Saç Dövmesinin Dezavantajı Var mı?

Hiçbir şey kusursuz değildir. Öyle olsaydı, doğduğumuz günden beri kafamızda duran saçın dökülmemesi gerekirdi. Zaman geçtikçe saç yıpranır, kellik önemli bir problem haline gelebilir. Bununla ilgili birden fazla çözümden söz edebilmek mümkündür. Ancak saç dövmesi, son zamanların en çok tartışılan konuları arasında yer alıyor. Bu konuyla ilgili yazılan ve çizilenlerin hepsi, olumlu yöndedir. Peki uygulamanın dezavantajı yok mu?

 

Saç Dövmesi Nedir, Ne Değildir?

Öncelikle cerrahi olmayan bir yöntemden bahsediyoruz. Tamamen kozmetik bir yöntemdir. Kalıcı makyaj misali bir çalışmadır. Sadece malzeme ve ekipmanlar farklıdır. Üç sene veya beş senelik bir kalıcılıktan söz edilebiliyor. Uygulamada kullanılan malzemenin kalitesine göre, kalıcılık süresi değişebilir. Kısa modele sahip saçlarda çok daha doğal bir görünüm elde edilmesini sağlıyor. Saç derisindeki yara izlerinin, doğum lekelerinin kapatılması için de bir çözümdür. Ama saç dövmesinin birtakım avantajlarının yanında dezavantajlarından söz edilmesi gerekiyor. 

 

Uzun süreli olmaması, ilk dezavantajıdır. Birkaç sene sonra, çözülen dövmenin yeniden uygulanması lazımdır. Cerrahi yöntemler ise, kalıcıdır. Ancak saç ekimiyle elde edilen saçların daha sonra dökülmesi ihtimali de vardır. Üstelik saçların seyrek çıkması halinde arzu edilen görününüm yakalanamaması gibi bir durum söz konusudur. Böyle bir şey yaşandığı zaman saç dövmesi çözüm olabiliyor. Ama yapılan saç dövmesi uygulamasından sonra yeni dökülmeler meydana gelebilir. Bu ise, saç dövmesinin ortaya çıkması gibi bir sonuç doğurur. Görüntü, iyi olmaz. 

 

Saç dövmesi, saç ekimine alternatif bir uygulama değildir. Böyle olduğunu iddia edenler var. Ancak saç ekimi, cerrahi bir yöntem olup bir ameliyat operasyonudur. Saç dövmesi için bunu söylemek doğru değildir. 

 

Fiyat Açısından Avantajlıdır

Saç dövmesinin tercih edilebilirliğini artıran husus arasında, fiyat önemli bir yer tutuyor. Saç ekimi veya diğer yöntemlere nazaran daha ucuzdur. Uygulama sonrası, hayat anında ve kaldığı yerden devam eder. Saç protezi gibi bakım söz konusu değildir. Sadece ilk günler kafanın güneşten korunması lazımdır. 

 

Sonuç olarak şunları ifade edelim. Saç dövmesi, seyrek saç için uygundur. Tamamen kel bölgelere de uygulanabilir ama arzu edilen görünümü almak mümkün olmayabilir. Yine uzun saçlar için de durum aynıdır. Fiyat açısından avantajı vardır; ama uygulama sonrasında saçların yeniden dökülmesi halinde dövme açığa çıkabilir. Bu durum doğal görüntünün bozulmasına neden olabilir.