Protez Saç Nedir ?

Protez Saç Nedir ?


Protez saç; sebebi ve biçimi fark etmeksizin, kişinin saç kaybı yaşadığı bölgenin, genel yapısına uygun olarak tasarlanan, kendi saçları ile %100 uyumlu olan, özel olarak üretilmiş bir protez saç ünitesinin, saç kaybı yaşanan bölgeye, medikal sabitleyiciler (protez saç yapıştırmak için özel olarak üretilmiş malzemeler, saç bantları ve saç yapıştırıcıları) kullanılarak sabitlenmesinden sonra, kişinin dökülen saçlarının yerini doldurup, kendi saçı gibi kullanabileceği, %100 doğal görünümlü bir saçlandırma tekniğidir.
‘’Doğru uygulanmış bir Protez Saç uygulaması, kişinin kendi saçından ayırt edilemez.’’

Kelime manası ile protezin ne olduğunu doğru anladığımız zaman, ‘’protez saç’’ ya da ‘’saç protezi’’ denildiğinde ne anlamamız gerektiğini de doğru kavramış olacağız.
Protez: Kelime kökeni itibarıyla Fransızca (Prothe’se) olup, Türkçe karşılığı ‘’Takma’’ TDK’deki tam anlamıyla ‘’Kaybedilen bir uzvun yerine, o uzvun görevini yapmak için kullanılan, organ ya da parça’’…
Saçlandırma yöntemleri içerisinde, protez saç uygulaması son yıllarda oldukça rağbet gören bir uygulamadır. Bunun temel nedeni, diğer saçlandırma yöntemlerine (saç ekimi, PRP, mezoterapi vs vs..) göre, protez saç uygulamasının, kişinin beklentilerine, arzu edilen en doğru ve en doğal çözümü sunabiliyor olmasıdır.

 

Saç Protezi Kimler İçin Uygundur? 

    Çok konforlu, geri dönüşü mümkün ve uzun ömürlü bir uygulama olan protez saç, kadın, erkek cinsiyet ayrımı olmaksızın 12 yaşın üzerindeki herkes için uygundur.  
Saç protezi; saç kaybının sebebi her ne olursa olsun saçı tamamen dökülmüş ya da saçında seyrekleşmeler olmuş kadın, erkek, genç, yaşlı herkes için uygundur. Saç protezini, genetik ve çevresel faktörler nedeni ile saç kaybı yaşamış kişiler dışında, kemoterapi ve radyoterapi tedavileri sebebiyle ya da Troid, Guatr ve saç kıran gibi rahatsızlıklar nedeniyle kalıcı ya da geçici saç dökülmesi yaşayanlar da rahatlıkla kullanabilmekteler. Ayrıca saç dökülmesinin boyutu ve bölgesi fark etmeksizin lokal dökülmelerde de rahatlıkla kullanılabilir.  
     Protez saç kullanımı konusunda 12 yaş sınırını şu nedenle dillendiriyoruz. Protez saç kullanabilmesi için kişinin, kimseye ihtiyaç duymadan kişisel bakım ihtiyaçlarını karşılayabiliyor yerine getirebiliyor olması gerekir. Çünkü protez saç bir defa uygulandıktan sonra periyodik bakımlara ihtiyaç duyan bir kozmetik uygulamadır.  

Saç Protezi Kimler İçin Uygun Değildir? 

Saç protezi, 12 yaşından küçük çocuklara, egzama ve epidermal alerji gibi kronik cilt hastalıkları olanlara uygulanmaz. Protez saç uygulaması, sonuç olarak kişinin doğal saçından farklı olacaktır, tıpkı göz lensi ya da diş protezi kullanmak gibi bir takım periyodik bakım ve hijyen kurallarına uyulmalıdır. Bu bağlamda küçük yaştaki ya da ileri yaştaki kişilere, zihinsel rahatsızlık yaşayanlara, kişisel temizliğine dikkat etmesinde mani olanlara kısacası şahsi bakımlarını yapabilmek için yardıma ihtiyaç duyanlara protez saç önerilmemektedir.  

 

Saç Protezi ile Neler Yapılabilir? 

Dökülme ve kelleşme olan alana uygulanan saç protezi, kişinin günlük rutin yaşantısında herhangi bir kısıtlamaya sebep olmaz. Kişi kendi doğal saçıyla neler yapabiliyorsa protez saçla da eksiksiz bir biçimde aynı şeyleri yapabilir. Bu bağlamda protez saçla; duş alınabilir, denize, havuza girilebilir, saç taranıp şekil verilebilir, fön çekilebilir. Yüksek kalite standartlarında hazırlanmış olan bir protez saç kullanıcıya kendi saçının konforunu ve kullanım kolaylığını sunar. Bu sayede kişi saç dökülmesi yaşanan bölge ile ilgili herhangi bir kaygı duymaz, kişinin gerçek saçı baz alınarak yapıldığı için de dışarıdan bakan bir göz saçın protez olduğunu anlamaz.  

Protez Saçın Özellikleri Nelerdir? 

Yüksek kalite standartlarında üretilmiş bir protez saçın hiçbir yan etkisi yoktur. 

Protez saç uygulaması sırasında herhangi bir acı, ağrı, sızı hissedilmez. 

Protez saç ile geri dönüş mümkündür.  

Protez saçlar, kişinin kendi saçına zarar vermez. 

Protez saçın kişiye özel olarak hazırlanan özel yapısı ve özellikleri sayesinde kafa derisi hava alır, ekstra terleme olmaz.  

Protez saç, diğer bazı uygulamalar gibi cerrahi bir işlem olmadığı için herhangi bir sağlık riski barındırmaz.  

Protez saç, kişinin arzu ettiği şekilde, renkte, uzunlukta hazırlanabilir.  

Öncelikle Saçlar her ne kadar üzerinde çok düşünmesek de sosyal hayatımızın en önemli motivasyon kaynaklarından biri olmakla birlikte, günlük yaşamımızda özgüvenimizin, sosyal statümüzün ve en önemlisi fiziksel güzelliğimizin ilk ve temel göstergesidir. Bu nedenle Saç kaybı, farklı ifade edecek olursak, “Kellik’’, “Alopesia”, “Liken planus”, “Saçkıran” gibi saç dökülme sorunları duygusal ve psikolojik dünyamızın denge unsuru gibidir. Sağlıklı ve gür saçlar ne kadar mutlu ediyorsa, Saç kaybı da (Seyrelme veya Kelleşme hiç fark etmez) bir o kadar mutsuz ve huzursuz ediyor. Büyük bir süratle değişen ve gelişen Bilim / Teknoloji ve Tıp sayesinde bu önemli sosyal soruna da artık çok sağlıklı çözümler üretilmesi noktasında ciddi gelişmeler yaşanıyor. Özellikle Protez Saç uygulaması saç kaybı yaşayan kişilere eski saçlarını, hatta bazı durumlarda eskisinden daha güzel ve doğal saçlar sunuyor.  

İlk zamanlar, kamuoyu önünde görsel sanatlarla ve mesleklerle uğraşan kişilerin, fiziksel görünümlerine katkı sunmak üzere tasarlanan ve planlanan Protez saç, ya da diğer adıyla Saç Protezi herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek olmadan, kişinin saçının dökülmüş olan kısmının (halk arasında buna KELLİK diyoruz) ölçülendirilerek kalıbının çıkartılmasından sonra, yine kişinin kendi doğal saçından örnek alınarak üretilen, bir protez ünite üzerine ekilmiş ve kişiye özel olarak tasarlanmış kozmetik bir uygulamadır.  

 

 

 

Hemen Bilgi Al!

Formu doldurarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.