Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler

Saç dökülmesi; Genellikle genetik faktörlere bağlı olmakla beraber, ayrıca,

 • Beslenme alışkanlıklarından kaynaklı,
 • Hormonal denge sorunlarından kaynaklı,
 • Kaza sonucu oluşan yaralanmalardan kaynaklı,
 • Kronik rahatsızlıklardan kaynaklı,
 • Psikolojik etkenlerden (aşırı stres vb..) kaynaklı,
 • Saçlı deri hastalıklarından kaynaklı,
 • Maruz kalınan yüksek ısı ve kimyasal maddelerden kaynaklı,
 • Kıl gelişimi bozukluklarından kaynaklı da olabileceği gibi, çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilirler.

Dolayısıyla; sorunun kaynağına bağlı olarak çözüm yolları da farklılıklar gösterecektir.

Geçici Saç Dökülmeleri

 • • Normal Saç dökülmesi; (Günde ortalama 100-150 adet saç dökülmesi normal karşılanabilir)
 • • Psikolojik etkilere (stres vs.) Bağlı Dökülmeler; (Stresi yaratan koşullar normale döndüğünde saçlar da eski haline dönecektir muhtemelen. Saç kopartma hastalığı olarak bilinen ‘’Trikotilomani’’ de psikolojik bir etkene bağlı olmakla beraber, özellikle protez saç kullanımı sorunun çözümü için oldukça etkili bir yöntemdir.)
 • • Gebelik ve Doğum Kaynaklı Dökülmeler; (Bu ve benzeri saç kayıplarını hormonal sebepler içerisin de değerlendirebiliriz. Hormon dengesi normale döndüğünde saçlar da normale dönecektir muhtemelen)
 • • Kozmetik Ürünlerin Sebebiyet Verdiği Dökülmeler; (Bu durum çok net olmamakla birlikte, yüksek ısı ve kimyasal ürünlerin saç kökleri üzerinde olumsuz etkileri her zaman olası bir durumdur. Teşhisin doğru yapılması gerekir.)
 • • Kullanılan İlaç, Hastalık veya Kemoterapi Kaynaklı Dökülmeler; (Özellikle kemoterapi sürecinde dökülen saçlar, tedavi sonrasında yeniden normal haline dönüyor genellikle)
 • • Beslenme Kaynaklı Dökülmeler; (Bu ve benzeri dökülmelerde öncelikle doğru teşhis ve bir uzman yardımına ihtiyaç vardır. Uzmanları tarafından belirlenen doğru beslenme programları ile yaşanan saç sorunlarından kurtulmak mümkündür.)

Öncelikli ve en önemlisi, saç dökülme şüphesi duyulduğu anda kişinin bir doktora veya alanında uzman olan bir bilirkişiye başvurması gereklidir. Uzman, nedenlerini ve saç dökülme tipini belirlemelidir.

 

Normal ve Geçici Saç Dökülmeleri İçin Bitkiler Nelerdir?

-Aloe Vera, Biberiye, Çörek Otu Yağı, Isırgan Otu, Nane Yağı, Soğan, Sarımsak, Hint Yağı, Argan Yağı, Zeytinyağı gibi çok bilinen bitkileri bu alanda sıralayabiliriz. Toplumun büyük bir kısmı tarafından da oldukça iyi bilinen bu bitkiler geçmişten günümüze kadar, saç dökülmesi için en çok tercih edilen bitkisel çözümlerdendir.

* ALOE-VERA; Saç dökülmesine bitkisel çözüm deyince akla ilk gelen bitkilerden biri olan aloe vera, saç derisi sağlığına karşı oldukça faydalıdır. Yıpranmaya bağlı saç dökülmelerini önemli ölçüde azaltan aloe vera, saç derisini besler ve saçın dayanıklılığını arttırır. Aloe vera, saçın daha sağlıklı görünmesini sağlarken aynı zamanda saç dökülmesini azaltır ve yeni saçların çıkmasını sağlar. 

* BİBERİYE; Saç dökülmesi tedavisinde oldukça etkili olan biberiyenin de bu konudaki geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Saç köklerini canlandıran ve saçların gürleşmesini sağlayan biberiye, antioksidan, antibiyotik ve iltihap önleyici özelliği sayesinde saçları kökten uca kadar korumaktadır. Koruyucu özelliğinin yanı sıra dezenfektan görevi de gören biberiye, saç derisini temizler ve arındırır.

* ÇÖREK OTU; Saç dökülmesine doğal çözüm olarak çörek otu yağını önerebiliriz. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan çörek otu yağı, ülkemizin pek çok yerinde yetiştirilen çörek otundan elde edilmektedir. Çörek otu yağının içinde saç için oldukça önemli bileşenler ve vitaminler bulunmaktadır.

* ISIRGAN OTU; Saç dökülmesini engellemenin doğal yollarından birisi de ısırgan otu kullanımıdır. Isırgan otunun faydaları saymakla bitmez. Mutfakta sıkça kullanılan ısırgan otunun saç dökülmesini önlediği ve saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir. Her ne kadar ısırgan otunun saç sağlığına önemli katkılarda bulunduğu söylense de bu konu henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. 

* SOĞAN; İnsanların yıllar boyunca saç çıkardığını düşündüğü soğan, içerisinde pek çok minerali barındırmaktadır. Evet kokusunun pek de hoş olmadığı doğrudur. Fakat bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre soğan suyu her gün kel olan bölgeye sürülürse yeni saç oluşumuna destek oluyor. Bu sayede düzenli kullanımlarda hem saç dökülmesine karşı doğal bir çözüm elde edersiniz hem de saçlarınızdaki boşlukların kapandığını görürsünüz.

* SARIMSAK; Saç dökülmesini engelleyen bitkiler arasında yer almasının yanı sıra yeni saç çıkmasını da sağlamaktadır. Saç derisinde bulunan toksinleri temizleyen sarımsak, bu sayede yeni saç oluşumu için gerekli tüm ortamı hazırlamış oluyor. 

Sonuç olarak, saç dökülmeniz var ve yoğun saç kaybı yaşıyorsanız, öncelikle bir uzmana danışmalı, saç kaybınızın nedenine doğru bir teşhis koymalı ve yaşadığınız saç kaybının nedenine en uygun tedavi yöntemini uygulamalısınız.

Yanlış veya hatalı bir uygulamanın, daha büyük sorunlara yol açabileceğini unutmayınız.

Ve yine unutmayın ki; bu yazımızda vermiş olduğumuz bilgiler tedavi amaçlı değildir. Sadece yaygın olarak kullanılan, saçın beslenmesine ve güçlenmesine yardımcı olabilecek genel geçer tavsiyelerdir.