Protez Saç İle Yaşamak

Saç; kişinin fiziksel görünümünü ve dolayısıyla da sosyal yaşamını, psikolojik durumunu, özgüvenini fazlasıyla etkileyen bir unsurdur. Kozmetiğe, bakıma, estetiğe az ya da çok önem veriyor olması fark etmeksizin, herkes saçının nasıl olduğuna ve nasıl göründüğüne önem vermektedir. İşte bu sebeple de saç sağlığı ve güzelliğinin önemi neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Böyle olunca da herhangi bir sebeple saçları dökülen, kafasında belli bir bölgede ya da geniş bir alanda kelleşme olan herkes bunun için çareler aramaktadır. Dökülen alanlarda yeni saçlar çıkardığı iddiasında bulunan reçeteler, ilaçlar, doğal besleyiciler, saç ekimi yöntemi, peruklar ve günümüzün teknolojisinde en son gelişmelerden olan saç protezleri saçsızlıktan mustarip olanlar için umut olmaktadır. Diğer pek çok yöntemi deneyip de istediği sonucu alamayan, yeterince konforlu bir verim alamayan kişiler, protez saç uygulamasıyla acısız, ağrısız, kolay bir şekilde canlı, gür ve kendi doğal saçına en çok benzeyen saçlara kavuşabilmekteler. 

Protez saç nedir? 

Protez saç; uzmanlar tarafından kişinin kendi saçı örnek alınarak üretilen, doğala en yakın dokuda oluşturulan saçların, kaliteli, cilt dostu ve özel yapıştırıcı materyallerle saçsız bölgeye yapıştırılması işlemidir. Protez saç uygulamasında kimyasal bir işlem yapılmaması, cerrahi yöntemlere başvurulmaması ve kullanılan ürünlerin doğala özdeş olması bu saçları her yaştan (12 yaş üstü), her cinsiyetten kişilerin kolaylıkla ve güvenle kullanabilmelerine olanak vermektedir.

Protez saçla yaşam nedir, ne değildir?

Protez saç doğru merkezlerde ve uzman kişiler tarafından uygulandığında; kişinin doğal saçına yakın dokuda üretildiği için kesinlikle herhangi bir cilt sorununa ya da sağlık sorununa sebep olmamaktadır. 

Protez saçlar kişinin kendi doğal saçı gibi kullanabilmesi için uygun olarak üretilmişlerdir. Bundan dolayı da peruk ya da diğer saç uygulamaları gibi kişinin yaşamını hiçbir şekilde kısıtlamaz. 

Uzman kişiler tarafından, kaliteli malzemelerle üretilen ve uygulanan protez saçlar, tıpkı kişinin doğal saçı gibi dış etmenlere karşı oldukça dayanıklıdır. Bu sayede kişi; denize girmek, saçı fönlemek, şekillendirmek, spor yapmak için yaşamın içinde arzu ettiği tüm aktiviteleri protez saçlarıyla yapabilir. 

Protez saç, kişinin yaşamını kısıtlamaz. Aksine kellik sorunu olan kişiye özgüven kazandırdığı için sosyal yaşamı çok daha iyi ve aktif olur. 

Protez saç yukarıda sıralananlar ve daha pek çok konuda kesinlikle kullanıcıya kolaylıklar sağlamaktadır. Ancak bu avantajların elde edilmesi için protez saçların uzman kişiler tarafından, sağlam ve kaliteli ürünlerle yapılmış olması ve en önemlisi de bakımının uzmanın önerileri doğrultusunda yapılıyor olması gerekiyor. Aksi halde kalitesiz malzemlerden oluşturulan, bakımına özen gösterilmeyen, kalitesiz protezler denizde, havuzda yırtılabilir veya yerinden çıkabilir. Protez saçın konforundan faydalanmak hem bunu yapan uzmanların yeteneği ve deneyimine hem de kişinin kullanım koşullarına bağlıdır. Bu bağlamda bakımsız bir saç protezinin zamanla dış etkenlere karşı daha dayanıksız bir hale geleceği, vaat edilen konforu sağlamayacağı da unutulmamalıdır. 

Normal şartlar altında bir saç protezi ortalama 2 – 4 yıl arasında bir ömre sahiptir. Protezin kaliteli olması, uygulayıcıların deneyimli olması ve özellikle de kişinin saç protezinin bakımına ve hijyenine dikkat etmesi durumunda bu süre daha uzun olabilir.

Protez saç uygulaması son yıllarda iyice yaygınlaşmış ve bundan kaynaklı olarak da çok fazla merkezde uygulanır hale gelmiştir. Teknolojik ilerlemeler sayesinde saç protezlerinin oldukça dayanıklı bir hale gelmiş olması da bunu daha cazip bir duruma getirmiştir. Bu günün koşullarında herkese uygun olabilecek saç protezleri üretmek ve bunları uygulamak mümkündür. Yeter ki protez saçlar uzman eşliğinde seçilsin, kaliteli ürünler kullanılsın ve bilinçli bir şekilde bakımı yapılsın.