Saç Protezi Hakkındaki Yanlış bilgiler

Öncelikle şunu ifade edelim. Kellik, ömür boyu çekilmesi gereken bir problem değildir. Kellikten kurtulmayı hedefleyen birden fazla yöntem var. İlk akla gelen ise, cerrahi yöntemlerdir. Ancak cerrahi yöntemlerin arzu edilen hedefi yakalamada düşük performans sergilemesi nedeniyle, kozmetiksel uygulamalar daha fazla revaç buldu. Mesela, saç protezi… Kelikle ilgili kozmetik uygulamaları içerisinde en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak yöntemle ilgili bazı yanlış bilgiler veya algılar söz konusudur. Bu nedenle, saç protezi yaptırmayı planlayanların aklı karışabiliyor. Yazımızda, yanlış bilinenlerle ilgili sarih detaylar paylaşıyoruz…

 

Protez Saç Peruk ile Karıştırılıyor

Saç protezini takma perukla karşılaştırması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak ikisinin birbirinden farklı uygulamalar olduğunu söylemekte yarar var. Peruk, takılan ve çıkarılabilen bir yöntem olmakla beraber kişiye özgü değildir, oldukça yapay durur ve kişinin mevcut saçına asla benzemez. Dolayısıyla, saç protezinden çok daha basittir. Saç protezi ise kişiye özeldir. Orijinal saçtan alınan örneğe göre imal edilir ve sabitlenir. Böylece kişi, sosyalleşirken saçıyla ilgili herhangi bir olumsuz kaygı içerisine girmez. 

 

Kısa vadeli bir çözüm müdür?

Bu cümlenin kısmen doğru olduğunu ifade edebiliriz. Çünkü saç protezi, her ne kadar uzun vadeli bir çözüm olsa da ömrü sonsuz değildir. Çünkü uygulama yapılan protez saçın zaman içerisinde yıpranması söz konusudur. Bu yıpranma süresi, ortalama iki sene kadardır. Ancak kişinin saç protezine bakması, ilgilenmesi gibi durumlarla daha uzun yaşaması mümkün olabilir. Saç protezi, eski parlaklık ve modelini yetirdikten sonra yeniden uygulama yapılması ihtiyacı doğabilir. 

 

Protezler, gerçek saçtır

Saç protezi, %100 insan saçından imal ediliyor olsa da sonuç olarak bir protez ünitedir. Dolayısıyla, kişinin gerçek saçından alınan örneğe göre daha uygun fiyata imal edilen saç protezi kullanmak en doğrusudur. Bu uygulama yapıldığında, doğal durur ve asla gerçek saçtan ayırt edilemez. 

 

Uygulama yapılan merkezin bir önemi

Kozmetik uygulamaların başarısı, deneyim ve tecrübeyle ilgilidir. Ekibi yeni veya daha önce saç proteziyle ilgili çalışmalar yapmayan merkezlerin başarılı olması mümkün değildir. Protez için uygulama yapacak merkez seçerken, referanslara dikkat edilmesinin önemi oldukça yüksektir. 

 

Sonuç olarak şunu ifade edelim. Saç protezi, orta vadede kişinin kellikle ilgili problemlerini ortadan kaldıran, ona özgüven kazandıran, sosyal ortamlarda kendisini rahat hissetmesini mümkün kılan bir uygulamadır. Tatbik süresi dolduktan sonra, yeniden uygulanabilir ve arzu edilen görünüm her zaman yaşatılabilir.