Kaza sonucu dökülmeler

Kaza sonucu dökülmeler

Kaza sonucu dökülmeler

Bir tarakta, fırçada, lavaboda veya yastıkta günde yaklaşık 100 kıl tüy dökülmesi normaldir. Bu normal saç büyüme döngüsü sonucudur. Kıllar birkaç yıl büyüyecek, sonra birkaç ay dinlenecek, dökülecek ve yeniden doğacak. Telogen, saç büyüme döngüsünün dinlenme aşamasının adıdır. Bir telojen effluvium, bazı stres saç köklerinin erkenden dinlenme durumuna itilmesine neden olur. Telogen effluvium akut veya kronik olabilir.

"Sisteme karşı bir şok" varsa, saç derisindeki tüylerin% 70'i "şok" dan yaklaşık 2 ay sonra çok sayıda dökülür. Saç dökülmesindeki bu ani artış, genellikle saç dökülmesi olarak tanımlanır, akut telogen effluvium'dur. Bu kademeli genetik saç inceltilmesinden farklı bir sorundur. Bununla birlikte, bu, az miktarda kronik telogen effluvium'da, ancak önemli miktarda saç kaybettikten sonra görülebilir.

Kaza Sonucu Dökülmeler Neden Olur ?

Telogen effluvium için önemli sayıda farklı neden mevcuttur. Sık görülen nedenler arasında yüksek ateş, doğum, ciddi enfeksiyonlar, ciddi kronik hastalık, ciddi psikolojik stres, büyük cerrahi veya hastalıklar, aktif tiroit bezinin üstünde veya altındadır, yetersiz proteinli diyetler ve çeşitli ilaçlar bulunur. İlaçlardan en çok saç dökülmesi bu tür ve nedenlerdir retinoidler, beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri, antidepresanlar ve NSAIDS (ibuprofen dahil).

Nasıl Teşhis Edilir?

Olay, saç dökülmesi için biyolojik programı başlattıktan birkaç hafta ila birkaç ay sonra tipik olarak, aniden yaygın saç dökülmesi fark edilir. Kafa derisinde en çok fark edilen saç dökülmesi görülürken, bazı kişiler vücudun başka yerlerinde saç dökülmesine bile neden olabilirler. Önemli saç dökülmesi genellikle şampuanlama, tarama veya saç hafifçe manipüle edilirken oluşur. Saç dökülmesi nedeni ortadan kalktığında dökülme genellikle 6-8 ayda yavaş yavaş azalır. Sebeplerden bazıları devam etmekte olan sorunları temsil ettiğinden mümkün olduğunda olası nedeni belirlemek ve devam eden saç dökülmesini önlemek için uygun önlemleri almak önemlidir.

Çoğu telogen effluvium olgusu için hiçbir tedavi gerekmez. Unutmayın ki altındaki yeni bir saç ortaya çıkınca kıllar düşer. Böylece saç dökülmesi bu tip saç dökülmesi, saç büyümesinin bir işaretidir. Yeni saçlar önce kafa derisinden içeri girip ölü kılları dışarı ittiğinde saç teli saç çizgisi boyunca ince güzel bir saçak oluşur. Telogen effluvium'taki en önemli husus, soruna altta yatan bir sebep olup olmadığını belirlemektir. Eğer hafif demir eksikliği gibi neden belirgin değilse, kan testleri yapılması gerekebilir. Telojen effluvium bir ilaçtan kaynaklanıyorsa, ilacın durdurulması gerekir. Saç dökülmesinin nedeni doğum, geçici bir hastalık veya kendi kendini sınırlayan başka bir problem olduğunda, indüklenen telogen effluvium da genellikle kendi kendine sınırlıdır ve hiçbir tedaviye gerek duyulmaz.

 

Kazalardan Sonra Saç Dökülmesi Normal mi?

Fiziksel bir travma ile saç dökülmesi başlangıcı arasında kesinlikle bir bağlantı vardır. Vücut çok duyarlıdır ve herhangi bir travma, sistemin düzgün çalışmamasına neden olabilir. Saç aynı zamanda vücudun herhangi bir değişikliğine karşı çok hassastır, sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan besinler vücut her türlü basınç altındayken kafa derisine ulaşmayı bırakabilir. Bir araba kazası gibi ciddi bir kaza, saç dökülmesine neden olabilecek fiziksel travma tipine özgüdür.

Vücut şoka girdiğinde dolaşım sistemini rahatsız eder ve cildin ve saçın ihtiyaç duyduğu temel besin maddeleri tehlikeye girebilir. Fiziksel travma nedeniyle saç dökülmesi normalde kalıcı değildir ve vücut iyileştikten sonra saçları büyümeye başlar. Zaman alabilir, saç dökülmeden 3 ay sonrasına kadar kaybolabilir. Bu süre zarfında saç bakımı yapmak önemlidir. Piyasada saçın yapısını güçlendirmek ve geliştirmek için yardımcı olacak pek çok ürün var. Kafa derisini masajlamak saç köklerine olan dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Saç büyümesi için herkes için üç devir var. Birinci aşamaya anagen fazı denir ve saç büyüdüğü zamandır. Bu bir yetişkinde 3-7 yıl arasında değişebilir. Sonraki aşamaya katagen fazı denir. Saçlar büyümeyi durdurur, saç folikülleri son aşamaya hazırlanırken küçülür. Telojen fazı takip eder ve yaklaşık 100 gün sürer. Saçlar kaybolur ve yeni saçlar oluşmaya başlamış olur. Tipik bir saç türünün anajen evresinde saç köklerinin% 90'ına, telogen evresinde sadece% 10'una sahip olacaksınız. Vücut her tür travma geçirdiğinde bu fazlar rahatsız olur ve büyümeden daha çok saç dökülmesini tetikler. Bu her yaşta olabilir ve fark edilmesi 100 günü bulabilir. 

Stres Sonrası Saç Dökülmesine İyi Gelecek Öneriler

 Saç tipine uygun iyi bir şampuan ve saç kremi kullanılması, mevcut saçların sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Telogen effluvium, büyük travma veya şokla saç dökülmesine verilen addır. Cerrahi çözümler, soruna neden olabilir. Vücut, saldırıya uğradığında ve savunma sistemleri stres altındayken şoka girer. Yine normal olarak geçici bir durumdur ve vücut bittikten sonra şok saçları yeniden büyümeye başlar. Saç dökülmesi utanç ve daha fazla strese neden olabilecek kendine güven eksikliğine neden olabilir. Saç dökülmesi devam ederse profesyonel yardım almak, belki altta yatan başka bir nedenden dolayı önemlidir. Olay sırasında ve sonrasında verilen ilaçlar da saçın durumunu etkileyecektir. Bazı ilaçlar saç dökülmesine, neden olabilir, çoğu durumda bu tersine çevrilebilir. Durumun gösterdiği gibi, saç dökülmesine, diyetten saç şekillendirme rejimine, strese kadar birçok olağandışı faktör neden olabilir. 

Stres ve Telogen Effluvium

Bilim adamları, Telogen Effluvium olarak bilinen ikinci bir duruma travmatik stresin neden olduğuna inanıyorlar. Telogen Effluvium sıklıkla, kişi için stresli olay bittikten üç ay sonra saç dökülmesinin gecikmesine neden olur.

Telogen Effluvium, adrenalin, vücudun stresle baş etmesi için saldığı bir hormondur ve saç köklerinin doğal bir 'dinlenme' durumuna girmesine neden olur. Folliküllerin "telojen" olarak da bilinen bu duruma geçtiğinde, bağlı saçlar düşer. Neyse ki, Telogen Effluvium ile kaybedilen saçlar kendi isteğine göre gerileme eğilimi gösterir

 


 

Hemen Bilgi Al!

Formu doldurarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.