Protez Saçın Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Saç dökülmesi ya da halk arasındaki ismiyle ‘’KELLİK’’ her insanın en temel kaygıları arasında yer almakla birlikte sosyal yaşantımıza yön veren özgüvenimizin en önemli unsurlarından biridir. Özellikle görsel sanat ve estetik dünyası bu temel kaygıya, protez saç uygulaması ile oldukça başarılı bir çözüm geliştirilmiştir. 
Peki ama Nedir bu Protez Saç ve Protez Saçın Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Protez Saç Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, Protez saç; Nasıl ki, kaybettiğiniz herhangi bir uzvunuzun yerine bir protez ünite kullanıyorsanız, (Protez Kol, Protez tırnak ya da Lens gibi) kaybettiğiniz saçlarınızın yerine, size özel olarak hazırlanan bir protez saç ünitesi sayesinde, saçlarınıza yeniden kavuşmanızı sağlayan saçlandırma yönteminin genel adıdır. 
Diğer saçlandırma yöntemlerinin aksine, hem sağlamış olduğu %100 doğal görünüm, hem herhangi bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymuyor olması hem de istenildiği takdirde vazgeçebilmeye olanak tanıyor olması gibi birtakım avantajları sayesinde oldukça başarılı ve takma saçlara, peruklara nazaran çok daha fazla tercih edilen bir saçlandırma bir yöntemidir. 
Ayrıca Protez saçın yaş ve cinsiyet fark etmeksizin Genç/Yaşlı – Kadın/Erkek (12 yaş altına tavsiye edilmemekle birlikte) herkese uygulanabiliyor olması da diğer saçlandırma yöntemlerine göre önemli bir avantajıdır. 
Protez saç kullanırken duşunuzu rahatlıkla alabilir, havuz, deniz ve sportif faaliyetlerinizi hiçbir kısıtlama olmadan yapabilir, hatta Protez saçınızla fön dahil tüm kuaförlük hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 
Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, Protez saçınızın periyodik olarak bakımlarının yapılması ve bakım periyotlarına özen gösterilmesi. Bu aynı zamanda Protez saçınızın ömrünü ve kullanım konforunu en üst seviyede tutmanızı da sağlayacaktır.

Protez Saçın Bakımı Nasıl Olmalı?

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Protez olarak kullandığınız tüm ürünler periyodik olarak bakım ihtiyacı duyarlar. Bu hem kullanım kolaylığı ve konfor hem hijyen hem de Protezinizin uzun ömürlü olabilmesi açısından dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisidir. 
Şimdi gelelim protez saçın bakımı nasıl olmalı sorusuna... 
Protez Saçınızın bakımını genellikle uygulamayı yapan merkezlerde yaptırmak daha doğru olmakla birlikte istenildiği takdirde kişiye öğretilmek suretiyle kişi bakımını kendisi de rahatlıkla yapabilir. Sağlıklı, konforlu ve uzun ömürlü bir Protez saç kullanımı için;
Protez saçınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırmalısınız.
Protez saç için uygun kozmetikler, şampuan ve saç kremleri kullanmalısınız.
Saç taraması yaparken, geniş ve yumuşak fırçaları kullanmayı tercih etmelisiniz.
Saçları yumuşatmak ve şekil vermek için fon kullanabilirsiniz.
Saçlarınızı çok sıcak fönlenme yerine ılık fönlenme ile şekillendirmeye özen göstermelisiniz.
Kaliteli yapıştırıcılar sabitleyiciler ve solüsyonlar kullanmaya özen gösterin.