Protez Saç Ömrü Ne Kadardır?

Saç protez uygulaması giderek yaygınlık kazanıyor. Ancak saç protezi ömrü ne kadar şeklindeki soruların cevabı oldukça merak ediliyor. İnsanların yaptıracakları saç protezini çok uzun süre kullanma gibi bir niyetleri var. Ancak saç protezi, insanın orijinal saçı gibi değildir. İnsanın doğumuyla beraber elde ettiği orijinal saçın bile ömrü varken, protez saçın ilelebet kullanılabileceğini düşünmek doğru değildir. Bazı saç protezi uygulaması yapan kurumların protezlerinin ömrünün 3-4 senelik olduğunu söyleyebilir. Bu rakamlar asla doğru değildir. 

 

Saç Protezinin Ömrü Ortalama Ne Kadardır?

Saç protezine ve saç bakımına önem veren bir kadın hayal edin. Bu kadının saç protezinin ömrü bir buçuk sene kadar olabilir. En fazla ise, iki sene kadardır. Düğümleri sıkı atılan, estetikten uzak ve kalın bir saç protezinin ömrü ise, iki buçuk yıl olabilir. Ancak insanlar ince, gösterişli bir saç modeli arzu ettiklerinden dolayı saç protezlerinin ortalama ömrü 1 ile 1,5 yıl kadardır. Bakımlarının iyi yapılması halinde bu zaman diliminin uzaması mümkündür. Bu hususu, saç protezi hazırlayan merkezin deneyimi de etkileyebilir. 

 

Saç protezi ömrünü garanti altına aldığını söyleyen merkezler olsa da böyle bir garanti söz konusu değildir. Yapılması gereken ise, birden fazla (yedekli) saç protezinin üretilmesidir. İşin başında iki veya üç adetlik protez parası alınır ve ilk kullanılan protezin ömrü dolduktan sonra diğerini kullanmanız arzu edilir. Ücreti alınmayan bir protez hediyesi söz konusu değildir. 

 

Saç Protezi Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapmalısınız?

Orijinal saçın dökülmesinin nedenlerinden birisi de, saç bakımı konusuna ehemmiyet verilmemesidir. Saçına bakan ve besleyen kişilerin saçlarının dökülme oranı oldukça düşebiliyor. Saç protezi için de durum benzerdir. Eğer uygulama yapıldıktan sonra bakım kriterlerine önem verilirse daha uzun ömürlü olması sağlanabilir. Bu bakımdan yapılması gerekenlerden bazıları şunlardır: 

 

1.Periyodik bakımlarınızı aksatmamanız gerekiyor. Bir süre bakım yapıp, daha sonra bakımı aksatmanın pek bir önemi yoktur. Dolayısıyla saç protezi bakım takvimine riayet etmelisiniz. 

 

2.Protez saç, orijinal saç dokusuna oldukça benzerdir. Ancak tamamen odur, denilemez. Bu nedenle saç protezi için imal edilen saç ürünlerinin tedarik edilmesi gerekiyor. Bu ürünlerle saçın yıkanması ve bakımının yapılması, parlaklık ve renk canlılığının korunabilmesi açısından önemlidir. 

 

3.Saç protezi kullananların yaptıkları en büyük hatalar arasında ince dişli taraklar ve sert fırça kullanımları yer alıyor. Kesinlikle bu iki malzemeden uzak durmak lazımdır. Geniş dişli taraklar tercih edilmesi önemlidir. Ahşap model taraklar tercih edilebilir.

 

4.Saçlara şekil vermek için fön suları kullanılması idealdir. Fön makinesi kullanılmak istendiğinde ise, düşük ayarda kullanılması lazımdır. 

 

5.Saç derisinin kaşınması gibi durumlar yaşanabilir. Böyle bir durumda iki elle saçı sertçe kaşımak yerine parmak uçlarının kullanılması gerekiyor.