Protez Saç Nasıl Temizlenir?

Saçlarda dökülmesi sorunu gerek kadınlarda gerekse de erkeklerde büyük rahatsızlıklara sebep oluyor. Fiziksel güzelliğin asli unsuru olan saçların dökülmesine, en doğal ve en kullanışlı çözüm olan protez saç uygulaması son yıllarda bu sorununa çare arayan kişilerin bir numaralı tercihi olmayı hak ediyor.

  Protez saç uygulamasından isteyen herkes yararlanıyor. Bu durumda dökülmenin genetik ya da yaş gibi sebeplere bağlı olması hiçbir şekilde fark etmiyor. Özellikle kanser rahatsızlıkları gibi hastalıklarda radyo terapi almış olan kişilerde de saç dökülmesi sıklıkla yaşanıyor. Bu nedenle dahi dökülme görülürse protez saç uygulamasından yararlanabilir.

 

  Protez Saç Temizliğinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Protez saç doğal saçtan farksız olarak kişinin kafa yapısına uygun bir biçimde dizayn ediliyor. Bu sayede hem sağlıklı bir sonuç hem de %100 doğal bir görüntü elde edilmiş oluyor. Peki, saç protezinin bakımı nasıl yapılmalı? Saç protezi kullananların birçoğu bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olarak protezin ömrünü uzatabiliyor. 

 

    Saç protezi dikkatli ve düzenli bir bakım ile uzun süre verimli bir biçimde kullanılabilir. Gerekli olan hassasiyetin gösterilmesi halinde 4-6 haftaya kadar kullanılabiliyor.

 

  Saç protezi için özel olarak hazırlanmış olan bakım şampuanları ve losyonlar bulunuyor. Bu ürünler ile bakımları yapıldığında doğal görüntüsünden uzun süre ödün vermeyecektir. 

 

 Protez Saça Kesim Yapılabilir Mi?

  Protez saç yaptıran kişiler bu işlemi uzman bir merkezde yaptırmaları halinde saçın doğal saçtan hiçbir farkının olmadığını görecektir. Bu sayede protezi kullanan kişiler tercihlerine göre saçı şekillendirebilir. Hatta kesim dahi yaptırabilir. Fakat unutmamak gerekir ki protez saç saç köklerinin canlanması ile ilgili bir durum değil. Bu nedenle protez saç kesildiğinde yerine yeni bir saç çıkmayacaktır.

 

  Saçını kestirmek isteyenlerin bu detaya dikkat etmesinde yarar bulunuyor. Ayrıca saçı şekillendirmek için saça jöle ya da saç spreyi gibi ürünler sıkılabilir. Fakat bu ürünler saçta uzun süre tutulmamalıdır. Ayrıca kimyasal bir saç ürünü kullanıldığında özenli bir bakım yapılması gerekir. Böylece saça uygulanan harici bir ürün proteze zarar vermesin. Tüm bunların yanı sıra saçlara rahatlıkla fön çekilebilir ya da şekillendirme işlemi uygulanabilir.

 

  Protez saç bakımında özellikle PH dengesi olan ve antibakteriyel ürünlerin kullanılması gerekir. Ayrıca bu saçlar canlı saç gibi nefes almadığı için zamanla yıpranır ya da kırılabilir. 

 

 Saçtaki yapıştırıcı özelliği olan solüsyonun zamanla gücünü kaybetmesinden dolayı belli aralıklarla bu bakımların da yapılmasında yarar bulunuyor. Rutin bakımların ortalama 2 haftada bir olmasında yarar var.