Saç Dökülmesi ve Çözümleri

Saç Dökülmesi ve Çözümleri

Saç dökülmesi; (tıptaki adıyla Alopecia) kafadaki saçların geçici yada kalıcı bir biçimde dökülerek  yok olmasıdır. Bir çok çeşidi ve buna bağlı olarak yine birden fazla nedeni bulunan Saç dökülmesi, özellikle ergenlik dönemi sonrası ciddi bir sorun haline gelmektedir.

Saç dökülmesi problemine çözüm bulmak için ilk olarak sorunun nedeni tespit edilmelidir.  
Saç dökülmesi Erkeklerde %95 erkeklik hormonu ile ilgilidir. 
Kadınlarda ise yine erkek tipi dökülme görülmekle birlikte neden bu değildir. 
Kansızlık, menopoz, guatr hastalığı gibi bir çok neden bulunmaktadır.  

Şimdi dökülme tipleri ve belirtilerine bakalım;

1-Ailesel; AGA, andro genetik alopecia, erkek tipi Saç dökülmesi, genetik dökülme gibi isimlerle de anılmaktadır. Erkeklerde en sık görülen Saç dökülmesi tipidir. Bu nedenle babasında dökülme sorunu olan erkek çocukları bu konuda çok riskli olup, kesinlikle dikkat etmelidir.

2- Allopecia areata Halk arasında saçkıran yada pelad olarak bilinmektedir. Özellikle çocuklar ve gençlerde sık görülen bir durum olup, bölgesel dökülme şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Genelde sıkıntı, üzüntü ve stres nedenleri arasında yer almaktadır. Sadece saçlar ile sınırlı kalmadan sakal ve kaşlarında dökülmesine neden olmaktadır.

3-İlaçlara bağlı dökülme Sağlık sorunları için kullanılan bazı ilaçlarda dökülmeye neden olmaktadır. Özellikle kanser tedavisi görenlerde bu sık görülen bir durum olup, genelde geçici olup, ilaç kullanımı bırakıldığında saçlar tekrardan çıkmaktadır. Sadece kanser ilaçları değil, aynı zamanda bazı sivilce ilaçları bile risk içermektedir.

4-Anagen effluvium; Yukarıda hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar bahsedildi ama birde hastalıkların neden olduğu dökülmeler bulunmaktadır. Örnek, kansızlık, guatr gibi hastalıklar ciddi anlamda dökülme sebebidir.

5-Diffüz allopecia; tüm kafada yaygındır

6-Telogen effluvium; daha çok kadın tipi denir

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Andro Genentik Alopesia AGA)

En sık görülen saç dökülmesi tipi dir, erkeklerde görülen dökülmelerin %95’ini, kadınlarda ise %50  gibi büyük bir bölümünü Erkek tipi saç dökülmesi oluşturmaktadır.

İlk Belirtiler; Erkek tipi saç dökülmesinde dökülme hemen olmayıp, bazı belirtilerle ortaya çıkar. Bu belirtilerin ilki saçta oluşan Kalite kaybıdır. Saçta incelme, Zayıflama ve Matlaşma gibi kolayca anlaşılabilecek belirtiler saçtaki kalite kaybının tipik sonuçlarıdır. Bu belirtiler zamanla yerini dökülmelere bırakacaktır. Bu tipte dökülmeler genellikle Alın ve Tepe kısmında görülür. Yanlarda ve Ensede çok nadir dçkülmeye rastlanır. Çünkü Ensede ve Yanlarda bulunan saçlar genetik dökülmeye karşı doğal olarak daha korunaklıdır.

Sorunun Kaynağı DHT: Saç dökülmelerinin %95 oranında sebebi genetiktir ve bir erkeklik hormonu türevi olan DHT kaynaklıdır. DHT, Asıl erkeklik hormonu olan Testesteron’a Hidrojen ilavesi ile oluşur. DHT kökünde kıl hücrekerine zarar vererek zamanla dökülmelere sebep olur. DHT her erkekte olduğu gibi az miktarda da olsa kadınlarda da vardır. Kafada DHT ye duyarlı alanlarda kayıp olur, yanlar ve ense bölgesi DHT’ye duyarlı olmadığı için bu bçlgeler genellikle sağlam kalır. 

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Bilindiğinin aksine Kadınlar da en az Erkekler kadar saç dökülmesine meyilli olmakla birlikte, Saç dökülmesi nedenleri Kadınlarda çok daha fazladır. Yaş, yaşanılan ortam, birinci derece akrabalıklardaki dökülme sorunları, hastalıklar ve bunun sonucuda uygulanan ilaç tedavileri, Doğurganlık, Doğurganlığın son bulması vs vs gibi bir çok neden, Kadınlarda saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Erkeklerde Kellik artık sıradan bir hal aldığı için pek dikkat çekmez. Fakat kadınlarda durum biraz farklı. Kadınlarda Kellik çok dikkat çekeceğinden, Kadınlar genellikle Şal, Bone, Eşarp ve benzeri aksesuvarlarla saçlarını kapatarak kamuflaj yolunu tercih edeceklerdir. Tabii bu durum Kadınların Saçlarının dökülmesi gerçeğini değiştirmez.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri; 

Kansızlık (anemi); İnsan vücudunda kan oranı azaldığında bazı belirtiler ortaya çıkar. Onlardan biride saç dökülmesi olup, kadınların büyük bir bölümü kansızlık (demir eksikliğine bağlı) gibi sorunlarla karşılaşır. Örneğin, Kadınlara özgü bir durum olan adet görme sağlıklı bir olgu olduğu kadar aynı zamanda kansızlığa sebebiyet veren bir durumdur. 
Saç tellerini bir bitki, gibi düşünebilirsiniz. Onları sulamadığınızda da ne olur? Kurur. Çünkü suya ihtiyaç duyarlar onunla yaşarlar. Aynı şekilde insanların saç kökleri de bir organ olup, kan ile yaşamaktadır. 

Stres ; Yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.
Doğum; Doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir
Hamilelik; Kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.
Guatr; İki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.
Östrojen azlığı; Kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.
Ağır diyet; Kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.
Yanlış bağlama; Saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.
Yanlış uygulamalar; Sık boyama, perma, sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Diğer Saç Dökülme Sebepleri;

DUPA (nedeni bilinmeyen)
Kanser tedavisi için kemoterapi kullanımı
Kanser tedavisi için radyoterapi kullanımı
Çekiştirme tiki (traksiyonel alopeci)
Travmalar
YanıklarHemen Bilgi Al


Saç Dökülmesi


 

"Herşeye 'BAŞ'tan başlıyoruz"

Dünyanın en yaygın ve gelişmiş saç sistemi için bize ulaşın