Protez Saç Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır ?

Saçlarımızın sağlıklı, canlı ve diri olabilmesi ve öyle görülebilmesi için belli aralıklarla yıkanması gerekir. İster protez saç kullanıyor olalım isterse kendi doğal saçlarımız olsun, dış ortamlardan saçlarımıza yapışan tozlar, kirler, is ve benzeri maddeler, saçlarımıza yapışmak suretiyle saçların parlaklığını, sağlıklı ve canlı görünümünü kapatırlar.


Bu cansız ve mat görünümden kurtulabilmek için saçlarımızı sabun yada şampuanlarla yıkanır. Ancak bu yıkamanın fazlası, bazı durumlarda faydadan çok zarar getirebilir. Şöyle ki, sabun ve şampuanların içerisinde bulunan deterjan özellikli maddeler dış ortamdan gelen kirleri saçlarımızdan uzaklaştırırken aynı zamanda da kendi saçlarımızın dış yüzeyini kaplayan doğal yağ tabakasını da çözerler. Protez saçlar, her ne kadar böyle bir doğal koruyucu yağ tabakasına sahip olmasalarda sabun ve şampuanların kimyasal içeriklerinden en az kendi saçlarımız kadar etkilenirler. Bu nedenle protez saç kullanıcılarının, kendi kendi öznel koşulları göz önünde tutularak yıkama sıklığı ve yıkama biçimi, uygulamayı yapan uzmanların da görüşleri doğrultusunda belirlenirse çok daha sağlıklı bir karar olur.

Yıkamanın çok sık olması durumunda saçlarımızdaki donuk ve mat görünüm ortaya çıkar. Bu nedenle, protez saç kullanıyor olsak da, kendi saçlarımızın özelliğine göre eğer yağlı bir saç yapısına sahipsek gün aşırı ya da hafta da 3 kere, kuru özelliğe sahip bir saç yapımız var ise daha seyrek olarak saçlarımızı yıkamak, en azından şampuan ya da sabun kullanmak daha sağlıklı olacaktır.


Tüm bunların dışında kişinin sosyal yaşamından kaynaklı öznel sebeplerle, her gün saçlarını yıkaması gerekiyorsa, bu durumda da mümkün mertebe tek şampuan yapmaya özen göstermek yeterli olacaktır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir önemli noktada ister protez saç olsun ister kendi doğal saçımız olsun, sabun veya şampuan kullandığımız zaman çok iyi durulamamız gerekir.


Bir de özellikle protez saç kullanıcılarını ilgilendiren son bir uyarı yapalım. Bildiğiniz gibi protez saçlar herhangi bir kıl köküne bağlı olmayıp, suni bir tabakaya(deri görünümlü özel bir file) çok özel tekniklerle düğümlenerek sabitlenmiş  spesifik ünitelerdir. Dolayısıyla, kılcal damarlar yardımıyla ve kan ile beslenen doğal saçlarımızdan daha hassas bir yapıya sahiptir. Protez saçlarınızı daha uzun ömürlü ve yüksek performans ile kullanmak istiyorsanız; Protez saçınızı yıkarken tırnaklarınızla kaşıyormuş gibi yıkamayın, avuç ve parmak uçlarınızla dairesel çevrimlerle ovalayarak yıkayın.