açar. Sonuç olarak, bağışıklık sistemi vücudun belirli dokularına saldırır. Alopesi areata'da bilinmeyen nedenlerle vücudun kendi bağışıklık sistemi kıl foliküllerine saldırır ve normal saç oluşumunu bozar. Etkilenen deri biyopsileri, kıl foliküllerinin saç soğumasına nüfuz eden immün lenfositleri gösterir. Alopesi areata bazen tiroit hastalığı, vitiligo, lupus, romatoid artrit ve ülseratif kolit gibi diğer otoimmün hastalıklarla ilişkilidir. Bu hastalıkların tanı veya tedavisinin alopesi areata seyrini etkilemesi muhtemel değildir. Bazen, alopesi areataları, genlerin rolünü düşündüren aile üyelerinde ortaya çıkar.

Alopesi'nin Farklı Şekilleri Nelerdir?

En yaygın görülen model, saçlı deri üzerinde saç dökülmesinin bir veya daha fazla iyi tanımlanmış lekeleridir. Saç derisinde yaygın bulanık saç dökülmesi şeklinde de bilinen yaygın saç dökülmesi şekli vardır. Bazen, saç derisi saçlarının tamamı kaybolur, bir durum alopesi totalis olarak adlandırılır. Daha seyrek olarak, alopesi universalis olarak adlandırılan, tüm vücuda ait tüm tüylerin kaybedilmesi gerçekleşir.

Alopesi Hastalığından Kimler Etkilenmektedir?

Alopesi, 30 ila 60 yaş arasındaki yetişkinlerde en sık ortaya çıkar. Bununla birlikte, yaşlı bireyleri ve nadiren de küçük çocukları da etkileyebilir. Alopesi areata bulaşıcı değildir. Doğum kontrolünde hormonal östrojen ve progesteron tedavilerinin kesilmesinin ardından ortaya çıkabilecek saç dökülmelerinden veya gebeliğin sonuyla ilişkili saç dökülmesinden ayırt edilmelidir. Alopesi areata ile karıştırılabilecek bir takım tedavi edilebilir durumlar vardır.


Alopesi Nasıl Teşhis Edilir?

Alopesi areata'nın karakteristik bulgusu, normalde saçları tutan alanlardaki tüylü derinin iyi tanımlanmış bir alanı veya alanlarıdır. Bazen tanıyı doğrulamak için kafa derisini biyopsi etmeniz gerekebilir. Yardımcı olabilecek diğer bulgular, muhtemelen kırık tüyleri temsil eden kısa tüylerin, follikulüler delikte sarı alanların derisinde tüylerin kısaltılmış olması ve kel bir alanda görülen gri saçların ortaya çıkmasıdır. Saç dökülmesinin diğer nedenleri genellikle öykü ve klinik değerlendirmeyle dikkate alınmaz.

Belirtileri Nelerdir?

Alopesi sorunun başlıca semptomu saç dökülmesidir. Saçlar genellikle kafa derisinde küçük yuvarlak yamalardan oluşur. Bu yamalar genellikle birkaç santimetre veya daha azdır. Saç dökülmesi vücudun diğer bölümlerinde de görülebilir. İlk önce yastığınızdaki veya duş kümelerinizi görebilirsiniz. Bununla birlikte, diğer hastalık türleri de saçların benzer bir şekilde düşmesine neden olabilir. Alopesi areata teşhisi için tek başına saç dökülmesi kullanılmamalıdır. Nadiren, bazı insanlar daha geniş saç dökülmesi yaşayabilir. Bu genellikle başka tür bir alopesinin göstergesidir, örneğin:

 

Kafa derisindeki tüm saç dökülmesi olan Alopesi Totalis

 

Alopesi Universalis, tüm vücudun tüm saçlarının kaybedilmesi

 

Alopesi areata ile ilişkili saç dökülmesi öngörülemez. Saçlar her an tekrar büyüyebilir ve daha sonra tekrar düşebilir. Saç dökülmesinin ve yeniden büyümenin derecesi kişiden kişiye değişir.

Alopesi Sorununun Tedavisi Nedir?

Saç dökülme süresi ne kadar uzun olursa ve alan ne kadar geniş olursa, saç kendiliğinden yeniden oluşma olasılığını azaltır. Bu nedenle, çeşitli tedaviler vardır, ancak bunların hiçbirinin bu hastalığın seyrini etkileyebileceği kesin olarak tahmin edilemez. Steroid enjeksiyonları, tedavi edilen alanlardaki saç büyüme döngüsünü yeniden başlatmada çok yardımcı olabilir. Steroid kremler, losyonlar ve şampuanlar yıllardır kullanılmaktadır ancak en iyi şekilde sınırlı fayda sağlamaktadır. Tek bir tedavinin olmadığı pek çok kronik bozuklukta olduğu gibi, aslında çeşitli yararlanılabilecek çeşitli yollar teşvik edilmektedir. Duygusal stresin ortadan kaldırılmasının faydalı olduğu düşünülse de, bilinen etkili bir önleme yöntemi yoktur. Hiçbir uyuşturucu veya saç bakımı ürünü alopesi areata'nın başlangıcı ile bağlantılı değildir. Kesin olarak bir tedavi olmasa da, alopesi areata'nın kozmetik kamuflajı, hasta yönetiminde kesinlikle önemli bir husustur. Hem kadınlar hem de erkekler için belirgin saç dökülmesinin zararlı duygusal etkisi önemli olabilir.

 


Hemen Bilgi Al!

Formu doldurarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.