Saç Simülasyonu ve Dövme

Son dönemlerin en çok konuşulan konularından birisi, saç simülasyonuyla elde edilen başarılar ve bu uygulama sayesinde insanların yeniden kendilerini iyi hissetmeleridir. Günümüzün en derinlikli problemleri arasındaki kellik veya seyrek saç sorununa dair kesin bir çözümün söz konusu olmadığını ifade edelim. Henüz kişinin dökülen saçlarının yerine yenisini çıkaracak bir ilacın geliştirilememesi farklı yöntemler üzerinde yoğunlaşmayı mecbur kılıyor. Bu bakımdan geliştirilen saç simülasyonu çözümleri, kel ve seyrek saça sahip kişilerin arzu ettikleri görünüme kavuşmaları açısından önemli bir yöntemdir. 

Saç Simülasyonu Yöntemi Dövmeyle Eşdeğer midir?

Saç simülasyonu hakkında dövme benzetmesi yapanların ne yanlış ne de doğru bir tespitte bulunduklarını ifade edebiliriz. Çünkü simülasyon yöntem, uzmanlık ve uygulama biçimi bakımından dövme işlemlerinden ayrılıyor. Ancak işlemler sonucunda ortaya çıkan saçın bir deri üzerine yapılan dövme özelliğinden farkı söz konusu değildir. Sadece fark, saç simülasyonunun doğal durması, saç gibi algılanması ve kişinin gerçek saçları arasında herhangi bir sırıtmaya meydan vermeyecek kadar düzgün uygulanmasıdır. 

Bu bakımdan uygulamanın dövme ile aynı mahiyeti arz ettiğini söylemek, işin uzmanlık kısmının gölgede bırakılmasının ve sanki her dövme ustası tarafından saç simülasyonu hizmetinin verilebileceği algısının doğmasına neden olabilir. Bu algı, yanlıştır ve uygulamanın dövmeciler tarafından da yapılabileceği düşüncesiyle, yanlış ellerde çare aramaya sebep olabilir. Simülasyon işlemi kişinin saç modelinin çıkarılması ve ona göre saç simülasyon işlemlerinin planlanması gibi önemli detaylara sahiptir. Ayrıca uygulama esnasında kullanılan iğne, boya ve araçlar da farklıdır. 

Saç simülasyonu kalıcı dövme gibi değildir. Saç derinin derinliklerine işletilmeden gerçekleştirilir. Belli bir zaman dilimi içerisine kadar kalıcıdır. Zamanla vasfını yitirebilir. Kalıcı dövme ise, ömürlüktür ve kullanılan malzemeler açısından insan sağlığına zararlı hale gelebilir. Saç simülasyonu için seçilen malzemelerin insan sağlığına herhangi bir zararı söz konusu değildir. Kimyevi maddelerden arınmış veya insan sağlığına olumsuz etkisi olmayan kimyevi içeriği bulunan malzemelerdir. 

Saç simülasyonu uygulaması yapılan merkezin hijyen standartlarına uygun olması da oldukça önemlidir. Bir kişinin üzerinden kullanılan iğnenin, ikinci kişi üzerinde kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Gerekli sağlık standartlarına önem verilmemesi insan sağlığını tehdit edici risklerin ortaya çıkmasına neden olabilir.