Radyoterapi Saç Dökülmesi

Radyoterapi Saç Dökülmesi

Radyoterapi Saç Dökülmesi
Saç folikülleri radyasyona çok duyarlıdır ve tedaviler saçlarınızı kaybetmenize neden olabilir. Çoğu hasta, radyasyon başladıktan yaklaşık üç hafta sonra tedavi alanında saç dökülmesi görür. Radyoterapiye başlamadan önce saçınızın kısa kesilmesini isteyebilirsiniz.   Saç dökülmesi alınan radyasyon miktarına ve kemoterapi gibi diğer tedavilere bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir. Saç dökülmesi geçiciyse, tedaviniz tamamlandıktan yaklaşık 3-6 ay sonra tekrar ortaya çıkacaktır. Saçların yeniden gelişmesinin daha ince veya farklı bir doku olduğunu görebilirsiniz.

1. Radyasyon Tedavisi Saç Derimizi Nasıl Etkiler?

Saç deriniz (başınız üzerindeki cilt), özellikle saç dökülmesinden sonra radyasyona duyarlıdır. Cildiniz pembe, ihale veya iltihaplanabilir - güneş yanığı gibi. İki veya üç haftalık tedaviden sonra, kafa deriniz kuru ve kaşıntılı olabilir.  Kuru, tahriş olmuş bir saç derisi geçici bir durumdur ve tedavinin tamamlanmasından yaklaşık iki hafta sonra iyileşmeye başlayacaktır. Gerekirse, rahatsızlık ve kaşıntıdan kurtulmak için ilaç reçete edilebilir. Tedaviniz boyunca saç derisi reaksiyonunu en aza indirgemek için aşağıdaki önerileri uygulayın:
 • Şampuanı sık sık kullanmaktan kaçının. Parfümsüz, hafif bir şampuan (bebek şampuanı gibi) kullanın.
 • Saç derinizi sadece ılık suyla yıkayın. Sürtünmeden kaçının. Yumuşak bir havlu ile kurulayın.
 • Saçınızı çok fazla taramaktan veya fırçalamaktan kaçının.
 • Saç spreyi, yağlar veya kremleri kullanmaktan kaçının.
 • Isı kaynaklarını (saç kurutucuları, merdane veya kıvırma ütüleri dahil) kullanmaktan kaçının.
 • Tedaviniz tamamlandıktan yaklaşık dört hafta sonrasına kadar saçınıza dokunmayın veya boyamayın.
 • Başınızı örtmek suretiyle başınızı güneşten, soğuk ve rüzgardan koruyun (baş, tül, eşarp ya da şapka gibi).

2. Tüm Radyasyon Tedavileri Saç Dökülmesine Neden Oluyor mu?

Radyasyon tedavisi, genellikle, tedavi edilen vücut bölümüne saç dökülmesine neden olur. Örneğin, kolunuz radyasyonla tedavi edilmiş olsaydı, kolunuzdaki tüyleri kaybedebilirsiniz, ancak kafanızdaki saçlar etkilenmeyecekti. Saç dökülmesinin derecesi, tedavi edilen alanın büyüklüğü ve verilen toplam radyasyon dozu dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Saç dökülmesi, tedavi alanı içinde en büyük olmakla birlikte, radyasyon demetinin vücudun dışına çıktığı alanda da ortaya çıkabilir.

Kemoterapi ilaçları da saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca kemoterapi alıyorsanız, aldığınız ilaçların saç dökülmesine neden olup olmadığını tartışmalısınız. Saç dökülmesine kemoterapi neden olduğunda, saç dökülmesi vücudunuzdaki tüm saçları (baş, kaş, vücut tüyü vb.) Kapsar. 

3. Neden Radyasyon Tedavisi Saç Dökülmesine Neden oluyor?

Radyasyon tedavisi sadece kanserli hücreleri yok etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudundaki sağlıklı hücreleri de etkileyebilir. Radyasyon tedavisi ile hasar görme riski en yüksek olan sağlıklı hücreler, saç hücreleri de dahil olmak üzere hızlı bir oranda büyümek eğilimindedir. Saçların inceltilmesi ve bazı durumlarda tamamen saç dökülmesine neden olabilir.

4. Saç Dökülmesi Kalıcı mı?

Radyasyon terapisinden kaynaklanan saç dökülmesi geçici veya kalıcı olabilir. Daha düşük dozlarda saç dökülmesi genellikle geçicidir ancak yüksek dozlarda saç dökülmesi kalıcı olabilir. Doktorunuz ya da hemşireniz, planlanan saç dökülmesi dozuna bağlı olarak beklenen saç dökülmesinin geçici ya da kalıcı olması beklenir mi tartışabilir. Bununla birlikte, her hastanın durumu benzersizdir ve daha düşük dozlarda radyasyon tedavisinde bile saçların yeniden oluşmasını garanti etmek mümkün değildir. Kemoterapiden kaynaklanan saç dökülmesi tipik olarak geçicidir.

Yeniden gelişme gerçekleştiğinde, doku ve rengin değişimi olabilir. Saçların olandan daha gerginleştiği yaygındır; Bununla birlikte, renk değişikliği daha az yaygındır.

5. Radyoterapi Tedavisinde Saç Dökülmesi Beklenirse Ne Yapabilirim?

Her bir kişi saç dökülmesi yaşayabileceğini öğrenirken farklı tepkiler verir. Doğru veya yanlış cevap yok. Önemli olan rahat hissettiğiniz şeyleri yapmak, sizin için doğru olanı yapmaktır. Kanser tedavileriniz sırasında başınızdaki saçları kaybetmeyi düşünüyorsanız, aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir:
 • Saçınız uzunsa, daha kısa keserseniz saç dökülmesinin etkisini azaltabilirsiniz.
 • Bazı insanlar, saç dökülmesi oluşmadan başlarını traş ederek saç dökülmesiyle uğraşmayı daha kolay buluyor.
 • Sadece yaz aylarında değil, güneşli günlerde güneşe maruz kalmayı önlemek için başınızı bir şapka ile korumaya dikkat edin! Bu, özellikle peruk veya türban / eşarp takma olasılığı daha düşük olan erkekler için önemlidir.
 • Yumuşak kıllı bir fırça ve nazik, pH dengeli bir şampuan kullanın.
 • Saç kurutucularını, sıcak silindirleri ya da kıvırma demirlerini saç dökülmesine ve saç dökülmesini daha şiddetli hale getirebileceğinden kullanmayın.
 • Sürtünmeyi azaltmak için bir saten yastık kılıfında uyuyun.

 

 

 

 

 

 

Hemen Bilgi Al!

Formu doldurarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.