Kaliteli Protez Saç

 Herhangi bir Tıbbi müdahaleye gerek duyulmadan yapılan ve geri dönüşümü mümkün bir yöntem olan protez saç, saçın seyrelmesi veya dökülmesi gibi problemler için ideal bir çözümdür. Kişiye özel tasarım ve çalışmalar göz önüne alındığında, ortalama olarak 8 veya 10 haftalık bir süreçte gerçekleştirilen bu yöntem, kafa bölgesindeki saçsız kalan deriye özel olarak hazırlanmaktadır. Özel bir solüsyon yardımıyla sabitlenen protez saçınızı dilediğiniz zaman çıkartabilirsiniz. Dilerseniz hiç çıkartmadan, saunaya, denize ve havuza istediğini zaman girebilir ve kolayca duş alabilirsiniz. Saç ekimi yapılamayan bireyler, bu yöntemi tercih ederek arzu ettikleri saçlara kavuşabilmektedir. Uygulama esnasında kullanılan sabitleyiciler, sağlık yönden tamamen zararsız oldukları için kemoterapi gören hastalar dahi bu yöntemden yararlanabilmektedir. Deride herhangi bir iz bırakmayan yöntem, alerjiye de neden olmamaktadır. Doğal ve zararsız bir yöntem olması özel tercih sebebidir. 

 Protez Saç Nasıl Uygulanır?

          Protez saçın kişiye özel bir uygulama olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü ilk olarak kişiye uygulanacak olan protezin ölçüsü hazırlanmalıdır. Temel olarak ölçülendirme, yerleştirme ve tasarım olmak üzere 3 aşaması bulunan uygulama, ilk olarak ölçülendirmeyle başlamaktadır. Uygulamanın ilk ve en önemli aşaması olarak kabul edilen ölçülendirmenin sağlıklı ve doğru yapılması gerekmektedir. Bu aşama doğru yapılırsa; diğer aşamalar da başarılı olabilir. Baş bölgesindeki saçsız ya da saçın seyrek olduğu bölgenin tespiti yapıldıktan sonra, alan ölçülendirilerek bölgenin kalıbı çıkartılır. Kalıbın üzerine de saçın çıkış yönleri işaretlenir. Kişiden canlı bir saç örneği alınarak, numunenin kalıba sabitlemesi yapılır. Tespit sonucu belirlenen ölçüler üretim için yurt dışında gönderilir. Hazırlama süreci sona erdikten sonra yerleştirme aşamasına geçilir.

            Uzmanlık deneyimi gerektiren bu aşama, ölçülendirmenin ne kadar doğru yapıldığına bağlı olarak başarılı olabilmektedir. Yoğunluk ve seyreklik durumu, kişinin saç yapısının doğru bir şekilde tanımlanması ile renk geçişlerindeki uyum, bu aşamanın başarısını belirleyen kriterlerdir. Son aşamaya gelindiğinde, saç tasarımı yapılır. Kişinin arzusuna göre ve yüzüne uyan bir şekilde saç kesimi yapılarak, bireyin yeni görüntüsüne kavuşması sağlanır. Doğru bir şekilde uygulanan protez saçın kullanımı da oldukça rahattır. İster uzun olsun ister kısa olsun saçlar kolayca taranabilmektedir. Saçlara istenildiği biçimde şekil verilebilir. Önemli olan, bu uygulamayı saç protezi uygulamasında uzman bir kişinin gerçekleştirmesidir. Kaliteli bir uygulama, saçın güzel görünmesini sağlamaktadır. Estetik bir görünüm kazanan kişinin öz güveni de yükselmektedir. Doğal görünümü ile günlük yaşamda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

 Protez Saçın Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

            Protez saçın kullanım ömrü kişiden kişiye değişmektedir. Burada en önemli faktör, kişinin şahsi bakım alışkanlıkları olup, kimisi protezin ömrünü altı ayda tüketirken; kimisi iyi bir şekilde kullanarak protezi 1,5 hatta 2 sene boyunca kullanabilmektedir.

Protez saçların da bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Bu süre, kullanılan sistem ve model doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir. Kişinin kullanımı, protez uygulamasında kullanılan sistem ve model, protez saçın ömrünü belirleyen önemli kriterlerdir. Düzenli bakım, ılık fön, kaliteli sabitleyicilerin kullanımı ve yumuşatıcı fön suyu kullanmak protez saçın uzun süre kullanılmasına yardımcı olmaktadır.