PROTEZ SAÇ SİSTEMİNDE KISA VE ÇOK KISA SAÇ KULLANIMI MÜMKÜN MÜDÜR?

Protez Saç Sisteminde, Kısa veya Çok Kısa Saç Kullanımı Mümkün müdür? 

 

Öncelikle sorumuzun cevabı, tabi ki mümkündür. 
Protez saçımı çok kısa yaptırabilir miyim?

Protez saç yaptırmak isteyen çoğu kişiden sıklıkla aldığımız bir soru olmasına rağmen Alopesi veya uzun süreli saçsızlık sorunu yaşayan kişiler için belki de bu soru anlamsız görünebilir. Uzun bir dönem saçsızlık sorunu yaşan bireylerin, uzun, gür ve güzel bir saça sahip olmak istemesi gayet doğaldır. Burada protez saçın bir kere kesildikten sonra uzamıyor olması da bu tercih konusunda önemli etkiye sahiptir.  

 

Fakat diğer taraftan hem estetik hem iş hem de geçiş aşaması olarak kısa saç tercih etmek isteyebilirsiniz.  

Peki nedir bu kısa veya çok kısa saçtan kastettiğimiz bu uzunlukları, ortalama 1 cm ile 3 cm arasında diye tabir edebiliriz. Kısa saç yapımı derken asker tıraşı gibi 3 numara dediğimiz ortalama 1 cm ölçüsüne yakın saç kullanımını da gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu modelleri en doğal şekilde kullanabilmek için, uzman eller tarafından profesyonel şekilde tasarlanması ve uygulanması gerekmektedir.  

 

Kısa Saç İsteyenler İçin Uzman Önerileri Nelerdir? 

 

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki, kısa saç kullanmak istiyorsanız, bu saçın alt yapısı farklı olmalıdır. Buradaki fark Uzmanınız tarafından değişkenlik gösterebilir. Şöyle ki, kısa saç modelleri silikon alt yapılarda ve ince tabanlı file yapılarda kullanılabilir. Buna karar verecek olan, uzmanın tecrübesi ve kullanıcının beklentileri ile birlikte istediği özelliklerdir. 

 

Bir diğer önemli konu ise, kişinin kısa saç tercihi yaparken, yanlardaki ve kalan bölgelerdeki saçlarının sıklık, yoğunluk oranıdır. Bu ölçütler baz alınarak yapılacak olan protez saçın doğal durması, konforlu bir kullanım sunması oldukça muhtemeldir.  

 

Doğal bir görünüm için bir diğer önemli konu ise, kısa saç tercihi yapılırken, saçın dik dik durmaması gerektiğidir. Kısa da olsa saç şekil alabilmelidir. Bu da az önce de sıklıkla bahsettiğimiz gibi uzman tercihine göre değişiklik gösterilebilmekle birlikte, dalgalı bir saç seçimi yapmakta fayda vardır.  

 

Son olarak belirtmek isteriz ki, günümüzde protez saç siparişleri ile elde edilen fayda sadece saça şekil verip, spor yapabilmekte değildir. Aynı zamanda saç doğal, konforlu ve dilediği modeli verebildiği bir yapıya sahip olmalıdır.