Protez Saç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Günümüzde artık kellik bir problem olmaktan çıkıyor. Saç dökülmelerine sebep olan birden fazla faktör sıralayabiliriz. Kelliğe sebep olan faktör ne olursa olsun saç protezi uygulaması rahatlıkla yapılabiliyor. Herhangi bir operasyona gerek duyulmadan yapılan işlem sonucunda, kişiye özel saç tasarımı yapılarak, yeni bir estetik görünüm elde ediliyor.   

    Saç dökülmesinin çokça ve türlü sebepleri olabilir. Bunlardan bazıları; genetik, stres, tiroid hastalığı, yanlış kozmetik kullanımı, anemi, ateşli hastalıklar olabilir. Her türlü saç dökülmesi nedeni teşhis edilerek, saç protezi uygulaması ona göre şekillenir. Uzmanlar tarafından bütün aşamalar titizlikle yürütülür ve rutin bakımlar yerine getirilirse, saç protezi sağlık açısından hiçbir risk teşkil etmez. 

    Saç protezini açıklamadan önce insanoğlunun tarih boyunca saçsızlık sorunuyla mücadelesinden başlayabiliriz. Söz konusu mücadele gelişen tıp ve teknoloji ile devam etmektedir.  

  Hepimizin bildiği gibi saç dökülmesinin veya saçsız kalmanın birden fazla sebebi var. Bunlardan bazıları kalıtım bazıları ise çevresel faktörlerden kaynaklanabiliyor. Aynı zamanda cinsiyete göre de kellik özelliklerini ayırabiliyoruz. Örneğin erkeklerde, ortaya çıkan kellik sebeplerinden bir tanesi; genetik faktörlerdir ki bu da, akrabalarda, anne ya da babada kellik bulgusu anlamına gelir. Yanlış kozmetik ilaç kullanımı saç derisinde çeşitli tahribatlara neden olabilir. Yanlış beslenme de yine kelliğe sebep olabilecek bir diğer önemli faktördür. Seboreik dermatit, alopesi gibi hastalıklar ve de kemoterapi, radyoterapi görme süreçleri de saç kaybına yol açabilmektedir. Ve tabi ki stres diye sonlandırabiliriz.

   Kadınlardaki kellik sebeplerine, erkekler için belirttiğimiz faktörler dışında ekleyebileceğimiz, hormonsal bozukluklar, tiroid problemleri, doğum ya da menopoz gibi anormal hormon değişimlerinin olduğu dönemlerde saç dökülmesi görülebilir. 

  Protez saç hizmetlerinden faydalanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Öncelikle saç protezi uygulaması yapılmadan önce sağlıklı saç kurtarılmak istenir. Bu nedenle saç ve saç derisi analizi yapılmalıdır. Saç kaybının nedenleri hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra protezin hangi model ve çeşidinin kişiye uygun olup olmadığına karar verilir. Cinsiyet, hayat tarzı, sağlık durumu, kişinin hayalindeki saç modeli gibi faktörler göz önünde bulundurularak bir uygulama yapılır.   

  Güvenilir bir saç protezi merkezine başvurulduğunda ilk olarak saç kaybına neden olan faktörler belirlenir. Teşhis yapıldıktan sonra saç yapısı profesyonellerce tespit edilir. Saç teli örneği alınır ve incelenir. Gereken bilgiler toplandıktan sonra yüz hatları, kafa yapısı ve yaş göz önünde bulundurularak ölçülendirme aşaması başlar. Biyometrik ölçümler yapıldıktan sonra ikinci aşamaya geçilir ve yerleştirme uygulanır. En son, saç tellerinin dalga boyu, kalınlığı, sıklığı gibi özellikler göz önünde bulundurularak tasarım yapılmaya başlanır. Tasarım aşamasında kişinin nasıl bir görünüme sahip olmak istediği öğrenilir. Tüm bu aşamalar nano saç protezi teknolojisi kullanılan tam donanımlı laboratuvarlarda hazırlanır. Uygulama maddesinin kafa derisinin nefes almasını kesinlikle engellememesi gerekmektedir. Tüm bu aşamalardan sonra eskisinden ayırt edilemeyecek doğallıkta bir görünüm elde edilmiş olur. 

 Saç protezi uygulamasının ardından, dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Aynı malzeme kullanılmış iki kişinin saç protezlerinin ömrünü kişinin bakımı belirler. İyi bakım ile protezin ömrü uzar. Mutlaka düzenli olarak bakım yaptırmak şarttır. Protez saç için uygun kozmetik kullanımı, saçın yumuşaklığını, parlaklığını ve diğer özelliklerini korumasını sağlayacaktır. Saçı tararken geniş dişli tarak ve yumuşak fırçalar tercih edilmelidir. Saçları yumuşatmak için fön suyu kullanılabilir ve ılık fön tercih edilmelidir. Saçları, kaşıntı olduğunda parmak uçlarıyla kaşımak sert bir cisim ile müdahale edilmemesi gerekmektedir. Tüm bu bakımlar tamamlandıktan sonra herhangi bir risk oluşumu beklenemez. Bakım ve kontroller için saç protezinin uygulandığı merkezlerden destek alınabilir.