Mevsimsel Saç Dökülmelerinin Sebepleri Nelerdir ?

Saç dökülmelerinin pek çok nedeni vardır. Bunlardan bir tanesi de mevsimsel saç dökülmeleridir. Korkmamız gereken mevsim geçişlerinden kaynaklanan dökülmeler değildir. Biz en fazla genetik saç dökülmeleri ile karşılaşırız. Mevsimsel saç dökülmeleri bazen genetik yatkınlığı olan bireylerde “ Erkek tipi saç dökülmesi diye adlandırdığımız genetik saç dökülmesini tetikliyor ve uyarıyorsa problem başlıyor demektir.


Mevsimsel saç dökülmelerinde kişiler genellikle panik olurlar. Çünkü yazdan sonbahara, ilkbahardan yaz mevsimine geçişte yani genellikle bahar mevsiminden diğer mevsimlere geçişlerde kişilerin saçları, çevresel değişiklikler nedeniyle normalden fazla yenilenme ihtiyacın hissedebilir. Bu nedenle normalden fazla dökülme ile karşılaşabiliriz.


Ortalama günlük 100’e kadar normal kabul edilen dökülme miktarı mevsim değişikliklerinde 200’e kadar çıkabilir. Bu sayının üzerindeki dökülmeler patolojik olarak kabul edilir. Bunun üzerindeki dökülmelerde mutlaka bir hekim kontrolü ve incelemesi tavsiye edilir.


Burada önemli olan saçların kaç tel döküldüğü değil, dökülen saçların yerine yeni saçların çıkıp çıkmamasıdır. Çünkü kendini yenilemeyen saçlar seyrelir ve zamanla halk arasında “kellik” dediğimiz durum oluşur. Mevsim geçişlerinde bütün saçlar kendini aynı zamanda yenilemeye çalıştığı için yoğunlaşan saç dökülmeleri bizi daha fazla tedirgin edebilir. Ama bunlar genellikle yenilenen saçlar olduğundan pek sorun teşkil etmezler.


Eğer, saç dökülmelerin süresi mevsim döngüsünden daha uzun sürer ve dökülme yoğunluğu  çok göze batarsa o zaman bir sorun olduğunu düşünebiliriz.


Unutmamak gerekir ki insan bedeni ve saçları çevresel faktörlerden direkt ve çok fazla etkilenir. İnsan bedeninin tüm hücreleri etkilendiği gibi, saçlar ve kıl hücreleri de mevsimsel döngülerinden ve çevresel koşullardan etkileniyorlar.


Sonuç olarak yukarıda belirttiğimiz gibi, mevsim değişikliklerinde saç dökülmesi olur, bu son derece doğal bir durumdur. Yeni gelen mevsimin fiziki koşullarına adapte olmak için saç ve kıl köklerinde bir miktar değişiklikler olur, bu noktada saçların sağlığını korumak için bir takım doğal ve bitkisel bakım kürleri uygulanabilir. Ancak dediğimiz gibi mevsimsel dökülmeler sürekli değildir bunu da unutmamak gerekir. Yeni mevsim geldiği zaman saçlar duruma uyum sağlar ve eskiden olduğu gibi yine sağlıklı saçlar çıkar.