Kemoterapi Saç Dökülmesi

Kemoterapi Saç Dökülmesi

Kemoterapi Saç Dökülmesi
Kemoterapi ilaçları, hızla büyüyen kanser hücrelerine saldıran güçlü ilaçlardır. Ne yazık ki, bu ilaçlar saç köklerinizdeki olanlar da dahil olmak üzere vücudunuzdaki hızla büyüyen diğer hücrelere de saldırır. Kemoterapi vücudunuzun her yerinde saç dökülmesine neden olabilir - sadece saç derinize değil. Bazen kirpik, kaş, koltuk altı, kasık ve diğer vücut kıllarınız düşer. Bazı kemoterapi ilaçlarının saç dökülmesine neden olması diğerlerine göre daha fazladır ve farklı dozlar saç dökülmesini tamamlamak için sadece inceltme işlemine neden olabilir.  Neyse ki, çoğu zaman kemoterapiden saç dökülmesi geçicidir. Saçınızın geçici olarak farklı bir gölge veya doku olabileceğini ancak tedavinizin bitmesinden üç altı ay sonra saçınızı yeniden kazanmasını bekleyebilirsiniz.

Kemoterapi ve Saç Dökülmesi

Saçlar genellikle tedaviye başladıktan 2-4 hafta sonra düşmeye başlar. Kümeler halinde veya kademeli olarak çok hızlı düşebilir.  Saç dökülmesi, tedaviniz süresince ve birkaç hafta sonrasına kadar devam edecektir. Saçlarınızın sindirilmesinde veya tamamen kel olmasına bakılmaksızın tedavinize göre değişir. Kanser hastası saç dökülmesi tedavinin sıkıntı verici bir yan etkisi olarak bildirilir. 


Tedaviden sonra saçlarınızın iyileşmesi ve yeniden yetişmeye başlaması birkaç hafta sürebilir. Saçınız büyümeye başladığında, muhtemelen kaybettiğiniz saçlardan biraz farklı olacaktır. Fakat fark genellikle geçicidir. Yeni saçlarınızın renkleri farklı olabilir. Daha önce olduğu gibi kıvrımlı olabilir veya saçınızdaki pigmenti kontrol eden hücreler tekrar çalışmaya başlayana kadar gri olabilir.

Saç dökülmesi önlenebilir mi?

Kemoterapi sırasında veya sonrasında saçlarınızın düşmeyeceğini garanti eden tedavi yoktur. Yaklaşan saç dökülmesi ile başa çıkmanın en iyi yolu önceden planlamak ve kanser tedavinizden önce, sırasında ve sonrasında görünüşünüzle kendinizi rahat hissetmeye odaklanmaktır. Birkaç tedavi saç dökülmesini önlemenin olası yolları olarak araştırılmış ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere hiçbiri kesinlikle etkili değildir:

Kafa derisi hipotermisi (kriyoterapi). Kemoterapi infüzyonlarınız sırasında, kafa derinize kan akışını yavaşlatmak için başınıza buz paketleri veya benzer cihazlar yerleştirilir. Bu şekilde, kemoterapi ilaçlarının saçınızı etkilemesi daha az olasıdır. Kafa derisi hipotermisi çalışmaları, denenen insanların çoğunluğunda bir şekilde çalıştığını tespit etti. Bununla birlikte, prosedür aynı zamanda kafa derinizde kanser tekrarlama riskine de neden olur, çünkü bu alan vücudunuzun geri kalan kısmı ile aynı miktarda kemoterapi almaz. Kafa derisi hipotermisine maruz kalan insanlar rahatsızlık verici derecede soğuk ve baş ağrısı hissetmektedir.


Saç dökülmesi genel olarak engellenemez veya kontrol edilemez, ancak yönetilebilir. Saç dökülmesine bağlı hayal kırıklığını ve endişeyi en aza indirgemek için tedaviniz boyunca aşağıdaki adımları uygulayın.

Tedaviden önce

Saçlarınıza nazik davranın. Saçınızı mümkün olduğunca havayla kurutun ve ısıtma cihazlarından kaçının.  Saçlarınızı kesmeyi düşünün. Kısa saç uzun saçlardan daha dolgun görünme eğilimindedir. Saçlarınız düşerse, kısa saçlarınız varsa o kadar fark edilmeyecektir.  Şimdi peruk, eşarp veya diğer saç aksesuarları hakkında düşünmeye başlama zamanı.


 Tedavi sırasında

Kemoterapi tedaviniz boyunca yumuşak saç stratejilerinize devam edin. Yumuşak bir fırça kullanın. Saçınızı sadece gerekli sıklıkta yıkayın. Nazik bir şampuan kullanmayı düşünün.
Kafanızı traş etmeyi düşün. Bazı insanlar, saç derilerinin kaşıntılı, hassastır ve rahatsız edici olarak tedavi sırasında ve saçları dökülürken hissettiğini bildirir. Başınızı tıraş etmek tahrişi azaltabilir ve dökülme utancını engelleyebilir. 

Kafa derinizi koruyun. Kafanız güneşe veya soğuk havaya maruz kalacaksa, güneş kremi veya baş örtüsü ile koruyun. Kafa deriniz tedavi esnasında hassas olabilir, bu nedenle aşırı soğuk ya da güneş ışığı kolayca tahriş edebilir. 


Tedaviden sonra

Nazikçe saç bakımına devam edin. Yeni saç büyüme aşaması, özellikle kırılgan olacak ve şekillendirici ürünlerden ve ısıtma cihazlarının neden olduğu hasarlardan korunmalıdır. Yeni saçlarınızı güçlüleşene kadar boya kullanmayın. İşlem, yeni saçınıza zarar verebilir ve hassas saçlı derinizi tahriş edebilir.

Radyasyon tedavisi de saç dökülmesine neden olabilir

Radyoterapi tedavisi vücudunuzdaki hızla büyüyen hücrelere saldırır, ancak kemoterapiden farklı olarak, yalnızca tedavinin yoğunlaştığı belirli alanı etkiler.  Tedavileriniz bittikten sonra saçlarınız genellikle büyür. Ancak orijinal kalınlığına ve doluluk derecesine dönüp büyümediğiniz tedavinize bağlıdır. Farklı radyasyon tipleri ve farklı dozlar saçınızda farklı etkilere sahip olacak. Daha yüksek dozlarda radyasyon kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.  Radyasyon tedavisi cildinizi de etkiliyor. Tedavi alanı muhtemelen kırmızıdır ve güneş yanığı veya bronzlaşmış görünebilir. Radyasyon tedaviniz başınızdaysa, cildiniz soğuk ve güneş ışığına karşı hassas olacağından başınızı koruyucu bir şapka veya fularla örtmek iyi bir fikirdir. Peruk ve diğer saç parçaları, saçlı deriyi tahriş edebilir.

Hemen Bilgi Al!

Formu doldurarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.