Protez Saça Evde Bakım Yapılır Mı?

En az protez saçın yapımı kadar önemli olan bakım aşaması, saçın kaliteli görünmesini sağlar. Konforlu bir kullanım için evde bakım süreci hakkında gerekli bilgiyi edinmek gerekir. Yaş ve cinsiyet sınırlaması olmadan herkese uygulanabilen protez saç, sosyal yaşamda özgüven sağlarken günlük aktivitelerde herhangi bir kısıtlamanın yaşanmasına neden olmaz. 

 İyi Bir Tasarım ve Düzenli Bakımın Önemi 

 İyi bir şekilde tasarlanan protez saçlar, dışarıdan bakıldığı zaman kesinlikle anlaşılmaz. Yüze uygun bir kesim ve ten rengiyle uyumlu bir ton, doğru kullanım ve düzenli bakım kurallarına sadık kalındığında istenen en iyi sonucun elde edilmesini sağlar. İlk uygulamanın ardından 7 gün içerisinde kullanıcının duruma ne kadar ayak uydurup uyduramadığı profesyonel kişiler tarafından kontrol edilmelidir.

 Günlük hayatına istediği gibi devam edebilen protez saç sahipleri; havuza veya denize girebilir, her türlü spor faaliyetine katılabilir, saçına fön çektirebilir, sauna veya solaryuma girebilir. Canlı saçın bakımı nasıl yapılıyorsa protez saçın da aynı şekilde temizlenmesi gerekir. Hijyenik bir kullanım başarılı bir sonuç için son derece önemlidir. Saçların evde uygun şampuanlar eşliğinde 2-3 günde bir yıkanması sağlıklı bir kullanım için yeterlidir.

 Protez Saçın Kullanımı Kolay mıdır?

 Günlük yaşamın saçlar üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden korunmak için cilt, kafa derisi ve saçların her zaman temiz tutulması gerekir. Kişisel temizliğe özen gösterilerek saçlarda dökülme sorunlarının önüne geçilebilir. Protezin başa sabitlenmesini sağlayan medikal jelin önerilen süre içerisinde değiştirilmesi de uzun süreli bir kullanım için son derece önemlidir.

 Evde protez saç bakımı için kullanılacak ürün seçiminde kişinin kendi saçlarında kullandığı ürünler tercih edilebilir. Kalite standartlarına uygun kozmetik ürünler kullanıldığı sürece protez saçların görüntüsünde ve kullanım şartlarında herhangi bir sorun yaşanmaz. Buna karşılık protez saçlar için özel olarak üretilmiş ve PH değerleri ihtiyaca özel olarak düzenlenmiş olan; şampuan, saç kremi ve bakım ürünleri tercih edilerek rahat ve kaliteli bir kullanım sağlanabilir. Antibakteriyel ve kepek karşıtı olan ürünler protez saçlar için en uygun seçeneklerdir.

   Protez saçın rutin bakımları sırasında kullanılan sabitleyicilerin ve tıbbi solüsyonların yenilenmesi gerekir. Hava ve su geçirgen özelliklere sahip ürünler zaman içerisinde ilk günkü kullanım olanaklarını kaybeder bu nedenle değiştirilmeleri gerekir. Saçın takıldığı profesyonel merkezde düzenli olarak yaptırılabilecek olan bu değişiklik kısa bir eğitimin ardından kullanıcı tarafından evde de gerçekleştirilebilir. Kişinin cilt tipi, yaşadığı ortam ve nem miktarına bağlı olarak saç protezinde kullanılan yardımcı malzemelerin ortalama bir berber periyodunda, yani yaklaşık olarak 3-6 haftada bir yenilenmesi gerekir.