Yaz Aylarında Protez Saç Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Protez saçın bakımını yazın daha sık mı yapmalıyız ?

Protez saç kullanıcılarının özellikle yaz aylarında bakımlarına biraz daha fazla özen göstermelerinde yarar var. Yaz aylarında protez saçın rutin bakım periyotlarının daha kısa tutulması, hem kullanım kolaylığı ve konforu açısından hemde sıcak hava ve aşırı terleme sonucunda protezin yıpranması ve ömrü açısından önemlidir. Aksi halde yoğun bir biçimde güneş ışığına maruz kalan saçlar, daha hızlı bir biçimde yıpranacaktır. Güneş ışığının yıpratıcı etkilerinden protez saçları korumak için özel kozmetik ürünler krem ve spreylerde saçlarınızı güneş ışığının zararlı etkilerinden mümkün olduğunca koruyacaktır.


Yazın protez saç kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bir başka hususta, girdiğimiz havuzların hijyenini sağlamak için kullanılan klorun saçlarımıza yaptığı olumsuz etkidir. Yine tıpkı havuz gibi, serinlemek için girdiğimiz deniz suyundaki tuzun da saçlarımızı yıpratıcı etkilerinden protez saçlarımızı korumamız gerekir. Bunun için denizden ve havuzdan çıktıktan sonra duş alıp klor ve deniz tuzundan saçlarımızı biran önce arındırmak gerekir. Şampuan sonrasında mutlaka saç kremi kullanmayı da ihmal etmemek gerekir.


Özellikle denize ve havuza girmeden çok kısa bir süre öncesinde protez saç bakımının yapılmış olmasına dikkat etmek gerektiğini bilmekte büyük yarar var. Aksi halde periyodik bakımlarının sonlarına doğru gelinen bir dönemde, gerek havuz, gerek deniz, gerekse duş olsun protez saçın suyla temasında istenmeyen sonuçlarla karşılaşmak mümkün olabilir.

Bu olası sorunların önüne geçebilmek için, kullandığınız malzemelerin %100 medikal olmasına özen göstererek, saçlarınızın rutin bakımına uzmanlarınızın önerdiği şekilde yapmalısınız.


Protez saç kullanıcılarının özellikle yaz aylarında, aşağıdaki maddelere dikkat etmesini tavsiye ediyoruz…


  • Güneş ışığının zararlı etkilerinden mümkün olduğunca korunmalı,

  • Havuz kloru ve deniz tuzundan korunmak için havuz ve denizden çıktıktan sonra saçlarınızı yıkamalı

  • Havuz ve denize girmeden önce bakımlarını yaptırmış olmalısınız (bakımdan sonra ilk 24 saatte suyla teması sabitleyicilerin etkisini azaltabilir).

  • Son olarak yaz aylarında periyodik bakımlarınızı biraz daha kısa aralıklarla yapmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Beklenmedik bir etki olduğunu düşündüğünüz durumlarda, uzmanınızlarınız ile görüşmeniz size daha faydalı ve doğru bir yol gösterir.


** Bu hususlara göstereceğiniz hassasiyet protez saçınızın konforu ve ömrünü uzatacaktır.