Androgenetik Saç dökülmesi

Androgenetik Saç dökülmesi

Androgenetik Saç dökülmesi

ANDROGENETİK SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR ? SEBEPLERİ NELERDİR ?

Saç dökülmesinin en yaygın türü androgenetik alopesi adı verilen bir durumdur. Bu saç dökülmesi hem erkek hem de kadınları etkileyebilir.  Birçok kişi için saçlarını kaybetmek sinir bozucu bir deneyimdir. Neyse ki, saçları yeniden kazanmaya ya da saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan tedaviler mevcuttur. Saç kökü saç şaftının alt kısmını saran bir yapıdadır. Her folikül yeni saç büyümesini besleyen kan damarları içerir. 

● Tek bir yeni saçın büyüme evresi iki ila üç yıl sürer.

● Bu sürenin sonunda büyüme durur ve folikül dinlenme safhasına girer.

● Dinlenme fazında üç ila dört ay sonra saç dökülür ve bir sonraki büyüme döngüsü başlar.

Normal bir saçlı deri üzerinde, yaklaşık 80 ila 90 oranında folikül her an büyüyor. Aynı sayı yeni bir büyüme evresine girerken, her gün yaklaşık 75 folikül saçlarını döküyor. Androjenik alopesi erkeklerde, testosteronla (androjenler olarak da adlandırılır) ilgili hormonlar, saç köklerinin normalden daha kısa bir büyüme evresine sahip olmalarına neden olur ve anormal derecede kısa ve ince kıl şaftlarına neden olur. Bu folliküllerin "minyatür" olduğu söyleniyor. Genel olarak, genetik altyapının erkeklerdeki androjenetik alopesinin gelişimini güçlü bir şekilde etkilediği kabul edilmekle birlikte, aile öyküsünün bir erkeğin saç dökülmesi geliştirme şansını nasıl etkilediği kesin olarak bilinmemektedir.

Genetik, kadınlarda androgenetik alopesi riskinde rol oynamaktadır, ancak diğer faktörler de (bazıları bilinmemektedir) önemli olabilir. Bir örnek olarak, kandaki androjenler anormal seviyeleri kadınların azınlıkta androjenetik alopesinin nedenidir. Genetik ve diğer rolü hakkında androjenetik alopeside daha iyi bir kavrayış sağlamak için ek araştırmalar gereklidir.

Kadınlarda kamufle olmasına rağmen, erkekler ve kadınlar eşit oranda androjenetik alopesi yaşarlar. Erkeklerde androjenetik alopesi, saç derisinin taç ve frontal alanlarını en sık etkileyen aşamalı saç inceltmesi ile karakterize edilir.  Saç dökülmesi erkeklerdekinden biraz daha yaygındır, ancak kadınlar benzer saç dökülme şekillerine sahip olabilirler; kadınlar nadiren tüm saçlarını kaybederler.

Kadınlarda Nedenleri

Androgenetik Alopecia, kadınlarda saç kaybının en yaygın şeklidir. Bu tip kalıtsal saç dökülmesi ergenlik çağından sonra her an başlayabilir ve genelde 40 yaşından önce ortaya çıkar. Androgenetik Alopesili (AGA) olan kadınlar genelde saç dökülmelerinde veya yaygın saç dökülmelerinde artışa neden olurlar. 

Androgenetik Alopecia, foliküllerin vücudunuzda zaten bulunan hormonlara veya androjenlere duyarlı hale gelmesine neden olur. Bu folliküllerde androjen reseptörleri vardır. Androjenler (hormonlar) androjen reseptörlerine daha az saç üretmelerini söyler. Sonuç olarak, saçlar daha ince ve daha incelikli hale gelirken büyüyen döngüler kısaltılır. Gerçek follikül kaybı olmamasına rağmen, sonunda saç üretimi tamamen durabilir. Folikülde 5 alfa-redüktaz olarak bilinen bir enzim bulunur. Hormon (tipik olarak testosteron) androjen reseptörüne bağlandığında, o testosteronu DHT denilen bir şey haline dönüştürmek için 5-alfa redüktazı tetikler. Saç üretimine zarar vermede en aktif rolü oynayan DHT. Bu nedenle "DHT'yi inhibe etme", saç dökülmesi çevrelerinde böylesine büyük bir cümle anlamına gelmektedir. Bu, ve "anti-androjenler". DHT'yi inhibe eden veya bu androjen sürecine karşı işleyen şeyler meşru saç dökülmesi tedavileri olarak kabul edilir.

 


Kadınlarda Androgenetik Alopesi Nedenleri

Kadının andro-genetiği ise sebep genetik yatkınlıktır. Bununla birlikte, kadınlarda saç inceltme diğer nedenleri vardır. Hem büyüme uyarıcı hem de antiandrojenleri bir ön tedavi rejimine dahil etmek, bugün bu sorunun üstesinden gelmek için çok akıllıca ve etkili bir yöntemdir.  Kadınlarda saç dökülmesine neden olan çok sayıda olabilir. Adet düzensizlikleri, hirsuitizm, akne ve doğal olarak yüksek testosteron seviyeleri gibi birçok koşul saç dökülmesi ile ilişkili faktörler olabilir. Doğum kontrol hapları yaygındır, gebelik en yaygın olanıdır ve menopoz öncesi ve sonrası menopoz tümüyle hormonal olarak ilişkili faktörler olup, saç dökülmesini küçükten büyüğe tetikleyebilir. Stres ilerlemeyi hızlandırabilir, ancak fiziksel durumunuza zarar veren birkaç ay boyunca stres yaşadıysanız, bu genellikle en belirgin neden değildir.

Nasıl teşhis edilir?

Androjenetik alopesi genellikle kafa derisini inceleyerek teşhis edilebilir. Bazı durumlarda saç dökülmesinin diğer nedenlerini, örneğin hormon düzeylerinde meydana gelen değişiklikler, düşük demir seviyeleri (anemi) veya tiroid problemlerini aramak için kan testlerine ihtiyacınız olacaktır.

Saç dökülmesinin psikososyal etkileri bazı insanlar için, özellikle de kadınlarda şiddetli olabilir; çünkü durumun az anlaşılması veya kabul edilmemesi söz konusudur. Hem kadınlar hem de erkekler düşük benlik saygısı konularında güçlük çekebilir.

Tedavisi nasıldır?

Erkeklerde erkek desen balçık tedavisinde iki ilaç, minoksidil ve finasterid bulunur. Kadınlara minoksidil veya spironolakton adı verilen bir ilaç verilebilir. Bazen, finasterid diğer tedavilere cevap vermeyen kadınlarda kullanılır, ancak bunun etkili olup olmadığı net değildir. Bazı durumlarda cerrahi seçenekler de düşünülebilir. Androjenetik alopesi, terminal kılların kademeli olarak belirsiz hale dönüştürülmesi ve nihayetinde vellus tüylerine dönüşmesi ile karakterize, genetik olarak belirlenen bir hastalıktır. Erkekleri ve kadınları etkileyen son derece yaygın bir hastalıktır.

Androjenetik alopesinin belirtileri arasında şunlar bulunur:

  • Kademeli dökülme
  • Saç dökülmelerinde artış
  • İlgili alanlarda büyük, kalın, pigmentli terminal kıllardan daha ince, daha kısa, belirsiz tüylere ve nihayetinde kısa, kesintisiz, renksiz vellus tüylerine geçilmesi. Hastadan hastaya bu belirtiler değişiklik gösterir ve çoğunlukla en belirgin noktadır
  • Erkeklerde:Erkekler, erken dönemde ön saç çizgisinin kademeli olarak durgunluğuna dikkat ederler.
    Erkekler temporal bölgelerde derece derece inceltme ile ortaya çıkarlar ve saç çizgisinin ön kısmını yeniden şekillendirirler.
  • Kadınlarda:Saç genellikle tacın üstünde diffüz bir şekilde kaybolur; bu belirgin bir kellik alanı yerine kılların kademeli olarak inceltilmesini sağlar; kısım anteriorly geniş
  • Cepheden saç çizgisi genellikle kadınlarda korunur
  • Kadınlarda normal hızlı gerileme, erkeklerde olduğundan daha az görülür

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hemen Bilgi Al!

Formu doldurarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.