Protez Saç Ne Kadar Dayanabilir?

Tamamen veya saçındaki seyreklikten dolayı kesmen kel kalan insanların kendi görünümleriyle alakalı problemleri olabilir. Bunların üzerine gitmek için saç ekimi veya benzeri yöntemlerle daha iyi bir görünüme kavuşabilmek mümkündür. Ancak bir cerrahi müdahale olan saç ekimi gibi yöntemler, ağrıya ve sızıya neden oldukları için tercih edilebilirlikleri düşüktür. 

 

Ayrıca, sağladıkları fayda açısından da henüz arzu edilen seviyeye gelebildiklerini söylemek mümkün değildir. Bu nedenle, protez saç uygulaması giderek önem kazanmaya başlıyor ve popüler bir uygulama olarak yayılıyor. Cerrahi olmayan, kozmetik bir uygulamayı ifade eden ve sonuç alıcı yöntem olması açısından tercih edilen saç protezleri, dayanıklılık konusunda da uygulayıcılarını memnun ediyor. 

 

Estetik mi, Dayanıklı mı?

Hem estetik olup hem de dayanıklı olan bir saç protezi profili mümkün gözükmeyebilir. Ama işin aslı asla bu şekilde değildir. Protez saç uygulamalarında iki temel ihtiyaç arasında da bir denge kurulmaya gayret ediliyor. Orta düzeyde bir dayanıklılık ve estetiklikle saç modellerin maksimum dayanma süreleri artırıyor. Çok uzun süreler kullanılmak üzere imal edilen saç protezinin köklerinin kalınlığı, örgülerinin büyüklüğü gibi hususlar estetikten ödün vermeyi gerekli kılıyor. Bu nedenle, asıl hedef olan eşsiz görünümün en iyi şekilde sağlanmasını temin ederken, kaliteden de ödün vermemeye dikkat ediliyor. 

 

Kişinin Orijinal Saçına Göre Üretim Yapılıyor

Saç protezinde estetikten çok, kaliteye önem vermek isteyenler de olabilir. Bu kişiler, proteze saça istedikleri şekli verme konusunda zorluk yaşayabilir. Ayrıca, saçın görünüm açısından yapay olduğu ortaya çıkabilir. Protez saç üretimlerinde, kişinin orijinal saç modelinin de dikkate alınması gerekiyor. bu da, saçın incelik standartlarını etkiliyor. Buna dikkat edilmemesi durumunda, kişinin protez saç tercih ettiği herkes tarafından anlaşılabiliyor. Ancak tamamen kişinin orijinal saç örneğine göre imal edilen saç protezinin kullanılması, üçüncü kişiler tarafından fark edilemiyor. 

 

Bakımla protez saç ömrü korunuyor

Ortalama bir protezin ömrünün 2 sene olduğunu ifade edebiliriz. Ancak bu süreye ulaşmak için bakıma dikkat edilmesi lazımdır. Bakımı ihmal etmeyen ve dikkat eden kişilerin saç protezlerini daha uzun süre kullanabilme ihtimalleri yüksektir. Saç merkezi tarafından verilen tavsiye, uygulamanın hayatiyetini ifade ettiğinden kesinlikle dikkate alınması gerekiyor. Böylelikle; saç protezinin yapısı, rengi, parlaklığı, şekli gibi unsurları korunabilir. 

 

Bakımla ilgili uygulamalar zor mudur?

Gündelik hayatınızı zorlayacak uygulamalar söz konusu değildir. Yıkama, kurutma ve tarama arasında dönen bir bakım kritiği söz konusudur. Bu üç aşamaya azami dikkat edilmesi halinde saçların ömrünün korunması mümkündür. Ancak aksatılması ve ihmal edilmesi halinde, saçların rengi ve parlaklık gibi nitelikleri kaybedilebilir. Dolayısıyla, gündelik yapılması ve yapılmaması gerekenler listesine önem verilmesi saçların ömrünü korumak ve sahip olunan görünümü sürdürebilir kılmak adına önem arz ediyor.