Takma Saç Neye Denir

            İnsanlarınhayatında saçların çok özel bir yeri vardır. Kişinin fiziksel görüntüsününtamamlanmasını sağlayan saçlar, kişinin çevre ile iletişiminde kendini rahathissetmesine yardımcı olur. Bu nedenle kadın ya da erkek fark etmeksizin herkeskendine uygun saç modelini bulana kadar çabalar. Bazı nedenler ile kişilerdesaç dökülmesi ve seyrekliği görülmektedir. Bu bölgeleri saçlandırmak vegüçlendirmek için yapılan uygulamalara takma saç uygulaması denir. Kadınlarauygulanan takma saç, saçların daha uzun ve daha yoğun görünmesini sağlar. Eskizamanlarda geliştirilen takma saç yöntemleri günümüzde daha modern bir halegetirilerek Postiş, peruk, kaynak ve çıtçıt adını almıştır. Saçlarının gür veetkileyici görünmesini isteyen ancak bazı nedenler ile bu isteklerinekavuşamayan kişiler için geliştirilen takma saçın birçok çeşidi vardır. 

 KaynakSaç

            Boncuk, keratin, silikon gibi farklıtürevler ile yapılan bir uygulamadır. Saçları daha gür ve uzun göstermek adınayapılan bu işlemin kullanma süresi ortalama 6 aydır. Ancak daha uzun süre bir kullanımgerçekleştirilir ise hem kişinin saçına zarar verir hem de kullanım zorluklarımeydana getirir. Bu yöntem ile kişi kendi saçını tarayamaz. Bu nedenlekaynaklar saçtan çıkarıldığı zaman gerçek saçlarda kopmalar görülür. Ancaktazeleme işlemi ile bakımı yapıldıktan sonra tekrar eski gösterişli halinekavuşturulur. Bu yöntem bayanlara uygulanan takma saç yöntemidir.

 Postiş

            Günlük kullanıma uygun olanpostişler, takma saç türlerinden en kolay kullanıma sahip olanlardan biridir.Uygulanmasının basit olması ve uzmanlık gerektirmeden kişinin kendisinintakabilmesi nedeni ile bayanlar tarafından çok sık tercih edilmektedir. Ancakpostiş kullanımında gerçek saç ile renk uyumuna, gürlüğünün gerçek saç ileuyumlu olmasına ve kamufle edilmesine dikkat edilmelidir.

 Çıt Çıt 

            Boncuk kaynak yöntemi ile uygulanantakma saça benzemektedir. Normal ya da kalın telli olan saçlarauygulanabilmektedir. Çıt çıt yöntemini diğer takma saç yöntemlerinden ayıranözelliklerden biri, kişinin kendisinin takıp çıkarabilmesidir. Çıt çıtlaryarımay şeklinde olabileceği gibi 6’lı ya da 8’li takımlar halindehazırlanmaktadır.

 Peruk 

            Hem erkeklerin hem de bayanlarınkullandığı takma saç yöntemlerinden biri olan peruk, kellik sorunu içintasarlanan çözümlerden biridir. Genelde erkekler tarafından kullanılan peruklareskiden fark edilirken geliştirilen sistemler ile artık asla fark edilmeyecekgerçekliğe sahiptir. Sentetik yapılı olan peruklar diğer yöntemlere göre dahaaz tercih edilmektedir.

 

            Erkeklerde başın tamamını kapladığıiçin en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak bayanlarda alternatif yöntemlerinvarlığı nedeni ile peruk takma saç çok sık tercih edilmez. Özellikle kortizonve kemoterapi gibi tedavi gören kişiler tarafından peruklar tercihedilmektedir. Bununla beraber saç kıran hastalığı, saçların yanması gibinedenler ile de peruk takma saç yöntemi tercih edilebilir. Bu noktada doğruseçimin yapılmasına dikkat edilmelidir.