Kemoterapi Süresince Protez Saç Kullanmak

Saçlar, canlı olduklarından, belli bir büyüme evresinden geçer ve yaşla birlikte de önce eski canlılığını kaybeder, ardından da dökülür ve kellik meydana gelir. Bu süreç gayet doğal ve normalken saçların beklenenden, doğal olandan daha kısa süre içinde ve daha erken dökülmesi hem çok can sıkıcı hem de anormal karşılanmaktadır. İnsanların saçları sağlıksız yaşam ve beslenme koşulları, stresli bir hayat, geçirilen hastalıklar ve hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar, tedavi yöntemleri sebebiyle zamanından çok daha önce dökülebilmektedir. İşte bu tür istenmeyen ve beklenmeyen saç dökülmesi vakaları için günümüzde bilinen, uygulanan en kaliteli, sağlıklı ve doğru saç kazanım yöntemi protez saçtır. Protez saç, nerdeyse herkese uygulanabiliyor olması, konforlu kullanım olanağı vermesi ve kişinin kendi saçı baz alınarak üretiliyor olması dolayısıyla günümüzde en çok tercih edilen yöntemdir. 

 

Protez saçın kullanım rahatlığı sağlaması, herkese uygulanabiliyor olması, uzun süre dayanıklı olması gibi pek çok olumlu özelliği herhangi bir sebeple saçsızlık sorunu olan kişilere elbette ki çekici gelmektedir. Özellikle de radyoterapi ve kemoterapi gibi tedaviler dolayısıyla saçlarını kaybeden kişiler için protez saç uygulaması hem fiziksel hem de psikolojik açıdan çok önemli bir destek olmaktadır. 

 

Kemoterapi Yapılırken Protez Saç Kullanılabilir mi?

Kanser hastalıkları günümüzde her yaştan bireyde çok sık rastlanan hastalıklardır. Hastalığın tüm vücut için yıkıcı etkilerinin yanında bir de tedavide uygulanan kemoterapi hastanın saçlarının dökülmesine sebep oluyor. Kanser tedavisinde de hastalarının moralinin iyi olması, psikolojik açıdan kendilerini iyi hissetmeleri tedaviyi destekleyici rol oynamaktadır. İşte bu sebeple kemoterapi gören hastalarda dökülen saçların yerinin kendi saçına en yakın saçla kapatılabilmesi çok önemlidir. Bu amaçla aslında uzmanlar daha tedavi başlamadan protez saç uygulama merkezlerine gidilmesini öneriyorlar. Zira saçlar dökülmeden gidildiğinde kalıplar alınıyor ve onlar için sipariş veriliyor. Kaliteli bir protez saçın üretilip gelme süresi kalıplar alındıktan sonra ortalama 2-3 ayı bulabiliyor. İşte bu sayede saçlar dökülmeye başladığı zaman sipariş edilen protez saçlar da gelmiş oluyor ve hemen uygulanabiliyor. Bu yöntem ile kemoterapi alan hastalar saçsız kalmamış oluyorlar ve saç kaybından kaynaklanan psikolojik sorunları yaşamıyorlar. Kemoterapi sebebiyle dökülmeler başladı andan itibaren hasta ne kadar süre isterse protez saç kullanabilir.

 

Kemoterapiye başlamadan önce protez saç için kalıp aldırmak önemliyken, kemoterapi süreci başladıktan sonra da bu merkezlere gidip sipariş verilebilir. Zaten genellikle protez saç merkezlerinin bu gibi durumlar için hali hazırda bulunan aynı kalitede standart saçlar da mevcuttur. Bu bakımdan tedavi gören hastalar, tedavinin hangi aşamasında olursa olsunlar saçsızlıktan kaynaklı olarak sorun yaşamamaktalar. 

 

Kemoterapi Sırasında Protez Saç Kullanmanın Bir Zararı Var mı?

Doğru ve güvenilir bir merkezde alınan ölçülerle, kaliteli malzemelerle hazırlanan protez saçın ne tedavi sürecinde ne de başka bir dönemde herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Protez saç uygulamasında kullanılan tüm ürünler tıp alanında yıllardır kullanılan medikal ürünler olduklarından zarar vermesi söz konusu değildir. Zaten kaliteli ve güvenilir merkezlerde uygulanan protez saçların FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayı bulunmaktadır. Bu ürünlerin sağlık ve kalite garantisinden emin olmak için de ürünlerin sertifikalarını görmeyi talep etmek en doğru yaklaşım olacaktır. Bu sayede zaten kemoterapiden dolayı birtakım zararlar gören hastaların protez saçtan kaynaklı da herhangi bir zarar görmeyecekleri ya da bir yan etki ile karşılaşmayacakları garanti edilmiş olur.