Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi sorunu kadın, erkek herkesin yaşamını, psikolojisini ve sosyal ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Kadınlarda belli dönemlerde ve özellikle de belli yaştan sonra daha sık görülen saç dökülmesi sorunu, erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır. Erkeklerde daha sık görülen saç dökülmesi durumu da “erkek tipi saç dökülmesi” şeklinde adlandırılır. Erkek tipi saç dökülmesinde kişinin başının tepe kısmındaki ve şakaklardaki saçlar öncelikle cılızlaşmaya başlar. Aradan zaman geçtikçe şakaklardaki saçlar daha da azalır, hatta zamanla sadece başın ön kısmın ortasında saç kalır. İlerleyen dönemde ise kişinin tepe kısmında giderek daha da büyüyen bir kel bölge ortaya çıkar.

Erkek tipi saç dökülmesinde şakaklardan tepeye kadar uzanan saç dökülmesinden sonra başın ön ve tepe kısımlarında saçların döküldüğü bölgeler yan yana gelir ve başın tepe kısmı iyice kelleşir. Bunların sonunda kişinin başın yan taraflarında ve arkasında bir saç sınırı, yani birer tutam şeklinde saç kalmıştır. 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Hangi Yaşlarda Görülür?

Pek çok erkeğin sıklıkla yaşadığı erkek tipi saç dökülmesi genellikle 20’li yaşların başında başlar. Ancak o yaşlarda henüz dökülme çok yavaş olduğu için genelde ciddiye alınmaz. Sonraları zamanla aşama aşama dökülme daha ciddi boyutlara ulaşır. Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) 25 yaşına kadar olan erkeklerin % 25‘ini, 40 yaşına kadar % 40’ını, 50 yaşına kadar olan erkeklerin ise % 50’sini etkileyen ciddi bir sorundur.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Neden Olur? 

Saç dökülmesi sorununa genel olarak bakıldığında genetik faktörler, olumsuz çevre koşulları, sağlıksız beslenme, geçirilen hastalıklar ve duygusal sorunların etkili olduğu görülür. Özel olarak erkek tipi saç dökülmesi incelendiğinde ise kalıtımsal sebeplerin daha etkili olduğu görülür. Erkekler bu saç dökülmesi özelliğini annesinin ve babasının genlerinden almaktadır. Tüm insanlarda normal bir saç döngüsü vardır. Ancak erkek tipi saç dökülmesi yaşayanlar normal saç döngüsünün dışında bir durumla karşı karşıyadırlar. Zira genetik özellikler saçların erken dönemde dökülmesine sebep olacaktır.

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl önlenir?

1.Sağlıklı beslenmek gerekiyor!

Vücuttaki her bir organ, her bir sistemin sağlıklı çalışabilmesi için sağlıklı ve doğal beslenmek gerekiyor. Paketli yapay gıdalara, fast-food tarzı beslenme ürünleri, fazla yağlı, şekerli ve tuzlu yiyecek saç sağlığını olumsuz etkiler. Ancak protein, vitamin ve mineraller bakımından zengin beslenerek daha sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak mümkün olur. Bununla birlikte gün içinde bol bol, yani en az 2 litre su içmek saçları nemlendirir ve daha canlı görünmelerini sağlar.

2.Sigara saçlara zararlıdır!

Sigara kullanmak saç sağlığının bozulmasına, saçların zayıflamasına, yeterince beslenemediği saçların dökülmesine sebep olur. Sigarayı bırakarak saçların daha canlı, gür ve sağlıklı olmasını sağlamak mümkündür.

3.Saçları sık sık şekillendirmekten kaçınmak gerek!

Saçların doğal şeklinde farklı bir hal almasını sağlayan jöle, saç spreyi gibi saç şekillendirme ürünleri, sık kullanıldığında ve özellikle de akşam yatarken saçlar yıkanmadığında saç dökülmesi kaçınılmazdır. Bu sebeple de  saç şekillendiricilerin kullanımını sınırlamak ve kullanıldığında da akşam mutlaka saçları arındırmak gerekiyor.

4.Saç bakımı yapılmalı!

Saç bakımı sadece saçları 2 – 3 günde bir yıkamaktan ibaret değildir. Saçların bakımı için öncelikle saç derisine bakım yapılmalıdır. Bu bağlamda öncelikle saç temizliği için sağlıklı ve kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Bunun yanında kadın, erkek herkesin iki haftada bir zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı, buğday yağı gibi doğal yağlarla saç derisine ve saç tellerine bakım yapması çok faydalı olur.