Saçlarım Çabuk Yağlanıyor Ne Yapmalıyım?

Saçlarım Çabuk Yağlanıyor Ne Yapmalıyım ?


 

Her şeyden önce şunu belirtmekte yarar var. Cildiniz ya da saçlarınız yağlıysa yani doğal olarak normalden daha fazla yağlı bir cilt ve saç yapısına sahipseniz, burada sunacağımız öneriler bu sorununuzu kökten çözecek öneriler olmamakla beraber, bu durumu kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Bu nedenle öncelikli olarak saçlarınızın doğal durumuyla barışık olmanız gerekecek. Çünkü durumu kabullenmek kontrol altına almanın ve çözümün birinci kuralıdır.

Yani saçınız yağlıysa önce bununla barışın, çünkü bu son derece normal bir durumdur.


 

Peki Saç Neden Yağlanır ?


 

Bunun üç temel sebebi vardır. Birincisi, Hormonal değişikliklere bağlı olan yağlanmalardır. Ergenlik dönemi hamilelik gibi hormonal değişimin yoğun olduğu dönemlerde saç daha çabuk yağlanır.


İkincisi, Saç köklerinde bulunan yağ bezlerinin normal bir insana göre daha fazla yağ üretiyor olması. İşte bu tam da barışık olmanız gereken durumdur.


Üçüncü olarak da, saç ve cilt yapınıza uygun olan kozmetik ürünlerin kullanılmaması ve saç temizliğine gerekli özenin gösterilmemesi. Bu ise bakım alışkanlıklarındaki minik değişikliklerle en kontrol edilebilir durumdur.


 

Peki Önerilerimiz Nelerdir ?


  • Sık Yıkama : Hepimizin bildiği gibi saçları sık yıkamak normalden daha hızlı yağlanmasına sebep oluyor. Yani saçınızı yıkama aralıklarını biraz açarak, yağlanma oranını ve yoğunluğunu gözlemleyebilir ve ona göre bir tutum alabilirsiniz.

  • Uygun kozmetik kullanımı: Son zamanlarda daha çok göze çarpan ve artık her markette ya da eczanelerde rahatlıkla bulabileceğimiz kuru şampuanlarda, bu anlamda kurtarıcı olabiliyor. Doğru kozmetik seçimi saçımızdaki yağı kontrol altına almakta son derece önemli bir yere sahiptir. Eğer kimyasal bir ürün kullanmak istemezseniz size aşağıda sunacağımız doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz.

  • Mısır Nişastası, saçınızdaki yağlanmayı kontrol etmekte tercih edilebilir.

  • Bebek Pudrası,Bebek pudrası da mısır nişastası gibi kimyasal bir ürün kullanmak istemediğinizde tercih edebileceğiniz bir alternatiftir. Mısır nişastası ve bebek pudrasını bir tuzluk yardımıyla saç diplerinize eşit oranda serpiştirerek daha sonra parmak uçlarınızla iyice yedirmek suretiyle uygulayabilirsiniz.

  • Ayak Pudrası, Bebek pudrasına göre daha şeffaf bir ürün olduğundan tercih edilebilir saç renginizin beyaza doğru kırlaşmasını istemiyorsanız ayak pudrasını tercih edebilirsiniz.

  • Biberiye Kekik Nane, Biberiye,kekik ve naneyi normal çay demler gibi demliyoruz soğuduktan sonra, bir küçük sprey şişesine koyuyoruz. Banyodan çıktıktan sonra, temiz saç diplerinize sıkıyoruz. Bu ev yapımı toniğin saçlarınızın ne kadar rahatladığını göreceksiniz.

  • Sirke, Son olarak hepimizin hayatında en az bir kez denemiş olduğu, mucizevi bir ürün olan sirkeden bahsedelim. Sirke gerçekten hem sağlığımıza hemde cildimiz için mucizevi, ancak aynı zamanda da çok kuvvetli bir ürün olduğundan mutlaka incelterek kullanmanız gerekir. Banyo bittikten sonraki son durulama suyuna sirke takviyesi yapmak, hem saç derisine çok faydalı olup, yağlanmayı kontrol altına aldığını hemde saçı parlattğını söyleyebiliriz. Bu arada kokusunu dert etmeyin çünkü sirke uçucu bir maddedir. Bir iki saat içerisinde kokudan eser kalmayacaktır.

  • Saç bantları: Eğer vakit sorunu yaşıyorsanız ve acilen dışarı çıkmanız gerekiyorsa saç bandı yağlı saç görüntüsünü saklamak için iyi bir kamuflaj olabilir :) :)