Saç Simülasyonu Zararlı mıdır?

Saç simülasyonu (Saç Dövmesi), hemen hemen kadınların kaşlarına yaptırdıkları kalıcı makyaj ile çok benzer şeydir. Arasındaki fark ise, kullanılan boya ve cihazın sadece Saç Simülasyonu uygulamasına ait olmasıdır. 

Saç Simülasyonu Cerrahi Bir Uygulama mıdır?

Kesinlikle hayır. Saç simülasyonu (saç Gölgelendirmesi) kesinlikle bir cerrahi uygulama değildir. Deri üzerine saçların arasına ve dökülmüş saç köklerinin arasına yapılan bir boyama tekniğidir. Boyama tekniği olması sizi yanıltmasın, öyle hemen geçici bir şey değil ömrü, kullanım şartları ve ortam koşullarına göre ortalama 2 – 3 yıldır.

Saç Simülasyonu Kimyasal mıdır?

Kesinlikle hayır. Saç Dövmesi yani Saç Simülasyonu yönteminde kullanılan boya tamamen bitkisel olup bitki köklerinden üretilmektedir. Bitki köklerinden üretilen bu özel boya saçın seyrek veya dökülmüş alanlarında kafa derisi altına uygulanmasıdır. Bu boyaların tamamen bitkilerden üretilmesinden dolayı da ömür boyu kalıcı değildir. 

Saç Pigmentasyonu Boyaları Dövme Boyası mı?

Saç pigmentasyonu uygulamasında kullanılan boyalar ile normal dövmelerde kullanılan boyalar tamamen farklıdır. Dövmelerde kullanılan boyalar zaman içerisinde özelliğini kaybederek gri veya mor renklerine dönüşmektedir. Saç dövmesi ( Saç Pigmentasyonu veya Saç Simülasyonu) uygulamasında kullanılan boyalar ise bitki köklerinden üretilen kaliteli boyalar olduğu için renk atması gibi durumlar söz konusu değildir.

Saç Pigmentasyonunda Kullanılan Aletler Zararlı mı?

Saç Pigmentasyonu yani saç simülasyonu (Saç Dövmesi) uygulamalarında kullanılan aletler, özel olarak üretilmiş olup dermatolojik testlere sokularak, zararlı olmadığı onaylanmıştır aletlerdir. Tüm onaylarının olması ve sağlık açısından hiçbir sıkıntı çıkartmamasına rağmen, uygulama yapılacak olan kişinin, uygulamada kullanılacak alet ve diğer her türlü malzemeye karşı alerjik reaksiyon gösterip göstermediğine dair birtakım testler yapılmaktadır. Sonuçta sağlık söz konusu her şeyden çok daha önemlidir. 

Bu nedenle de her türlü detay dikkate alınarak daha iyi hizmet verme çabası içerisinde olan saç simülasyonu merkezlerine yönelmeniz ve firmalar hakkında birtakım araştırmalar yaparak, uygulamaya katılmanız şiddetle tavsiye edilir.

Saç Simülasyonunu Yapan Kişi Önemli mi? 

Her konuda olduğu gibi bu konuda da işin uzmanını seçin. Saç Simülasyonu (Saç Pigmentasyonu) veya Saç Gölgelendirmesi yöntemini uygulayan kişinin alanında uzman ve işinin ehli olması gerekir. Gerek uygulama yönteminin doğru yapabilmesinden gerekse sağlık açısından en doğrusu işin uzmanında güvenmektir. 

Saç Dövmesi, özel boyaların 3D yöntemi ile kafa derisinin altına uygulanması olduğundan, işinin ehli kişiler tarafından yapılmamalıdır. Bu sizin istediğiniz sonucu almanıza engel olacaktır. Hijyen kurallarına riayet etmeyen kişilerin bu uygulamayı yapmasının sonucu olarak ise ciddi sağlık problemleri yaşamamanız kaçınılmaz sonuçlar arasına dâhil olacaktır.

Saç Pigmentasyonu Yaptıracak Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

Saç Pigmentasyonu veya bir diğer adı ile Saç Dövmesi (Saç Simülasyonu) yaptıracak kişilerinde, dikkatsiz ve vurdumduymaz davranmaları sonucu, yapılan bu zararsız uygulama zararlı bir uygulamaya dönüşebilir. Bu nedenle Saç Dövmesi uzmanlarının yaptıkları uyarılara tam anlamı ile uymaları gerekmektedir. Aksi halde, birçok sorunla karşılaşabilirler.